Alin Petrache, recuperat de Gabriela Firea dupa dezastrul de la Jocurile Olimpice, vrea buget marit din taxele bucurestenilor si ale multinationalelor ca sa reinvie clubul de fotbal Rapid Bucuresti

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 13 februarie 2017, 11:12 Sport | Fotbal

Alin Petrache
Foto: frr.ro
Alin Petrache, noul presedinte al CSM Bucuresti (club sportiv al Primariei Bucuresti), a declarat intr-un interviu pentru Gazeta Sporturilor ca a discutat cu primarul general Gabriela Firea marirea bugetului clubului pentru a reinvia clubul de fotbal Rapid.

Reamintim ca Petrache a patronat la JO de la Rio, ca presedinte al Comitetului Olimpic Roman, cel mai mare dezastru al sportului olimpic romanesc in ultimii 50 de ani. El a demisionat in urma rezultatelor mult sub asteptari, dar a fost recuperat imediat de Gabriela Firea si instalat in functia de presedinte al clubului finantat din taxele bucurestenilor.

Alin Petrache este fiul lui Adrian Petrache, membru al unei celebre triplete de afaceristi alaturi de Adrian Bittner si Dorin Cocos, o tripleta care controla o felie importanta din business-urile cu statul in perioada Adrian Nastase.

Intrebat de reporterul GSP daca Primaria Bucuresti isi permita sa sustina o activitate costisitoare, asa cum e cea a unui club profesionist de fotbal, Petrache a amintit ca multinationalele isi platesc taxele in Capitala: "Bucureștiul are un buget puternic, nu concurează cu vreun alt oraș din ţară. În general, firmele românești performante și multinaţionalele de top sunt în București. Am discutat cu doamna primar Firea să creștem bugetul CSM".
























9968 vizualizari

  • +25 (27 voturi)    
    Dezastru este Atributul de baza ptr P$D (Luni, 13 februarie 2017, 11:18)

    un domn [utilizator]

    numirea bidiviului pentru un Alt Dezastru Nu surprinde Lumea !
    • +15 (15 voturi)    
      Firea si sportul (Luni, 13 februarie 2017, 12:27)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      In programul PSD cu care Firea a castigat Primaria Bucuresti se spune la capitolul sport ceva de Fotbal Rapid?Cum se face sport la Bucuresti?Niste smecheri beneficiaza de banii bucurestenilor sub pretextul sportului si isi insusesc parte din bani pe jmecherii. Bucurestenii fac sport privind la TV la fotbal?Nu era mai bine se se faca activitati sportive pentru copii sau tineret de banii astia?Firea a fost votata ca sa faca fotbal cu Rapid sa aiba Petrache loc de jmecherii?
  • +29 (29 voturi)    
    mita (Luni, 13 februarie 2017, 11:18)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Si asa, pe banii nostri, psd aduna voturi in minunatele cartiere proletare giulesti si crangasi.
  • +27 (27 voturi)    
    nu stiu cum sa mai fure (Luni, 13 februarie 2017, 11:22)

    voxpopulix [utilizator]

    Nu au limita, nu au rusine.

    Inca un parvenit corupt a carui avere nu poate fi justificata.
  • +20 (20 voturi)    
    sifonul nu are miros (Luni, 13 februarie 2017, 11:26)

    NWalker [utilizator]

    nu conteaza daca furi bani prin/din sanatate, drumuri, parcuri, transport, sport
  • -6 (14 voturi)    
    ei, n-a zis omul chiar asa cum scrie in titlu (Luni, 13 februarie 2017, 11:28)

    moka [utilizator]

    este doar o recunoastere a faptului ca bugetul primariei este constituit in mare parte din taxele platite de multinationalele care-si au sediul in Bucuresti.
    Omu' doar a zis sa i se dea mai multi bani pe mana din taxele incasate de primarie.
    • -3 (5 voturi)    
      lasam adevarul sa strice o stire buna? (Luni, 13 februarie 2017, 12:15)

      miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui moka

      ce rost are? suntem deontologi
      • +4 (4 voturi)    
        da, dar (Luni, 13 februarie 2017, 13:41)

