Athletic Bilbao a castigat la scor de neprezentare (3-0) partida cu Dinamo, din mansa secunda a turului trei preliminar al Europa League. Dupa 1-1 in meciul tur, "cainii" sperau la o calificare miraculoasa in fata bascilor, insa echipa lui Jose Angel Ziganda a dominat categoric partida de pe stadionul "San Mames" si nu le-a lasat nicio sansa dinamovistilor.

Golurile victoriei au fost inscrise de Raul Garcia '24, '29 si Aduriz '86.

Athletic Bilbao va evolua in play-off-ul Europa League. Tragerea la sorti a play-off-ului Europa League va avea loc vineri, de la ora 14.00, la Nyon.

Ce a spus Cosmin Contra

"E greu pe un teren ca San Mames, din minutul 30 cu 2-0 din doua faze fixe. Am lucrat aceste faze fixe la antrenamente, dar e foarte greu sa mai revii in joc. Mi-a fost frica de faptul ca vom intra cu teama, iar Athletic Bilbao a controlat jocul. In repriza a doua am incercat sa le aduc un plus baietilor prin intrarea lui Costache, deoarece aveam nevoie de viteza in partea dreapta. Un gol ne aducea in cartile calificarii, baietii au incercat, dar diferenta s-a facut in prima repriza. La golul trei toata lumea a urcat in atac, iar Bilbao, care are jucatori precum Raul Garcia sau Aduriz, nu te iarta. Din pacate, mai avem multe de invatat. Este o experienta, dar nu suntem inca la nivelul sa ne batem cu Bilbao. Felicit Athletic Bilbao, iar noi trebuie sa invatam din aceasta infrangere", a spus Contra, potrivit News.ro.

Cele mai importante momente ale partidei:

Final de meci. Athletic Bilbao - Dinamo 3-0.

86' Gool Athletic Bilbao! Contraatac rapid al bascilor. Susaeta ii paseaza lui Aduriz, care il executa pe Penedo cu un sut la coltul lung. Athletic Bilbao - Dinamo 3-0

82' Mahlangu patrunde spectaculos, dribleaza un adversar si suteaza puternic de la aproximativ 18 metri. Mingea trece putin pe langa poarta bascilor

INFO: 41.845 de spectatori sunt prezenti pe San Mames, printre care si aproximativ 2.000 de fani dinamovisti.

76' Anton suteaza din coltul careului, insa mingea ajunge in bratele lui Herrerin

65' Muniain patrunde in viteza printre jucatorii dinamovisti, iar sutul sau din unghi loveste bara portii lui Penedo

64' Garcia centreaza in careu pentru Susaeta, insa Nedelcearu intervine si respinge cu capul

50' Dinamo incepe mai bine partea a doua a meciului. Salomao centreaza de pe partea stanga, insa Rivaldinho reia imprecis cu capul, iar mingea se duce pe langa poarta

46' A inceput repriza secunda

Se termina prima repriza. Athletic Bilbao - Dinamo 2-0. In primele 45 de minute de joc, trupa lui Cosmin Contra nu a reusit sa isi creeze ocazii importante, iar sansele de calificare sunt extrem de reduse.

33' Aduriz suteaza de la marginea careului, dar mingea se duce peste poarta lui Penedo

29' Gool Athletic Bilbao! Benat centreaza peste toata apararea dinamovista, mingea ajunge la Raul Garcia, iar acesta inscrie cu un sut din voleu la coltul lung. Athletic Bilbao - Dinamo 2-0

24' Gool Athletic Bilbao! Bascii deschid scorul dupa o eroare in defensiva lui Dinamo. Raul Garcia scapa din marcaj si reia din voleu o centrare din corner a lui Oscar de Marcos. Athletic Bilbao - Dinamo 1-0

Suporterii dinamovisti fac spectacol la Bilbao si se aud excelent pe stadionul San Mames.

15' Jucatorii lui Cosmin Contra cer penalty la un duel intre Nemec si Susaeta, insa arbitrul lasa jocul sa continue

13' Vine imediat replica dinamovistilor. Nascimento centreaza in careu, Rivaldinho se inalta si reia spre poarta lui Herrerin, dar portarul lui Athletic prinde fara probleme

12' Gol anulat pentru Bilbao! Aduriz inscrie printr-o lovitura de cap din interiorul careului, insa golul este anulat pentru pozitie de offside.

6' Bascii s-au instalat in jumatatea dinamovista, dar nu au avut nicio ocazie importanta. Susaeta a incercat un sut de la marginea careului, dar Penedo a retinut

1' A inceput partida de la Bilbao. Gazdele au avut lovitura de start

Echipele de start:

Athletic Bilbao: Herrerin - Oscar de Marcos, Etxeita, Laporte, Balenziaga - Benat, Vesga - Susaeta, Raul Garcia, Muniain - Aduriz. Antrenor: Jose Angel Ziganda.

Rezerve: Kepa, Boveda, San Jose, Inaki Willliams, Lekue, Merino, Aketxe.

Dinamo Bucuresti: Penedo - Romera, Nedelcearu, Katsikas, S. Filip - Hanca, Mahlangu, Nascimento, Salomao - Nemec, Rivaldinho. Antrenor: Cosmin Contra.

Rezerve: Branescu, Busuladzic, Albin, Anton, Costache, Maric, Bumba.

Arbitru: Pavle Radovanovic (Muntenegru), ajutat de asistentii Veselin Radunovic si Dragan Vujovic. Al patrulea arbitru: Predrag Radovanovic (Muntenegru).

Ultimele cinci meciuri:

Athletic Bilbao: o victorie (3-0 cu Celta, in La Liga), doua remize (1-1 cu Leganes si 1-1 cu Dinamo) si doua infrangeri (0-1 cu Alaves si 1-3 cu Atletico)

Dinamo: doua victorii (3-0 cu Juventus Bucuresti si 1-0 cu Viitorul), doua remize (1-1 cu Astra si 1-1 cu Athletic) si o infrangere (0-1 cu FC Botosani).