FC Viitorul, campioana Romaniei, a fost invinsa cu 4-0, dupa prelungiri (1-0 dupa 90 min), de catre APOEL Nicosia. La finalul celor 90 de minute scorul a fost 1-0 si 1-1 la general, asa ca s-a intrat in prelungiri. Au inscris Carlao (54'), Merkis (93'), De Camargo (94') si Efrem (105').

APOEL Nicosia vs FC ViitorulFoto: Facebook APOEL FC

Jucatorii lui Hagi au evoluat bine prima repriza din timpul regulamentar, au ratat cateva ocazii mari de a inscrie, dar cei care au punctat au fost cipriotii, prin Carlao, in debutul reprizei a doua. Viitorul a renuntat la ofensiva, iar meciul a ajuns in prelungiri, desi cipriotii mai puteau inscrie in a doua parte a jocului. Prelungirile au debutat foarte rau pentru jucatorii romani care au primit doua goluri in doua minute, iar la finalul primei reprize de prelungiri scorul era 4-0 pentru ciprioti.

Viitorul merge mai departe in competiile europene, dar va evolua in play-offul Europa League, pentru o sansa de a accede in grupele acestei competitii.

Gica Hagi: "Noi trebuia sa fiem mai atenti, sa dam goluri, singurul lucru pozitiv e ca a revenit Coman, a facut un meci bun, s-a vazut ca are calitate. Echipa noastra e tanara, capata experienta, ne asteptam sa fie mai bine, capul jos, ne intoarcem la munca, invatam din orice. Maine e alta zi, vom vedea ce vom face"

S-a incheiat partida. APOEL Nicosia - Viitorul Constanta 4-0.

120' Eric executa bine o lovitura libera de la peste 20 de metri, dar Waterman este atent si respinge cu siguranta.

114' Primul sut pe poarta al celor de la Viitorul dupa o perioada lunga de timp, dar Waterman respinge in corner.

112' Jucatorii ambelor echipe sunt obositi si nu mai reusesc sa isi creeze ocazii importante. Cipriotii nu mai au motiv sa forteze, iar jucatorii Viitorului nu reusesc sa isi revina dupa o prima repriza de prelungiri foarte slaba.

106' A inceput a doua repriza de prelungiri.

S-a incheiat prima repriza de prelungiri. APOEL inscrie trei goluri in 15 minute si este ca si calificata.

105' Cipriotii mai inscriu o data. De Camargo a scapat singur cu portarul, Rimniceanu reuseste sa respinga sutul acestuia, dar Efrem reia mingea in poarta goala. Scorul este acum 4-0 pentru APOEL.

102' Viitorul se afla in controlul jocului in ultimele minute si incearca sa isi creeze ocazii de a marca. Jucatorii romani au nevoie de doua goluri pentru a se califica in play-offul Ligii Campionilor.

98' Eric nu a reusit sa reia din cativa metri si rateaza o sansa uriasa care ar fi putut relansa meciul. Jucatorii de la Viitorul au solicitat lovitura de pedeapsa, dar fotbalistul de la Viitorul nu pare sa fi fost faultat.

94' APOEL duce scorul la 3-0 prin De Camargo. Jucatorii celor de la Viitorul nu reusesc sa se apere om la om, iar jucatorul cipriot reia cu capul din careu. La acest scor, Viitorul are nevoie de doua goluri.

93' APOEL inscrie la prima faza din prelungiri, in urma unei erori in defensiva Viitorului. Merkis inscrie din apropierea punctului de la 11 metri. Viitorul este acum obligata sa inscrie pentru a se califica mai departe. Scorul este 2-0 pentru ciprioti.

91' Incepe prima repriza de prelungiri.

S-au incheiat primele 90 de minute. Vom avea prelungiri la Nicosia.

90+3' Ocazie uriasa pentru Viitorul. Herea centreaza in fara portii, dar Chitu nu ajunge la balon si nu reuseste sa impinga mingea in poarta.

