Daum: Am si eu indoieli daca e bine sa mai continui in functia de selectioner al Romaniei

de M.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 4:01 Sport | Fotbal

Christoph Daum
Foto: frf.ro
Tehnicianul german Christoph Daum a declarat, vineri, intr-o conferinta de presa, ca are indoieli daca e bine sa mai continue in functia de selectioner al echipei nationale de fotbal a Romaniei, precizand ca simte ca soarta sa depinde de fiecare meci, scrie Agerpres.

"Am indoieli si eu daca e bine sa mai continui. Si uitati de bani, nu e vorba despre asa ceva. Dar am si eu o limita, iar cand va veni, voi demisiona. Nu as spune ca a venit aceasta limita. Dar aceste mici lucruri, acum vine o sageata, apoi un glont, iar apoi un cutit in spate... Scopul meu in viata nu este sa traiesc cu toate aceste atacuri si aceste dureri. Nu este usor sa fii mereu pozitiv si optimist. Viata mea nu inseamna numai sa gestionez aceste atacuri. Acum trebuie sa mergem in Muntenegru si dupa acel meci vedem exact cum stam. Si poate va fi mai usor chiar si pentru federatie, pentru ca daca nu vom mai avea sanse de calificare va dori sa faca o schimbare, este posibil. Acum simt ca soarta mea ca selectioner depinde de fiecare meci. Eu am o responsabilitate fata de echipa nationala, fata de jucatori si chiar fata de viitorul fotbalului romanesc. Poate nu se vede ce facem aici pentru ca va uitati numai la rezultate si la faptul ca avem 9 puncte. Dar puteam avea 13 puncte, iar asta nu are nicio legatura cu faptul ca Romania are un antrenor strain", a spus el.

Intrebat ce le raspunde celor peste 27.000 de suporteri care i-au scandat "Demisia" la finalul partidei cu Armenia, Daum a raspuns: "Trebuie sa lasam sa treaca macar 24 de ore, am invatat sa nu reactionez pe moment. Sunt acesti oameni (n.r. ￯ prezenti la meciul cu Armenia) reprezentativi pentru Romania? Intreb si eu. Am un an de cand sunt atacat la foc continuu. Inteleg ca se pregateste o campanie mediatica impotriva mea si ca se strang informatii din Germania. Pot sa spun insa ca eu nu vreau sa fug, nu vreau sa renunt, nu am facut asta niciodata. Uneori ma gandesc si eu ce e mai bine pentru fotbalul romanesc si pentru dezvoltarea echipei nationale. Fireste, daca as fi avut contract pana in 2020 acum as fi putut sa ignor aceste scandari ale fanilor. Dar acum este o alta situatie. Ce pot sa le raspund acestor oameni? As intreba si eu, au invatat sa fie rabdatori? Sau vor totul ieri? Nu e usor, dar trebuie sa trecem impreuna prin aceste dificultati pentru un viitor mai bun. Nu vreau sa vorbesc negativ despre fotbalul romanesc, el este asa cum este. S-a vazut in confruntarile internationale cati dintre jucatori reusesc sa evolueze meci de meci la un nivel inalt. Dar eu pot pleca si maine daca aveti o alternativa care poate garanta mai mult succes la echipa nationala".

Spectatorii prezenti, vineri seara, pe Arena Nationala i-au cerut demisia selectionerului Christoph Daum in finalul meciului cu Armenia, atat la scorul de 0-0, cat si dupa marcarea golului victoriei in prelungiri de catre Alexandru Maxim.

Echipa nationala de fotbal a Romaniei a invins selectionata Armeniei cu scorul de 1-0 (0-0), vineri seara, pe Arena Nationala din Bucuresti, intr-o partida din cadrul Grupei E a preliminariilor CM 2018.

Romania, aflata pe locul patru in clasament, la sapte puncte de liderul Polonia si la patru de Danemarca si Muntenegru, are programat urmatorul meci, luni, cu Muntenegru, la Podgorica (ora 21,45).
























