Un gol al echipei Frantei in meciul amical cu Spania a fost anulat ca urmare a folosirii tehnologiei video, iar spaniolii au avut o reusita validata tot in acelasi fel, potrivit News.ro.

In repriza secunda, in minutul 48, Antoine Griezmann a marcat pentru Franta. Insa, arbitrul german Felix Zwayer a cerut asistentilor care vizionau meciul intr-un camion in afara stadionului sa-i transmita daca reusita poate fi validata.

Astfel, asistentii au semnalat ca la pasa lui Christophe Jallet, Kurzawa se afla in pozitie de ofsaid, astfel ca golul lui Griezmann nu a contat.

Spania s-a impus cu scorul de 2-0, prin golul lui David Silva, din penalti, in minutul 68 si apoi prin Deulofeu (77), initial semnalat in ofsaid, dar apoi validat dupa asistenta video.

Tehnologia video a fost folosita prima oara in septembrie, la meciul amical al Frantei cu Italia, scor 3-1.