Poli Timisoara a furnizat surpriza etapei reusind sa invinga, luni seara, pe Dinamo Bucuresti, scor 2-1, chiar in "Stefan cel Mare". Trupa lui Ionut Popa continua sa fie surpriza placuta a debutului de campionat, in timp ce elevii lui Cosmin Contra, parasiti de suporteri (circa o mie de oameni in tribune) par sa nu-si regaseasca forma buna avuta in finalul campionatului trecut. Banatenii urca cu aceasta victorie peste Dinamo in clasament si ocupa locul 6 cu 16 puncte fiind pe loc de play-off.

Ionut PopaFoto: AGERPRES

Dinamo a deschis scorul prin Costache in minutul 30, dar Timisoara nu a acuzat socul si a egalat rapid din penalty prin capitanul Vasvari in minutul 36. Draghici i-a adus pe banateni in avantaj in minutul 63, iar scorul a fost conservat pana la finalul partidei, chiar daca ambele echipe au ratat ocazii uriase.

Formatia Concordia Chiajna a invins, luni, in deplasare, cu scorul de 2-1, echipa Gaz Metan Medias, intr-un meci din etapa a noua a Ligii I. Pentru gruparea din Chiajna, este prima victorie din actuala editie de campionat. Ilfovenii au avut doi jucatori eliminati pe final. Au marcat Bojan Golubovici '90+3 pentru gazde si Ronaldo Deaconu '46 si Paul Batin '61 pentru oaspeti, potrivit news.ro.