Fotbal: Un cleric saudit a cerut FIFA sa interzica semnul crucii dupa marcarea golurilor

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 16 mai 2017, 14:59 Sport | Fotbal

FIFA
Foto: Facebook
Congresul Federatiei internationale de fotbal desfasurat saptamana trecuta in Bahrain, a fost marcata de surprize si polemici, una dintre acestea reprezentand-o cererea unui cleric saudit, adresata FIFA, de a interzice jucatorilor crestini sa mai faca semnul crucii dupa inscrierea unui gol, dezvaluie ziarul britanic The Sun, conform Agerpres.

Mohamad Al-Arefe, teolog islamist in cadrul Universitatii musulmane King Saud din Riad, a lansat aceasta propunere prin intermediul contului sau Twitter, pe care are aproape 18 milioane de urmaritori.

"Am vazut clipuri video ale sportivilor, jucatori de fotbal, alergatori sau cei care trag la tinta, iar atunci cand castiga fac simbolul crucii pe piept, iar intrebarea mea este daca regulile FIFA nu interzic acest lucru", a scris Al-Arefe.

Criticii i-au raspuns imediat clericului, caruia i-au reamintit ca acelasi lucru este facut deseori si de catre fotbalistii musulmani. "Mohamed Salah si altii ingenuncheaza si se roaga atunci cand marcheza si nimeni nu ii pedepseste", a scris Sultan Alhusni, adaugand: "Lasati sportul celor care se ocupa de el".

Polemica legata de aceasta tema s-a amplificat dupa ce clubul Real Madrid, sponsorizat de compania aeriana Emirates din Dubai, a acceptat sa indeparteze simbolul crucii de pe logo-ul sau, in cazul tricourilor comercializate in Orientul Mijlociu.


Citeste mai multe despre   






















5185 vizualizari

  • +14 (24 voturi)    
    ! (Marţi, 16 mai 2017, 15:05)

    CTGOnline [utilizator]

    Nu mi se pare o pierdere prea mare pentru fotbal retragerea arabilor din FIFA.
    • -6 (18 voturi)    
      LOL (Marţi, 16 mai 2017, 15:36)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui CTGOnline

      Milioanele de euro pe care le primesc jucatorii de unde crezi ca vin ?
      • +6 (10 voturi)    
        ! (Marţi, 16 mai 2017, 16:24)

        CTGOnline [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        Explica-mi tu mie cum vin milioanele alea de acolo? Eu stiu ca vin de la sponsori, spectatori si drepturi TV....care nu prea au legatura cu arabetii.
        • +1 (5 voturi)    
          uite asa vin... de la sponsori (Marţi, 16 mai 2017, 18:39)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui CTGOnline

          https://en.wikipedia.org/wiki/Emirates_(airline)
          https://en.wikipedia.org/wiki/Qatar_Airways
          etc
      • 0 (6 voturi)    
        Pot lipsi teroristii arabi (Marţi, 16 mai 2017, 17:36)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        Din fotbal si de pe Pamant.
      • 0 (0 voturi)    
        Bani (Miercuri, 17 mai 2017, 11:07)

        BogdanCur Ly [anonim] i-a raspuns lui tudor74

        Jucatorii de fotbal sint supraevaluati. Vedetele pot sa joaca si pentru citeva milioane mai putin.
    • 0 (8 voturi)    
      nu mi se pare (Marţi, 16 mai 2017, 18:31)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui CTGOnline

      deloc o pierdere retragerea arabilor de pe planeta. I-as trimite pe toti pe luna sa-si faca califat acolo.
  • +12 (16 voturi)    
    Twitter (Marţi, 16 mai 2017, 15:20)

    Bazil [utilizator]

    18 milioane de urmaritori = 18 milioane de imbecilizati
  • +12 (20 voturi)    
    Ce idiot!! (Marţi, 16 mai 2017, 15:26)

    Robin_W [utilizator]

    Putea sa ceara direct ca toti jucatorii sa poarte burqua
  • +9 (17 voturi)    
    Da bravo mă (Marţi, 16 mai 2017, 15:43)

    SorinPietrar [anonim]

    Noi să fim toleranți cu musulmanii,iar ei să ne arunce bombele-n cap,și după aia să le spunem și mulțumesc.Ia mars mă d-aici.
  • +14 (20 voturi)    
    Daca au gasit fraieri ... (Marţi, 16 mai 2017, 15:44)

    MPopa [utilizator]

    Acest cleric nu e deloc naiv. A realizat ca occidentalii inteleg gresit conceptul de toleranta si ca daca exploatezi frica lor de a nu fi "corecti politic" le poti impune o gramada de nazbatii.
    Si pe mine ma deranjeaza sportivele din tari arabe care se prezinta pe terenul de sport cu voal pe cap. Dar cand aduci acest subiect in discutie ti se sare in cap ca esti islamofob. Idioti utili sunt garla.
    • -10 (18 voturi)    
      de ce te deranjeaza voalul? (Marţi, 16 mai 2017, 16:00)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      de fapt? Concret?
      • +11 (17 voturi)    
        Ma deranjeaza ... (Marţi, 16 mai 2017, 16:28)

        MPopa [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        pentru ca e un simbol al semi-sclaviei in care sunt tinute femeile din tarile arabe. Sunt tatal a doua fete si, fara sa ma pretind feminist, sunt impotriva lipsirii de drepturi pe criterii de sex. Te multumeste raspunsul?
        • -4 (14 voturi)    
          Măi stimabililor (Marţi, 16 mai 2017, 16:54)

          SorinPietrar [anonim] i-a raspuns lui MPopa

          Voalul e la mirese....ăla e altceva :)
    • +3 (5 voturi)    
      eu zic sa propunem (Marţi, 16 mai 2017, 18:41)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      sa recite respectivii cate un verset din coran dupa gol
  • -5 (11 voturi)    
    SUA va bombarda Riadul? (Marţi, 16 mai 2017, 16:00)

    king david hotel [utilizator]

    cu sigurantam nu.