FCSB a castigat la limita primul derbi al sezonului cu Dinamo, scor 1-0, la capatul unei partide cu multe ocazii la ambele porti. Golul reusit de Momcilovic (31') a stabilit invingatoarea meciului de pe Arena Nationala, fundasul profitand de o eroare de marcaj a lui Filip. Echipa lui Nicolae Dica a avut sansa de a-si dubla avantajul, insa Budescu (76') a ratat o lovitura de la 11 metri.

In urma victoriei, FCSB a acumulat 26 de puncte, apropiindu-se la doar un punct de liderul CFR Cluj, insa gruparea ardeleana are si un meci mai putin disputat. De partea cealalta, Dinamo ramane in continuare in afara play-off-ului, pe locul sapte, cu 16 puncte.

Ce au spus cei doi antrenori

"A fost o prima repriza echilibrata, am avut probleme pe dreapta, nu am putut sa-l blocam pe Salomao. In partea a doua am reusit sa-i blocam si cred ca am fost mai buni, am dominat jocul, am avut o posesie buna. Imi pare rau ca nu am marcat mai mult, dar important este ca am reusit sa castigam. In partea a doua am avut ocazii mai clare de a marca, meritam sa castigam, jucam din trei in trei zile si am fost mai buni. Sunt multumit de cele patru puncte din dubla cu CFR si Dinamo Fanii au fost alaturi de echipa, le dedicam victoria, stiu ce important era acest meci pentru ei", a declarat Nicolae Dica la DigiSport, potrivit News.ro.

"Ma astept la mai mult de la Alibec, dar si de la altii, dar asta trebuie sa vina si de la ei. Important este ca am reusit sa castigam, chiar daca Budescu a ratat un penalti", a mai spus Dica.

"Am trait cu emotii. Am facut o partida buna, n-am fost cu nimic mai prejos. Am avut situatiile noastre de a marca. Din pacate noi nu am marcat si ei au facut-o. A fost o faza fixa, unde trebuia sa stam mai bine in marcaj. Dar am avut acea bara la 1-0, am avut acea mare ocazie a lui Hanca", a declarat Vasile Miriuta, antrenorul dinamovistilor, la Digi Sport.

"Paul Anton va ramane capitan. A jucat foarte bine astazi, dar nu numai el. Toata echipa merita felicitari. De ce sa-l afecteze pe Filip? Azi a fost Anton, maine poate fi altcineva, dar Anton este un lider. Filip e si el un jucator foarte bun, sunt sigur ca nu il va afecta", a adaugat tehnicianul.

"Echipa a facut un joc foarte bun. Am avut momente in care am dominat Steaua. Nu stiu in ce minut au ajuns ei prima data la poarta noastra. Echipa a stat foarte bine, a alergat mult. E rezultatul care ma dezamageste, pentru ca n-am ce sa le reprosez baietilor. Nu va fi foarte dificil sa revenim, pentru ca am incredere in jucatori. Am jucatori de valoare si sunt sigur ca in cel mai scurt timp vor veni si victoriile", a mai spus Miriuta, care s-a aflat la primul meci pe banca lui Dinamo.

Se vor disputa luni (25 septembrie):

FC Botosani - FC Viitorul Constanta (Stadion Municipal - Botosani, 18.00)

AFC Astra Giurgiu - CFR 1907 Cluj (Stadion ''Marin Anastasovici'' - Giurgiu, 20.30)

Desfasurarea livetext a partidei:

Istvan Kovacs fluiera finalul partidei. FCSB - Dinamo 1-0

90' Partida este prelungita cu trei minute

85' Ultima schimbare la FCSB: intra Filipe Teixeira, iese Dennis Man

INFO: 27.325 spectatori asista la meciul dintre FCSB si Dinamo

76' FCSB rateaza un penalty! Budescu a executat lovitura de la 11 metri, insa Penedo a ghicit coltul si a respins

75' Romera il faulteaza in careu pe Ovidiu Popescu, iar Istvan Kovacs dicteaza lovitura de la 11 metri pentru echipa lui Nicolae Dica

75' Gnohere se inalta excelent si reia cu capul o centrare trimisa de Benzar. Penedo intervine salvator si respinge

74' Ovidiu Popescu il faulteaza pe Mahlangu si Kovacs ii arata cartonasul galben

69' Dennis Man, plecat dintr-o pozitie evidenta de ofsaid, patrunde in patea dreapta si suteaza periculos din interiorul careului dupa, iar mingea este respinsa in corner de Penedo

65' Ultima schimbare la Dinamo: Ion Gheorghe (17 ani) intra in locul lui Steliano Filip, accidentat

64' A doua schimbare in echipa ros-albastrilor: Florinel Coman este inlocuit de Florin Tanase

58' Gnohere suteaza periculos din interiorul careului, insa pe directia lui Penedo si portarul dinamovist retine

57' Dubla schimbare la Dinamo: au intrat Bokila si Oliva, au iesit Hanca si Nascimento

52' Dinamo este inca o data aproape de gol, la sutul lui Nemec, scos cu mare dificultate de Nita