90+1' Mai sunt aproximativ doua minute de joc din timpul regulamentar. Se pare ca cele doua echipe asteapta prelungirile.

89' Ganea executa dezamagitor o lovitura libera de la aproximativ 30 de metri. Viitorul ramane fara sut pe spatiul portii lui Waterman in aceasta repriza.

87' Jucatorii romani nu reusesc sa construiasca vreun atac periculos, portarul Waterman nu a avut ce sa apere in aceasta repriza.

82' Hagi efectueaza doua modificari si ii introduce pe Mladen si Herea in joc. Ies Nedelcu si Cicaldau.

79' Inca o ocazie mare a celor de la APOEL. Viitorul nu reuseste sa mentina posesia balonului, iar Ebecilio suteaza putin pe langa poarta de la aproximativ 20 de metri.

74' Viitorul are una dintre putinele sanse din aceasta repriza. Nedelcu suteaza mult peste poarta lui Waterman de la mare distanta.

73' APOEL mai iroseste o ocazie uriasa. Rimniceanu iese hazardat la o centrare, iar lovitura de cap a atacantului cipriot trece putin pe langa poarta.

70' Cipriotii au o noua sansa de a inscrie. Vander suteaza de la mare distanta, iar portarul Viitorului respinge cu dificultate.

67' Ganea a fost foarte aproape de autogol, reluand spre propria poarta din cinci metri, dar Rimniceanu a reusit sa retina mingea.

66' Cipriotii transforma aproape fiecare atac intr-o ocazie mare de a inscrie, jucatorii romani par timorati si au renuntat la ofensiva.

64' APOEL are o oportunitate importanta de a marca, dar sutul expediat de atacantul cipriot este respins in corner de catre portarul Viitorului.

62' Jucatorii lui Hagi beneficiaza de doua lovituri de la colt consecutive, ambele respinse fara probleme de catre apararea adversa.

60' Jucatorii de la APOEL au pus stapanire pe joc, Viitorul resimte golul primit si incearca sa abordeze partida cu mai multa prudenta.

56' Tiru a fost foarte aproape sa egaleze, tot dupa un corner, dar lovitura sa de cap a trecut putin pe langa poarta.

53' APOEL inscrie prin Carlao. Acesta a reluat cu capul din cativa metri, in urma unei lovituri de la colt.

49' Rimniceanu are o interventie foarte buna si respinge, cu destule probleme, o centrare transformata in sut.

46' A inceput a doua repriza.

S-a incheiat prima repriza. Scorul la pauza: APOEL - Viitorul 0-0

43' APOEL are mai mult timp mingea in posesie, dar nu reuseste sa isi creeze ocazii concrete de a marca.

35' Nedelcu suteaza de la aproximativ 25 de metri, iar portarul Waterman reuseste sa respinga cu ceva emotii si sa mentina tabela de marcaj neschimbata. Este a patra ocazie importanta de gol a jucatorilor lui Gheorghe Hagi.

30' De Camargo profita de o eroare a defensivei Viitorului, scapa singur cu Rimniceanu, in zona laterala, dar nu reuseste sa reia spre poarta.

28' APOEL are sansa de a inscrie prin De Camargo. Portarul Viitorului a reusit sa respinga in corner reluarea din cativa metri a jucatorului cipriot.

23' Cele doua echipe sunt destul de prudente in joc si incearca sa surprinda pe contraatac.

19' Florinel Coman iroseste din nou o ocazie importanta de gol, sutul sau a fost blocat de catre un fundas cipriot.

12' Vander loveste mingea de la marginea careului, dar aceasta trece mult pe langa stalpul din dreapta al portii aparata de Rimniceanu.

10' APOEL nu reuseste, pana acum, sa puna in pericol poarta aparata de Rimniceanu, Viitorul se apara foarte organizat.

