​CM 2018, preliminarii: Martin Atkinson va arbitra Romania vs Danemarca

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 20 martie 2017, 12:56 Sport | Fotbal

Martin Atkinson
Foto: Facebook
​Arbitrul englez Martin Atkinson va conduce la centru partida dintre echipa nationala a Romaniei si reprezentativa Danemarcei (26 martie, Cluj Arena, ora 21:45), din etapa a cincea a Grupei E a preliminariilor Cupei Mondiale din 2018, a anuntat, luni, site-ul oficial al FRF, citat de News.ro.

Atkinson va fi ajutat de asistentii Stephen Child si Stuart Burt, in timp ce Anthony Taylor va fi rezerva.

Martin Atkinson, in varsta de 45 de ani, este arbitru FIFA din 2006 si a condus finala Ligii Europa din 2015 si meciuri la Campionatul European din 2016. El a arbitrat partida Bayern Munchen - CFR Cluj, scor 3-2, din faza grupelor Ligii Campionilor, sezonul 2010-2011.

Lotul Romaniei pentru partida cu Danemarca:

Portari: Ciprian Tatarusanu (Fiorentina), Costel Pantilimon (Watford), Florin Nita (FC Steaua Bucuresti)

Fundasi: Cristian Sapunaru (Astra), Romario Benzar (FC Viitorul), Vlad Chiriches (Napoli), Alin Tosca (Betis), Dragos Grigore (Al Sailiya), Cosmin Moti (Ludogorets), Iasmin Latovlevici (Karabukspor)

Mijlocasi: Razvan Marin (Standard Liege), Andrei Prepelita (FC Rostov), Mihai Pintilii (FC Steaua Bucuresti), Eric Bicfalvi (FC Ural), Nicolae Stanciu (Anderlecht), Sergiu Hanca (Dinamo), Dorin Rotariu (Club Brugge), Constantin Budescu (Astra)

Atacanti: Bogdan Stancu (Bursaspor), Andrei Ivan (CSU Craiova), Adrian Popa (Reading), Denis Alibec (FC Steaua Bucuresti), Alexandru Chipciu (Anderlecht), Claudiu Keseru (Ludogorets), Gheorghe Grozav (Terek Groznîi).

Iata programul complet al disputelor din grupa tricolorilor:
sursa: frf.ro


► 26 martie 2017: Armenia - Kazahstan (ora 19:00), Muntenegru - Polonia, România - Danemarca (ora 21:45)
► 10 iunie 2017: Kazahstan - Danemarca (ora 19:00), Muntenegru - Armenia, Polonia - România (ora 21:45)
► 1 septembrie 2017: Kazahstan - Danemarca (ora 19:00), Danemarca - Polonia, România - Armenia (ora 21:45)
► 4 septembrie 2017: Armenia - Danemarca (ora 19:00), Muntenegru - România, Polonia - Kazahstan (ora 21:45)
► 5 octombrie 2017: Armenia - Polonia (ora 19:00), Muntenegru - Danemarca, România - Kazahstan (ora 21:45)
► 8 octombrie 2017: Danemarca - România, Kazahstan - Armenia, Polonia - Muntenegru (ora 19:00)

S-au disputat in Grupa E:

Romania - Muntenegru 1-1

Danemarca - Armenia 1-0
Kazahstan - Polonia 2-2
Armenia - Romania 0-5
Muntenegru - Kazahstan 5-0
Polonia - Danemarca 3-2
Kazahstan - Romania 0-0
Danemarca - Muntenegru 0-1
Polonia - Armenia 2-1
Armenia - Muntenegru 3-2
Danemarca - Kazahstan 4-1
Romania - Polonia 0-3

Clasament:


1. Polonia (10-5) 10 puncte
2. Muntenegru (9-4) 7   
3. Danemarca (7-5) 6   
4. Romania (6-4) 5   
5. Armenia (4-10) 3   
6. Kazahstan (3-11) 2.

Castigatoarele celor 9 grupe de calificare obtin dreptul de a juca la Campionatul Mondial de fotbal, in timp ce 8 din cele 9 ocupante ale locurilor secunde vor disputa un baraj, in dubla mansa.























974 vizualizari


Abonare la comentarii cu RSS



ESRI

Top 5 articole cele mai ...



Hotnews
Agenţii de ştiri

Siteul Hotnews.ro foloseste cookie-uri. Cookie-urile ne ajută să imbunatatim serviciile noastre. Mai multe detalii, aici.
hosted by
powered by
developed by
mobile version
Miercuri