51' Budescu suteaza in forta din afara careului, dar Penedo boxeaza

47' Nemec centreaza in careu, dar Hanca, venit lansat din spate, reia putin pe langa poarta

46' A inceput repriza a doua. Nicolae Dica efectueaza prima schimbare: Gnohere ii ia locul lui Denis Alibec

S-a incheiat prima repriza. FCSB - Dinamo 1-0

45+1' Cartonas galben pentru Benzar, dupa o intrare cu talpa asupra lui Nascimento

45' Prima repriza este prelungita cu un minut

44' Mahlangu suteaza puternic de la distanta, iar mingea loveste bara portii lui Nita

42' Salomao centreaza excelent in careu pentru Nemec, insa jucatorul dinamovist nu ajunge la timp si mingea se scurge prin fata portii

37' O combinatie frumoasa a ros-albastrilor, finalizata cu sutul lui Florinel Coman de la aproximativ 20 de metri.

Mingea se duce putin pe langa vinclul portii lui Penedo

34' Balasa primeste cartonas galben, dupa un faul asupra lui Nemec

31' Gool FCSB! Chiar daca echipa lui Miriuta a fost mai periculoasa pana acum, tabela se modifica pentru prima data in dreptul ros-albastrilor. Momcilovic se desprinde din marcajul lui Filip si deschide scorul dupa un corner executat de Dennis Man.

FCSB - Dinamo 1-0

29' Ovidiu Popescu recupereaza mingea la 30 de metri, dupa o greseala a lui Romera, insa suteaza slab si Penedo respinge in corner

25' Florinel Coman vede un cartonas galben pentru un fault asupra lui Steliano Filip

22' FCSB are prima ocazie importanta din acesta partida. Momcilovic il gaseste foarte bine pe Alibec, dar sutul acestuia se duce peste poarta lui Penedo

19' Dinamovistii rateaza prima mare ocazie a meciului.

Hanca centreaza pe jos in fata portii, iar Nemec reia spectaculos cu calcaiul, insa in blocajul lui Nita

15' Hanca suteaza de la 16 metri, insa mingea nu prinde spatiul portii

13' Budescu executa direct pe poarta o lovitura de la colt, dar Nascimento, aflat la prima bara, intervine foarte bine si trimite mingea in corner

12' O prima actiune periculoasa a dinamovistilor, la patrunderea lui Salomao, insa centrarea acestuia de pe partea stanga nu ajunge la Nemec

3' Nascimento primeste la marginea careului, insa sutul sau se duce mult peste poarta aparata de Nita

2' Benzar centreaza pentru Florinel Coman, insa mingea traverseaza careul si Hanca indeparteaza pericolul

1' A inceput meciul de pe Arena Nationala.

Dinamovistii au avut lovitura de start. La stadion este prezent si Cosmin Contra, noul selectioner al Romanieisi fostul antrenor al echipei din "Stefan cel Mare"

Echipele de start:

FCSB: Nita - R. Benzar, Balasa, Planic, Momcilovic - Nedelcu, Popescu - Man, Budescu, Fl. Coman - Alibec

Rezerve: Stancioiu - Larie, Fl. Tanase, Gnohere, J.

Morais, Enache, Teixeira

Antrenor: Nicolae Dica

Dinamo: Penedo - Romera, Nedelcearu, Katsikas, Filip - Mahlangu, Anton - Hanca, Nascimento, Salomao - Nemec

Rezerve: Mutiu - Ion Gheorghe, Bokila, Oliva, Dudea, Serban, Rivaldinho

Antrenor: Vasile Miriuta

Partida va fi condusa la centru de arbitrul Istvan Kovacs. Acesta va fi ajutat de Ovidiu Artene si Vasile Marinescu, in timp ce rezerva va fi George Radulescu.

Dupa 11 etape disputate in Liga 1, "ros-albastrii" se afla pe locul trei in clasament (22 puncte), la patru lungimi in spatele liderului CFR Cluj. Dinamo ocupa locul sapte, cu 16 puncte, "cainii" au insa si o partida mai putin disputata.

In actuala editie de campionat, FCSB a inscris 17 goluri si a primit 8, in timp ce Dinamo a marcat de 15 ori si a incasat 10 goluri.

Cei mai buni marcatori ai echipei lui Nicolae Dica sunt Harlem Gnohere si Dennis Man, fiecare cu cate patru reusite, in timp ce de la Dinamo se evidentiaza Sergiu Hanca (3 goluri).

Rezultate inregistrate in ultimele cinci partide

FCSB: trei victorii (2-0 cu FC Botosani, 3-0 cu Viktoria Plzen in Europa League si 4-0 cu Gaz Metan Medias), o remiza (1-1 cu CFR Cluj) si o infrangere (0-1 cu FC Viitorul).

Dinamo: doua victorii (1-0 cu Sepsi, 3-1 cu FC Voluntari), doua infrangeri (1-2 cu Poli Iasi, 1-2 ACS Poli Timisoara) si o remiza (2-2 cu CS U Craiova).