8' Viitorul are inca o ocazie mare de a inscrie. Bogdan Tiru reia peste poarta din aproximativ 11 metri.

3' Florinel Coman are o ocazie uriasa, sutul sau este respins si atinge putin bara din coltul drept al portii celor de la APOEL.

A inceput partida.

Echipele de start:

APOEL Nicosia: Waterman - Milanov, Rueda, Carlao, Lago - Bertoglio, Vinicius, Morais, Aleneftis - Vander, de Camargo Rezerve: Pardo - Artymatas, Ebecilio, Efrem, Alexandrou, Oar, Merkis

Antrenor: Giorgos Donis

FC Viitorul: Rimniceanu - Boli, Tiru, M. Constantin, Ganea - Benzar, Nedelcu, Lopez - Chitu, Coman, Cicaldau Rezerve: Buzbuchi - Mladen, Herea, Ciobanu, Hodorogea, Eric, Dumitrescu

Antrenor: Gheorghe Hagi

Arbitru:Aleksei Eskov (Rusia), ajutat de asistentii Dmitri Mosyakin si Igor Demeshko. Al patrulea arbitru: Kirill Levnikov (Rusia).

In partida de la Ovidiu, Viitorul s-a impus cu 1-0, gratie golului marcat de Ganea, dintr-o lovitura libera de la aproximativ 30 de metri. Dupa infrangerea suferita in mansa tur cu Viitorul, conducatorii echipei APOEL Nicosia au decis sa aduca un antrenor nou, pe banca fiind acum George Donis, cel care i-a mai pregatit pe ciprioti intre 2013 si 2015. Sub conducerea lui Donis, APOEL a castigat "dubla" campionat-cupa in sezonul 2013-2014, apoi s-a calificat in grupele Ligii Campionilor.

APOEL Nicosia a trecut in turul doi preliminar al Champions de Dudelange (scor 2-0 la general), dar nu a disputat inca niciun meci in campionat.

Viitorul este foarte aproape de o calificare istorica in play-off-ul Champions League, la prima prezenta in aceasta competitie.

Echipa lui Gica Hagi are doar 3 puncte obtinute in primele 3 etape din Liga 1 si doar doua victorii in cele 5 meciuri jucate pana acum in acest sezon. Viitorul a pierdut Supercupa Romaniei in fata celor de la Voluntari, scor 1-0, apoi a obtinut primul succes in sezonul actual al Ligii 1, scor 3-0 cu Gaz Metan Medias. Au urmat apoi infrangerea de pe terenul celor de la CFR Cluj, scor 0-2, si victoria cu APOEL, in prima mansa a turului trei preliminar al Champions League. In ultima partida disputata, campioana Romaniei a pierdut duelul cu Dinamo, scor 0-1.

Prezentarea echipei APOEL Nicosia:

Anul infiintarii: 1926

Stadion: GSP - 22.859 locuri

Valoarea lotului: 17, 33 milioane de euro, conform Transfermarkt

Palmares: 26 titluri de campioana, 21 de Cupe ale Ciprului

In sezonul trecut al Europa League, APOEL Nicosia a jucat in saisprezecimi, unde a fost eliminata de Anderlecht. A ajuns in Europa League dupa ce a pierdut play-off-ul Champions League cu Copenhaga.

In sezonul 2015-2016 a fost eliminata in play-off-ul Champions League de Astana si a terminat pe ultimul loc in grupa de Europa League, dupa Schalke, Sparta Praga si Asteras Tripolis.

Sezonul 2011-2012 a fost cel mai bun din istoria clubului in cupele europene. A castigat grupa G din Champions League, din care au mai facut parte Zenit Sankt Petersburg (locul doi), FC Porto (locul trei) si Shakhtar Donetsk (locul patru). A eliminat-o pe Lyon in saisprezecimi, ajungand in sferturile de finala, unde a fost invinsa de Real Madrid, scor 2-8 (3-0 in tur si 5-2 in partida retur).