PSG a obtinut o victorie dramatica pe terenul lui Metz, scor 3-2, intr-un meci restant din etapa a XXXI-a a campionatului Frantei. Parizienii au condus cu 2-0, au fost egalati pe final, iar Matuidi a marcat golul victoriei in prelungiri. Gratie acestui succes, PSG a egalat-o pe AS Monaco in fruntea clasamentului (monegascii au insa o partida mai putin disputata).

Matuidi a adus victoria in prelungiriFoto: psg.fr

Parizienii aveau un avantaj linistitor la pauza, gratie golurilor lui Cavani (33') si Matuidi (36'). Situatia s-a complicat insa pe final de meci, cand Metz a restabilit egalitatea in urma reusitelor lui Jouffre si Cheick Diabate, din minutele 78 si 88. Golul victoriei pentru PSG a venit in minutul 90+3, dupa ce Matuidi a reusit "dubla".

Cu cinci etape inainte de incheierea campionatului din Franta, AS Monaco si PSG se afla pe primele doua locuri, cu cate 77 de puncte, monegascii avand insa o partida mai putin disputata.