VIDEO Anderlecht - Zenit 2-0/ Nicolae Stanciu a contribuit decisiv la golurile lui Acheampong (Rezultate complete)

Vineri, 17 februarie 2017, 9:05 Sport | Fotbal

Nicolae Stanciu si Acheampong
Anderlecht Bruxelles s-a impus cu 2-0 in partida de pe teren propriu cu Zenit Sankt Petersburg, echipa antrenata de Mircea Lucescu, in primul tur al 16-imilor Europa League. Nicolae Stanciu a fost titular si a pasat decisiv la ambele goluri ale belgienilor.

Golurile victoriei au fost inscrise de Acheampong, in minutele 5' si 31'.

Nicolae Stanciu a jucat pana in minutul 74, iar Alexandru Chipciu a intrat pe teren in minutul 60, in locul autorului celor doua goluri, Acheampong.

Rezumatul partidei Anderlecht vs Zenit.

Rezultatele inregistrate joi:

Manchester United - AS Saint-Etienne 3-0
A marcat: Ibrahimovici '15, '75, '88 (penalti)

Villarreal - AS Roma 0-4
Au marcat: Emerson Palmieri '32, Dzeko '65, '79, '86

Anderlecht Bruxelles - Zenit Sankt Petersburg 2-0
A marcat: Acheampong '5, '31

Hapoel Beer Sheva - Besiktas Istanbul 1-3
Au marcat: Barda '44 / William Soares '42 (autogol), Cenk Tosun '60, Hutchinson '90+3

Athletic Bilbao - APOEL Nicosia 3-2
Au marcat: Merkis '38 (autogol), Aritz Aduriz '61, Williams '72 / Efrem '36, Gianniotas '89

Legia Varsovia - Ajax Amsterdam 0-0
In minutul 84, de la Ajax Amsterdam a fost eliminat Tete.

PAOK Salonic - Schalke 0-3
Au marcat: Burgstaller '27, Meyer '82, Huntelaar '90

Borussia Monchengladbach - AC Fiorentina 0-1
A marcat: Bernardeschi '44

FC Rostov - Sparta Praga 4-0
Au marcat: M. Mevlja '15, Poloz '38, Noboa '40, Azmoun '68
In minutul 32, de la Sparta Praga a fost eliminat Konate.

Ludogoret Razgrad  - FC Copenhaga 1-2
Au marcat: Keseru '81 / Anicet Abel '2 (autogol), Toutouh '53

Olympiakos Pireu - Osmanlispor 0-0
In minutul 74, de la Olympiakos a fost eliminat Bruno Viana.

Celta Vigo - Sahtior Donetk 0-1
A marcat: Blanco Leschuk '27

AZ Alkmaar - Olympique Lyon 1-4
Au marcat: Jahanbakhsh '68 (penalti) / Tousart '26, Lacazette '45+2, '57, Ferri '90+5

KAA Gent - Tottenham Hotspur 1-0
A marcat: Perbet '59

Astra Giurgiu - RC Genk 2-2
Au marcat: Budescu '43, Seto '90 / Castagne '25, Trossard '83

FC Krasnodar - Fenerbahce Istanbul 1-0
A marcat: Claesson '4.

Meciurile retur vor avea loc saptamana viitoare.