​VIDEO Real Madrid, noua campioana a Spaniei; Barcelona, victorie cu Eibar dupa ce a fost condusa cu 2-0

Duminică, 21 mai 2017, 22:54 Sport | Fotbal

Real Madrid, campioana Spaniei dupa 2-0 cu Malaga
Real Madrid a castigat partida disputata pe terenul celor de la Malaga, scor 2-0, in ultima etapa din La Liga, si a castigat titlul de campioana dupa o pauza de cinci ani. Pe Camp Nou, Barcelona fost condusa cu 2-0 de Eibar, insa a reusit sa revina si s-a impus cu 4-2.

Cristiano Ronaldo a avut nevoie doar de doua minute pentru a deschide scorul pe "La Rosaleda", dupa o pasa perfecta a lui Isco. Benzema a stabilit scorul final in minutul 55.

Echipa lui Zinedine Zidane si-a trecut in palmares titlul cu numarul 33.

Eibar a condus cu 2-0 pe Camp Nou, gratie dublei reusite de japonezul Takashi Inui (7, 61'). In minutul 63, David Junca a inscris in propria poarta, iar tabela s-a modificat pentru prima data in dreptul catalanilor. Sase minute mai tarziu, portarul celor de la Eibar a aparat o lovitura de la 11 metri executata de Lionel Messi. Echipa antrenata de Luis Enrique a restabilit egalitatea dupa reusita lui Luis Suarez (73').

In minutul 76, Barcelona a beneficiat de un nou penalty, iar Lionel Messi a reusit sa inscrie. Yoel a fost aproape sa intervina inca o data salvator. Acelasi Messi a stabilit scorul final in prelungirile partidei (90+2').

Alte rezultate inregistrate duminica in La Liga:

Atletico Madrid - Athletic Bilbao 3-1
Au marcat: Torres '8, '11, Correa '89 / Williams '71

FC Valencia - Villarreal 1-3
Au marcat: Nani '54 / Soldado '1, Trigueros '58, Sansone '88

Celta Vigo - Real Sociedad 2-2
Au marcat: Aspas '54 (penalti), Hjulsager '90 / Mikel Oyarzabal '82, Juanmi '90+4.