Nationala statului Chile a invins, miercuri, la Kazan, cu scorul de 3-0 in urma loviturilor de departajare, selectionata Portugaliei, si s-a calificat in finala Cupei Confederatiilor. Chilianul Claudio Bravo a aparat trei lovituri de departajare.

Vidal, gol pentru ChileFoto: fifa.com/ afp

La finalul prelungirilor, scorul a fost 0-0. In minutul 118, chilienii au ratat ocazia de a inscrie, trimitand de doua ori mingea in bara.

La loviturile de departajare, Claudio Bravo a aparat loviturile lui Quaresma, Joao Moutinho si Nani. Pentru Chile au marcat Arturo Vidal, Aranguiz si Alexis Sanchez.

Portughezii au facut patru schimbari. A patra schimbare a avut loc in minutul 116, cand Gelson Martins a intrat in locul lui Andre Gomes.

In a doua semifinala se intalnesc, joi, la Soci, nationalele Germaniei si Mexicului.

Meciul pentru locul trei va avea loc duminica, la Moscova, iar finala mare se va disputa tot duminica, la Sankt Petersburg.

Inaintea participarii la Cupa Confederatiilor, Chile a disputat un meci amical cu nationala Romaniei, pierdut cu scorul de 2-3.