Juventus Torino a luat o optiune importanta pentru calificarea in finala Champions League, dupa ce s-a impus cu 2-0 pe terenul celor de la AS Monaco, revelatia acestui sezon, in prima mansa a semifinalelor competitiei. Monegascii si-au pierdut stralucirea in fata echipei lui Massimiliano Allegri, care a stiut sa profite de sansele avute. Cele doua goluri ale partidei de pe "Stade Louis II" au avut aceiasi protagonisti: Dani Alves a pasat decisiv, iar Gonzalo Higuain s-a aflat la finalizare.

Pentru "Batrana Doamna" a fost doar a doua victorie in 12 meciuri jucate in deplasare in semifinalele Champions League. Italienii au o defensiva de fier, ramanand doar cu doua goluri primite dupa 11 partide disputate in actualul sezon al competitiei. Juventus nu a primit gol in Liga Campionilor de 621 de minute.

In urma acestui rezultat, Juventus este la un pas distanta de un noua finala in cea mai importanta competitie inter-cluburi, dupa ce in 2015 a fost invinsa in ultimul act de Barcelona, scor 3-1.

Returul se va juca pe 9 mai, la Torino.

Desfasurarea livescore a partidei:

Final de meci. AS Monaco - Juventus 0-2.

90' AS Monaco a fost aproape de gol! Germain a trimis periculos cu capul sub bara, insa Buffon a fost de neinvins in aceasta seara

59' Gool Juventus! Acelasi Dani Alves trimite perfect pentru Gonzalo Higuain, care il invinge pentru a doua oara pe Subasic. AS Monaco - Juventus 0-2

54' Marchisio scapa singur cu portarul, dar sutul sau este respins de Subasic. Jocul se muta rapid la cealalta poarta, insa Mbappe este blocat de apararea italienilor

47' Jucatorii lui Leonardo Jardim s-au intors motivati de la cabine si incep in forta a doua parte a meciului. Silva ii paseaza in careu lui Radamel Falcao, insa Buffon este la datorie

46' A inceput repriza secunda

S-a incheiat prima repriza. AS Monaco - Juventus 0-1

29' Gool Juventus! Faza superba a jucatorilor lui Massimiliano Allegri! Gonzalo Higuain deschide scorul cu un sut in diagonala, dupa o pasa de exceptie, cu calcaiul, a lui Dani Alves. AS Monaco - Juventus 0-1

19' O noua ocazie pentru monegasci! Radamel Falcao reia cu capul, dar Buffon intervine si trimite mingea in corner

16' Centrare in fata portii pentru Mbappe, care trimite din prima, insa Buffon are un reflex incredibil si respinge

12' Mbappe bifeaza prima ocazie pentru AS Monaco. Lovitura sa de cap este insa pe directia lui Buffon, iar portarul italian prinde fara nicio emotie. Gianluigi Buffon se afla la partida cu numarul 100 in Champions League

11' Juventus are prima ocazie importanta a meciului, insa Gonzalo Higuain a ratat interceptia la centrarea lui Dani Alves

1' A inceput partida de pe "Stade Louis II". Juventus a avut lovitura de start

Echipele de start:

AS Monaco: Subasic - Dirar, Glik, Jemerson, Sidibe - Bernardo Silva, Bakayoko, Fabinho, Lemar - Falcao, Mbappe. Antrenor: Leonardo Jardim.

Juventus: Buffon - Barzagli, Bonucci, Chiellini, Alex Sandro - Pjanic, Marchisio - Dani Alves, Dybala, Mandzukic - Higuain. Antrenor: Massimiliano Allegri.

Arbitru: Antonio Mateu Lahoz (Spania), ajutat de asistentii Pau Cebrian Devis si Javier Rodriguez.

Forma echipelor:

AS Monaco a bifat patru victorii si o infangere in ultimele cinci dispute (a pierdut cu PSG in Cupa Frantei, scor 0-5).

De cealalta parte, Juventus a inregistrat trei victorii si doua remize in ultimele meciuri jucate (2-2 cu Atalanta si 0-0 cu Barcelona, pe Camp Nou).

Monegascii au marcat de 21 de ori in acest sezon al Ligii Campionilor, iar Juventus a primit doar doua goluri (de la Sevilla si de la Olympique Lyon), nici unul in fazele eliminatorii (optimi si sferturi).

AS Monaco vs Juventus, fata in fata:

Ultimele patru meciuri - o victorie Monaco, doua pentru Juventus si o remiza. Golaveraj: 4-7.

De stiut:

• Juventus s-a impus in fata lui Monaco in Champions League in semifinalele din editia 1997/ 1998 si in sferturile din stagiunea 2014/ 2015.
  • Este prima semifinala pentru AS Monaco in CL din 2004, atunci cand formatia din Ligue 1 a disputat ultimul act al competitiei (a cedat in fata lui FC Porto).