Astra a reusit sa castige cu 2-0 derbiul etapei cu numarul XIX din Liga 1 la fotbal, disputat impotriva celor de la FCSB. Golurile gazdelor au fost marcate de Ionita (64', din penalti) si Abang (81').

In minutul 80, Bogdan Planic (FCSB) a parasit terenul pe targa, dupa ce a fost lovit de coechipierul Florin Nita. Cum Nicolae Dica efectuase toate schimbarile, oaspetii au evoluat cateva minute in inferioritate numerica - in minutul 95, Stan (Astra) a fost eliminat dupa ce a primit doua cartonase galbene.

A fost a treia infrangere consecutiva pentru FCSB (doua in campionat si una in Europa League), toate in deplasare, fara gol marcat.

Echipe:

Astra Giurgiu: Lazar - Belu, Bejan, Erico, Al. Stan - Dandea, Takayuki, Mrzljak (Moise '84), Balaure (Butean '59) - Al. Ionita II (Radunovic ') - Abang. Antrenor: Edward Iordanescu

FCSB: Fl. Nita - G. Enache, Planic, Larie, J. Morais - Pintilii, Nedelcu (Coman '46) - Teixeira (Popescu '64), Budescu, Fl. Tanase - Gnohere (Benzar '75). Antrenor: Nicolae Dica

Cartonase galbene: Stan '73, '90+5 / Coman '88

Cartonas rosu: Stan '90+5