Supercupa Spaniei: Cristiano Ronaldo, cel putin patru etape de suspendare dupa ce l-a impins pe arbitru

Luni, 14 august 2017, 14:18 Sport | Fotbal

Cristiano Ronaldo, impotriva Barcelonei
Atacantul Cristiano Ronaldo risca o suspendare intre patru si 12 etape pentru ca l-a impins pe arbitrul Ricardo De Burgos dupa ce a fost eliminat, in prima mansa a Supercupei Spaniei, castigata de Real Madrid, duminica, in deplasare, cu FC Barcelona, scor 3-1, informeaza News.ro.

Aici poti vedea rezumatul partidei Barcelona - Real Madrid.

Ronaldo a intrat pe teren in minutul 58, la scorul de 1-0, pentru echipa sa, Real Madrid, in locul lui Benzema. El a marcat golul de 2-1, in minutul 80, dupa care si-a scos tricoul, primind un cartonas galben pentru gestul sau.

Portughezul a incasat al doilea galben in minutul 82, cand De Burgos a considerat ca a simulat o cadere in careu. Nervos ca a fost eliminat, Ronaldo l-a impins, nu foarte tare, pe centralul aflat cu spatele la jucator.
Pentru acest gest, consemnat de arbitru in raportul sau, Ronaldo risca o suspendare intre patru si 12 etape.

Real Madrid a invins, duminica, in deplasare, cu scorul de 3-1 (0-0), pe FC Barcelona, in prima mansa a Supercupei Spaniei.

Golurile au fost marcate de Messi '77 (p), respectiv Pique '50 (autogol), Ronaldo '80 si Asensio '90.
Returul va avea loc miercuri, la Madrid.

2993 vizualizari

• -8 (10 voturi)
    Nu-mi plac Ronaldo, Suarez, Neymar (Luni, 14 august 2017, 14:48)

liviul2006 [utilizator]

si toti simulatorii si faultangii si cei cu nasu pe sus din fotbal, insa aseara arbitrul a dat un penalty lui Suarez care a simulat si cartonas galben lui Ronaldo care nu a simulat!

Cred ca si eu m-as fi enervat in locul lui Ronaldo. Totusi nu trebuia sa il impinga pe albitru.

Dupa simularea lui Suarez, muscatorul de serviciu, am inceput sa tin cu Real, desi si ei au jucatori care faulteza dur.

2 echipe mari ca ele ar trebui sa promoveze un stil de fotbal sportiv bazat pe fairplay, nu pe simulari si cotonogeala.

Din cauza asta il respect pe Messi, e serios si nu apeleaza la subterfugii.
    • -3 (7 voturi)
      Ca tot l-ai pomenit pe Messi (Luni, 14 august 2017, 15:06)

UnObservator [utilizator] i-a raspuns lui liviul2006

N-ai vazut un fault clar in suprafata de pedeapsa la Messi cu cateva minute inaintea autogolului lui Pique?
        prefer tenisul, m-am uitat cum si-a luat-o Federer (Luni, 14 august 2017, 15:33)

liviul2006 [utilizator] i-a raspuns lui UnObservator

deci nu am vazut primele 50 de minute
    • 0 (2 voturi)
      Totusi (Luni, 14 august 2017, 15:16)

Alnivol [utilizator] i-a raspuns lui liviul2006

Nu a simulat, dar a cerut penalty dupa ce a cazut la pamant. Probabil asta a fost motivul pentru care a primit galben, nu pentru cazatura in sine. Gesturile de genul sunt