Derbi de infarct pe "Giuseppe Meazza", acolo unde desi a fost condusa cu 2-0 la pauza, AC Milan a bifat remiza la chiar ultima faza a disputei, in minutul 97...S-a incheiat 2-2, intr-un meci contand pentru etapa cu numarul XXXII din Serie A.

Zapata marcheaza la ultima fazaFoto: captura gazzetta dello sport

Derby della Madonnina ne-a oferit sambata un episod special, unul in care am avut de toate. Au fost doua reprize cu istoria lor: in prima, Milanul a avut multe ocazii, a fost in momente bune la comanda partidei, dar s-a intrat la cabine cu 2-0 pentru Inter, dupa singurele doua faze mai rasarite ale gazdelor.

Desi a incercat, Milanul nu a mai putut "livra" ocazii importante in al doilea mitan (cu exceptia unui sut al lui Deulofeu respins de Handanovic). Cu toate acestea, oaspetii au egalat miraculos, golul remizei venind in minutul 97...

Au inscris Candreva '36 si Icardi '44 pentru Inter, respectiv Romagnoli '83 si Zapata '90+7 pentru Milan.

Interesant este faptul ca si meciul tur dintre cele doua mari rivale locale s-a incheiat tot 2-2, dar atunci Interul a egalat in prelungiri, prin Perisic. Mai multe detalii aici.