In cea mai asteptata confruntare a serii, Anderlecht a incheiat la egalitate cu Manchester United, scor 1-1, pe teren propriu, in prima mansa a sferturilor de finala ale Europa League. Condusa cu 1-0 pana in minutul 86, Anderlecht a egalat la primul sut pe spatiul portii si pastreaza sanse la calificarea in semifinalele competitiei.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Mkhitaryan a deschis scorul pentru Manchester United, in minutul 37, in timp ce Dendoncker a restabilit egalitatea in minutul 86.

Nicolae Stanciu a fost titular la Anderlecht si a evoluat pana in minutul 65, cand a fost inlocuit cu Hanni, iar Alexandru Chipciu a fost introdus in minutul 58 in locul lui Bruno.

Returul este programat la 20 aprilie, pe Old Trafford.

Aici poti vedea rezumatul UEFA de la meciul Anderlecht vs Manchester United.

Aici poti vedea un rezumat extins al partidei de pe stadionul "Constant Vanden Stock".

Rezultatele serii:

Ajax Amsterdam - Schalke 2-0

A marcat: Davy Klaassen 23 - penalty, 52.

Anderlecht Bruxelles - Manchester United 1-1

Au marcat: Leander Dendoncker 86'/ Henrikh Mlhitaryan 37'.

Celta Vigo - Genk 3-2

Au marcat: Pione Sisto 15', Iago Aspas 18', John Guidetti 38'/ Jean-Paul Boetius 10, Thomas Buffel 67.

Olympique Lyon - Besiktas 2-1

Au marcat: Corentin Tolisso 83', Jeremy Morel 85'/ Ryan Babel 15'.

Partidele retur vor avea loc pe 20 aprilie.