Comisia de control, etica si disciplina a Uniunii europene de fotbal va judeca pe 23 martie incidentele de la meciul retur din optimile de finala ale Ligii Campionilor dintre FC Barcelona si Paris Saint-Germain, in special resposabilitatea clubului catalan pentru invazia terenului de joc de o parte dintre suporteri, relateaza Agerpres.

UEFA acuza Barcelona, care a castigat cu 6-1, cu 3 goluri in ultimele minute si a refacut handicapul de 4 goluri din prima mansa, calificandu-se in sferturile de finala, de incalcarea articolului 16 (2) al regulamentului disciplinar, prin faptul ca nu i-a impiedicat pe spectatori sa inunde terenul dupa acest final dramatic.

Alte decizii ale Comisiei de control, etica si disciplina a UEFA vor viza partidele din aceeasi competitie Napoli-Real Madrid (1-3) si Arsenal-Bayern Munchen, ambele disputate pe 7 martie, judecata avand loc tot pe 23 martie.

In primul caz, UEFA reproseaza incalcarea de catre Napoli a mai multor articole ale regulamentului disciplinar, prin folosirea din tribune a unui fascicul laser, precum si pentru lansarea de obiecte (articolul 16, 2d), blocarea scarilor (articolul 38) si aruncarea de petarde (articolul 16, 2c).

In ce priveste cealalta partida, acuzatiile privesc ambele cluburi, terenul de joc fiind tinta lansarilor de obiecte atat din partea suporterilor de la Arsenal, cat si de la Bayern.