Reactia lui Cristiano Ronaldo dupa ce a aflat ca apelul la suspendarea sa a fost respins: "Acest lucru se numeste persecutie"

de Diana Ene     HotNews.ro
Joi, 17 august 2017, 14:44 Sport | Fotbal

Cristiano Ronaldo primeste cartonasul rosu (Supercupa Spaniei)
Foto: Instagram
Cristiano Ronaldo, atacantul echipei Real Madrid, se considera "persecutat" de Federatia spaniola de fotbal, care a respins miercuri apelul starului portughez impotriva suspendarii sale pe cinci meciuri, primita dupa eliminarea sa in cursul primei manse a Supercupei Spaniei, scrie Agerpres.

"Sanctiunea mi se pare exagerata si ridicola. Acest lucru se numeste persecutie. Le multumesc coechipierilor si suporterilor pentru sustinere", a precizat Ronaldo intr-o postare pe reteaua de socializare Instagram.

Antrenorul lui Real Madrid, francezul Zinedine Zidane, s-a declarat la randul sau "foarte furios" din cauza acestei sanctiuni, considerata mult prea severa de catre madrileni.

Cristiano Ronaldo a fost rezerva la meciul tur dintre Real Madrid si FC Barcelona (3-1), din Supercupa Spaniei, disputat pe stadionul Camp Nou. El a intrat pe teren in repriza secunda, reusind sa-i readuca in avantaj pe madrileni in minutul 80 cu un gol spectaculos, dupa care a primit cartonas galben fiindca si-a scos tricoul. Trei minute mai tarziu, Ronaldo a vazut al doilea cartonas galben, pentru o simulare in careul advers, si a fost eliminat. Portughezul l-a impins pe arbitrul Ricardo De Burgos Bengoetxea inainte de a parasi terenul.

Starul lui Real Madrid, care a primit cu aceasta ocazie al 10-lea cartonas rosu din cariera sa, a fost suspendat un meci pentru eliminare si patru meciuri fiindca l-a impins pe arbitru.

Din cauza sanctiunii, portughezul a ratat returul cu FC Barcelona din Supercupa Spaniei, castigat cu 2-0 de Real Madrid, care a intrat astfel in posesia trofeului. El va lipsi, totodata, de la partidele de campionat cu Deportivo La Coruna (20 august), Valencia (27 august), Levante (9 septembrie) si Real Sociedad (17 septembrie).

Vezi aici momentul in care Ronaldo primeste cartonasul rosu (min 2:33):



Citeste mai multe despre   























1793 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    Iar ceea ce a facut "marele" fotbalist (Joi, 17 august 2017, 14:55)

    mitg [utilizator]

    Se numeste infractiune contra integritatii corporale sau a sanatatii.

    Sa fie fericit ca e doar atat, daca ar fi fost impins arbitrul de un fan din tribune, s-ar fi ales cu dosar penal.
    • 0 (2 voturi)    
      Soroș (Joi, 17 august 2017, 16:36)

      mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      El e de vină pentru toate chestiile nasoale din emisfera nordică.
  • -1 (9 voturi)    
    Problema lui este ca-i barbat alb (Joi, 17 august 2017, 15:01)

    CezarN [utilizator]

    Si, deci, nu poate fi discriminat.
    Daca ar fi fost negru, evreu, homosexual, musulman,handicapat, etc imediat s-ar fi gasit un cor de "progresisti" care sa-l sustina si sa-l acuze pe arbitru de discriminare, caci, de fapt, nu a fost nicio simulare. Chiar cred ca nu a fost nicio simulare, ci, daca nu a fost penalty, cel mult o lupta corp la corp in care portughezul a fost impins si, drept urmare, a cazut. Ca a ridicat el mainile cerand pentru cateva secunde 11m, asta este deja un gest reflex al oricarui jucator de fotbal si nu lam vazut sanctionat in alte meciuri. Daca am revedea chiar meciul respectiv, vom gasi faze asemanatoare in care jucatorul care cade cere lovitura libera si nu este sanctionat de arbitru.
    • +1 (7 voturi)    
      l-a îmbrâncit pe arbitru (Joi, 17 august 2017, 15:28)

      periscop [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      asta e problema, nu că a simulat ori că a fost eliminat din joc
      • +3 (7 voturi)    
        NU! (Joi, 17 august 2017, 15:56)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui periscop