1164 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    N-ai cu cine her Daum (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 7:26)

    Plagarus [utilizator]

    Daca jucatori nu e,nici dragoste nu e !!!!
    Mentalitatea neaosa nu poate face performanta.
    • -6 (10 voturi)    
      la her Daum, se poate si dragoste cu sila (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 9:27)

      Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Asta e mentalitatea, romani slabi. Mai stau pana in 2020, pe salariu de cateva milioane, chiar daca nu obtin nici rezultatele lui Piturca si lumea ma injura la fiecare meci. Ce-mi pasa mie de romani? Eu sunt neamt, ma doare la bascheti.
  • -12 (12 voturi)    
    pe bune ca ai tu indoieli? (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 8:52)

    demaGOCU [utilizator]

    Mai sa fie! Acum i-ti dai seama ce jucatori ai! Cand ai venit aici nu te pricepeai la fotbal sau ne-ai mintit ca avem jucatori buni si ne putem califica? Peste noapte jucatorii sunt prosti si nu mai ai ce face. Bine ca au fost buni cand a trebuit sa semnezi un contract ca ne califici! De ce nu ai spus ca sunt prosti jucatorii cand ai negociat contractul?
    • -4 (6 voturi)    
      pai bibi (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 9:53)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      Exista echipe de mana a 3-a care mor pe teren cu tine de gat si se califica. Exemplu Ungaria.
      Omul s-a gandit ca ne trebuie doar un antrenor nu ca ne trebuie si caracter si creiere, dar intre timp cred ca s-a prins.
      Noi nu am castigat decat cand eram MUUUULT mai buni decat ailalti. Altfel am luat tot timpul bataie, la limita, cu scanceli ca ne-a furat arbitrul dar am luat. Meciurile unde am jucat ca zmeii sunt numarabile pe degete. Danemarca 3-1 in '89, Argentina '94 si sincer imi e greu sa mai gasesc unul
      • +2 (2 voturi)    
        . (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 10:58)

        adrianhn [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        Despre ce vorbesti tu acolo? Ungaria a facut egal cu Insulele feroe si a luat bataie de la Andora...
      • +4 (6 voturi)    
        Sub care antrenor ai vazut nationala de fotbla a (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 11:37)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        Romaniei "care mor pe teren cu tine de gat"?
        S-a intamplat chestia asta in ultimi sa zice vreo 10 ani?
        Atata timp cat tot dam vina pe antrenori cu toate ca jucatorii o lalaie pe teren vom tot schimba antrtenori si vom obtine aceleasi rezultate
      • -4 (4 voturi)    
        hai sa te invete tata (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 11:54)

        demaGOCU [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        L-ai adus pe Daum ca SOLUTIE. Ai platit bani pentru a REZOLVA PROBLEMA. Care nu s-a rezolvat. DA SOCOTEALA! Raspunde de ceea ce faci! E un antrenor amator care nu isi da seama nici macar de valoarea jucatorilor? Si tu il umpli de bani pentru ca e strain? Boureanu de la federatie a zis ca are program de centre de juniori care vor da jucatori buni. Iar nimic. Iar au disparut bani. Nu bani, nu antrenor, nu jucatori. Dar tu esti fericit. Bravo Gogule!
  • +7 (7 voturi)    
    pai esti in romania domne... (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 9:11)

    liviu_ [utilizator]

    aici daca nu esti roman , esti automat ala rau...
    lumea vrea rezultate ca o echipa cum e Polonia cu jucatori de 5 ori mai slabi!

    Pe langa asta nu esti adus pe pile... pai daca era razvanel junior sau pitzi... acum toti il laudau si ziceau ca nu are rost sa isi dea demisia ca asti-as jucatorii etc... daca esti tu... uita aceste "mici" amanunte...

    noi nu vrem sa ne ajute strainii, suntem foarte fericiti sa fim furati si umiliti de romanii nostrii, pentru ca suntem patrioti si nimeni nu te fura ca un compatriot!
  • +4 (4 voturi)    
    Nu-ti fa probleme,..... (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 9:15)

    gigiN [utilizator]

    ....de unde nu e, nici Dumnezeu nu cere !