Atacantul Daniel Niculae a reusit al saptelea gol in actualul sezon din Ligue 1, dar punctul sau a fost inutil, Auxerre pierzand categoric intalnirea cu a treia clasata, Girondins Bordeaux. Niculae a deschis scorul in minutul 2, insa gazdele stadionului Jacques Chaban-Delmas au intors meciul pana la pauza, cu golurile marcate de Cavenaghi si Planus. Cavenaghi a marcat din nou in minutul 52, iar Bellion a stabilit scorul final in prelungirile intalnirii: 4-1 pentru Bordeaux care isi pastreaza ultimul loc al podiumului.

Niculae a fost integralist la Auxerre, iar Gabi Tamas a fost introdus in minutul 65. Dupa acest rezultat, Auxerre ramane pe locul 15 in clasamentul din prima liga franceza, la trei puncte de o pozitie retrogradabila.