Seria castigatoare a Barcelonei s-a oprit in etapa cu numarul opt din Primera Division, catalanii remizand, scor 1-1, pe terenul celor de la Atletico Madrid. In urma acestui rezultat, Barca a acumulat 22 de puncte si are un avans de cinci lungimi fata de Real Madrid, marea rivala.

Luis SuarezFoto: fcbarcelona.com

Tabela de pe "Wanda Metropolitano" a fost modificata pentru prima data de Saul, in minutul 21. Sutul acestuia la coltul lung nu a mai putut fi parat de Ter Stegen. S-a intrat cu 1-0 la pauza, insa in a doua repriza presiunea Barcelonei a fost tot mai pronuntata.

Dupa mai multe ocazii ratate (printre care si o bara a lui Messi dintr-o lovitura libera), catalanii au egalat in minutul 82, prin Luis Suarez. Desi a mai avut sansa sa inscrie, Barca nu a mai facut-o, iar partida s-a terminat nedecis, 1-1.

Au fost primele puncte pierdute de catalani in acest campionat, dupa sapte victorii consecutive. Pe "Wanda Metropolitano" au fost 64.393 de spectatori.