Atletico Madrid a castigat ultima partida europeana disputata pe "Vincente Calderon", scor 2-1, impotriva rivalei Real Madrid, in a doua mansa a semifinalei Champions League. Jucatorii lui Diego Simeone au avut un start perfect de meci si dupa numai 16 minute conduceau cu 2-0. Golul lui Isco din finalul primei reprize le-a dat insa planurile peste cap gazdelor, care nu au mai reusit sa marcheze dupa pauza. Gratie rezultatului de pe "Santiago Bernabeu", Real Madrid s-a impus cu 4-2 la general si o va infrunta pe Juventus Torino in marea finala de la Cardiff.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Real Madrid va juca a 15-a finala Champions League, "albii" castigand trofeul de 11 ori. In ultimul act al competitiei, formatia pregatita de Zinedine Zidane o va intalni pe Juventus Torino, care a eliminat-o pe AS Monaco, scor 4-1 la general (2-0 si 2-1).

Real si Juventus s-au mai intalnit in finala Ligii Campionilor in 1998, cand madrilenii s-au impus cu 1-0.

Finala va avea loc pe 3 iunie, la Cardiff.

Anul trecut, trofeul Ligii Campionilor a fost cucerit de Real Madrid, dupa o finala castigata la penaltiuri cu Atletico Madrid.

2001/02: Real Madrid - Bayer 04 Leverkusen 2-1

2013/14: Real Madrid - Atletico Madrid 4-1 (dupa prelungiri)

2015/16: Real Madrid - Atletico Madrid 1-1 (5-3 dupa penaltiuri).

Desfasurarea livescore a partidei:

Final de meci. Atletico Madrid - Real Madrid 2-1

90' Gabi suteaza de la marginea careului, mingea este deviata de un coechipier, apoi ajunge in bratele lui Navas

77' Correa centreaza in fata portii, insa Ramos respinge la timp de langa Gameiro, care putea mari avantajul

74' Marcelo ii pune mingea pe cap lui Karim Benzema, francezul trimite insa putin pe langa poarta lui Oblak

66' Dubla ocazie pentru Atletico Madrid! Navas intervine incredibil in fata lui Carrasco si Gameiro

50' Antoine Griezmann executa o lovitura libera de la marginea careului, insa mingea nu prinde spatiul portii

46' A inceput repriza secunda

S-a incheiat prima repriza.Atletico Madrid - Real Madrid 2-1

42' Gool Real Madrid! Faza superba reusita de echipa lui Zinedine Zidane. Benzema trece de trei adversari si trimite in spate pentru Toni Kroos. Oblak reuseste sa respinga sutul germanului, dar Isco s-a aflat in apropiere si a impins mingea in plasa. Atletico are acum o misiune imposibila, trebuie sa inscrie trei goluri pentru a se califica in finala Champions League. Atletico - Real 2-1

16' Gool Atletico! Antoine Griezmann inscrie de la punctul cu var, cu un sut trimis in stanga lui Keylor Navas! Un inceput neasteptat pentru Real Madrid, iar fanii lui Atleti incep sa viseze la finala de la Cardiff. Atletico - Real 2-0

*Sursa foto: Twitter/ Atletico Madrid

14' Penalty pentru Atletico! Varane il faulteaza in careu pe Torres, iar Cuneyt Cakir acorda lovitura de la 11 metri pentru trupa lui Diego Simeone

12' Gool Atletico! Saul se inalta si inscrie cu capul, dupa o centrare perfecta a lui Koke din corner. Atletico - Real 1-0

7' Echipa lui Diego Simeone cere penalty, dupa ce Carrasco a cazut in careu de langa Casemiro. Centralul turc a lasat insa jocul sa continue

6' Oblak are o parada formidabila la lovitura de cap a lui Casemiro

1' A inceput meciul dintre Atletico si Real. Aceasta este ultima partida europeana care se disputa pe "Vicente Calderon", Atletico urmand sa evolueze pe o noua arena. "Galacticii" au avut lovitura de start.

Echipele de start:

Atletico Madrid (4-4-2): Oblak - Gimenez, Savic, Godin, Luis - Koke, Gabi, Saul, Carrasco - Torres, Griezmann. Antrenor: Diego Simeone.

Real Madrid (4-3-3): Navas - Danilo, Ramos, Varane, Marcelo - Kroos, Casemiro, Modric - Benzema, Ronaldo, Isco. Antrenor: Zinedine Zidane.

Arbitri: Cuneyt Cakir (central), Bahattin Duran, Tarik Ongun (asistenti) - toti din Turcia.

Campioana Europei s-a impus categoric in prima mansa, scor 3-0, toate golurile purtand semnatura lui Cristiano Ronaldo.

Niciodata in istoria Champions League nu s-a intamplat ca o echipa sa revina dupa ce a pierdut prima mansa la mai mult de doua goluri diferenta.

Atletico Madrid este neinvinsa pe teren propriu in semifinalele competitiei, avand patru victorii si o remiza.

Real si Atletico s-au mai intalnit de patru ori in competitiile europene, "albii" avand castig de cauza de fiecare data.

Prima confruntare a avut loc in semifinalele editiei 1958/59, 2-1 dupa o rejucare (Real Madrid - Atletico 2-1, Atletico - Real Madrid 1-0). In sezonul 2013/2014, Realul s-a impus cu 4-1 in finala cu Atletico Madrid, dupa prelungiri. In 2014/2015, Real si-a eliminat rivala in sferturi, dupa 0-0 si 1-0. In sezonul trecut, Atletico a fost invinsa in ultimul act al competitiei, scor 5-3 dupa loviturile de departajare (1-1 dupa prelungiri).

Ultimele cinci partide:

Atletico Madrid: trei victorii, doua infrangeri (0-3 cu Real Madrid, 0-1 cu Villarreal)

Real Madrid: patru victorii si o infrangere (2-3 cu Barcelona).

Atletico Madrid si Real Madrid, ultimele 24 de intalniri directe: 8 victorii Atletico, 10 Realul, 6 remize, golaveraj 26-34.

Juventus e prima echipa calificata in finala competiei, dupa ce a trecut in dubla mansa de AS Monaco, scor 4-1 (2-0 si 2-1).

Finala Champions League va avea loc la 3 iunie, la Cardiff.