        L-a imbrancit pentru ca a primit NEMERITAT cartonas galben(urmat de rosu, fiind al doilea galben). NEMERITAT este cuvantul cheie aici.

        Cu toate astea nu cred ca Cristiano ar dori sa i se puna un montaj cu simularile lui REALE in urma carora alti jucatori si echipe au fost pedepsite NEMERITAT.
        • 0 (2 voturi)    
          Cine l-a pus sa . . . (Vineri, 18 august 2017, 11:41)

          Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

          . . .isi scoata tricoul cand a dat gol? Stia foarte bine ca acest lucru se sanctioneaza cu galben! Chiar daca asa cum spui a primit nemeritat al doilea cartonas, pe primul l-a primit PROSTESTE.Iar faptul ca l-a impins pe arbitru sa spuna merci, pentru ca putea fi suspendat pe 12 etape. A primit doar patru pentru ca e . . Ronaldo! Fotbalist mare dar fara glagorie in tartacuta!
          • 0 (0 voturi)    
            asa cum nu face Messy puscarie (Sâmbătă, 19 august 2017, 1:25)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

            ca e Messy si nu un fraier fara spate, nu?
      • -1 (7 voturi)    
        Messi l-a injurat ca un birjar pe arbitru (Joi, 17 august 2017, 15:59)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui periscop

        si nu am vazut atatia socati pe aici... ba a fost suspendat si apoi "iertat" brusc... la fel si cu inchisoarea... oare cum e dreptatea asta impartita? si de cine???
  • +2 (4 voturi)    
    Si ce merita Ronaldo ? (Joi, 17 august 2017, 15:51)

    batmanss [utilizator]

    Un premiu ? Legea nu e făcută pt bogați si vedete ?
  • +1 (5 voturi)    
    Normal (Joi, 17 august 2017, 21:11)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Normal ca "antrenorul lui Real Madrid, francezul Zinedine Zidane, s-a declarat la randul sau "foarte furios" din cauza acestei sanctiuni"... probabil ca, dupa mintea francezului ZZ ar fi fost nevoie cel putin de un knock-down printr-o lovitura de cap in piept, cum a reusit numitul francez in finala Campionatului Mondial din nu mai stiu ce an.
    • -2 (6 voturi)    
      ba mai bine invata sa injure de la Messy (Joi, 17 august 2017, 21:42)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

      scapa ieftin si era iubit de toti
  • 0 (2 voturi)    
    Daca esti . . . . (Vineri, 18 august 2017, 11:35)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . fotbalist de mare calibru nu poti, nu ai dreptul, sa fii derbedeu!
    • +1 (3 voturi)    
      Pentru cel care mi-a dat minus! (Vineri, 18 august 2017, 14:02)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      Dupa tine ai dreptul sa fii derbedeu pe teren! Inseamna ca pentru tine a fi mitocan, e o stare de fapt si de drept Bravo!!
      • -1 (1 vot)    
        vezi ca Messy e puscarias (Vineri, 18 august 2017, 23:58)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

        cu sentinta si tot tacamul... ceva mai jos decat discutia de fata si nu te-am vazut tavalindu-te de indignare, bai istericule
        • +1 (1 vot)    
          Asteapta un pic . . . (Sâmbătă, 19 august 2017, 12:39)

          Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

          . . . ca urmeaza si Ronaldo. La el e si mai groasa problema cu fiscul! Stii ce inseamna isteric? Nu cred ca stii, dar iti place cum suna,nu?