Tottenham a trecut rapid peste eliminarea din Europa League si s-a impus categoric in partida de pe teren propriu impotriva celor de la Stoke City, scor 4-0, in etapa a XXVI-a a campionatului Angliei. Harry Kane a reusit sa inscrie trei goluri, iar Dele Alli a stabilit scorul final in prelungirile primei reprize.

Harry Kane a inscris in minutele 14, 32 si 37. Al patrulea gol al gazdelor a fost marcat de Alli, in minutul 45+1.

Tottenham a adunat 53 de puncte si a urcat pe locul doi in clasament, cu un punct mai mult decat Manchester City (echipa lui Pep Guardiola are un meci mai putin disputat). Stoke City se gaseste pe pozitia a zecea, cu 32 de puncte.

1. Chelsea 63 (+ un joc)

2. Tottenham 53 (+ un joc)

3. Manchester City 52

4. Arsenal 50

5. Liverpool 49

6. Manchester United 48 etc.

Partidele Manchester City - Manchester United si Southampton - Arsenal au fost amanate, iar meciul Leicester City - Liverpool este programat la 27 martie.