        moka [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

        si sa dam bani publici pe echipa Rapid mi se pare de vise rele.
        n-am nimic cu Rapidu', dar sa finanteze dom' Petrache asta din banii lui echipa.
        Altfel, acest tip de finantare este un dren tipic de Rusia si America Latina.
        • -3 (3 voturi)    
          nu ar fi prima primarie din tara cu echipa de fotb (Luni, 13 februarie 2017, 14:30)

          miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui moka

          mai sunt orase a caror primarie finanteaza echipa de fotbal locala, liga 1 are cel putin jumatate din echipe finantate de primarie
          • +4 (4 voturi)    
            Mda... (Luni, 13 februarie 2017, 14:56)

            Sani [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

            ...si la TM Dl. Grindeanu este martor in procesul privind finantarea de catre CJ a echipei de fotbal.

            Deci, las-o jos, este o porcarie sa se finanteze echipe de fotbal din bani publici.

            Practic se spala bani si cresc veniturile partidului.
            Adica PSD cel Interlop!

            Aaah, despre Sport, pai sa faca terenuri de sport si bazine de inot, echipe de pitici pentru toate sporturile nu SPALATORIE PENTRU BANII DE PARTID!

            Bai PSD-istule, aici nu sunt fraierii de votanti ai vostri sa le indrugi baliverne!

            Ponial?
            • -1 (3 voturi)    
              iasi, tg mures, chiajna, etc (Luni, 13 februarie 2017, 18:59)

              miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui Sani

              vezi ca sunt multe
        • -3 (3 voturi)    
          dar finantarea dinamo si csa steaua (Luni, 13 februarie 2017, 19:32)

          kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui moka

          de la buget, de ce nu deranjeaza pe nimeni de 27 de ani ?
  • +18 (18 voturi)    
    Ai o meserie (Luni, 13 februarie 2017, 11:29)

    Rescator [utilizator]

    Ai o meserie?Nu poti sa faci altceva decat sa sugi
    din banul public si la sanul generos al Annei
    Pauker de Vrancea!?
    • +10 (10 voturi)    
      Unii spun.. (Luni, 13 februarie 2017, 12:18)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      .. că Anna Pauker ar mai fi făcut și câteva (puține) lucruri bune, ceea ce nu aș spune despre sluga din Voluntari a securistului Voiculescu, clănțău înverșunat al Ciumei Roșii.
  • +21 (21 voturi)    
    Tupeu de smecher (Luni, 13 februarie 2017, 11:33)

    Adri70 [utilizator]

    Tupeu fara limite!... Dar e "dreptul lor", atat timp cat PSD a fost votat, fiind expresia vointei majoritatii needucate a acestei tari blestemate.
  • +13 (13 voturi)    
    mda (Luni, 13 februarie 2017, 11:34)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    alt retard...
  • +26 (28 voturi)    
    un fan rapidist impotriva acestei manarii (Luni, 13 februarie 2017, 11:35)

    RazC82 [utilizator]

    Sunt fan rapidist de cand ma stiu dar nu mi se pare normal ca supravietuirea clubului de fotbal sa vina de la contribuabili din mai multe motive:

    - e imoral sa cheltui banii oamenilor pe fotbal cand spitalele si scolile sunt varza;
    - e imoral sa ceri mai multi bani de la oameni cand tu ca primarie/sistem public esti un prost administrator;
    - e moral sa sprinini sportul construind infrastructura necesara (stadioane, sali polivalente), pentru ca sa ziceam ca privatii n udispun de zeci de milioane de euro si iti poti recupera investitia dar o echipa de fotbal e o gaura fara fund in care doar se baga bani si sa bagi bani la nesfarsit in asta nu e moral;
    - ar fi de mai mult ajutor sa se creeze mai multe parcuri cu mai multe terenuri de sport unde lumea sa iasa sa faca miscare....si ar fi mult mai ieftin;
    - e imoral sa folosesti imaginea clubului ca sa iti cresti tu popularitatea si sper sa isi revina clubul prin fortele proprii sau ale suporterilor;
    - nu suntem sclavi sa ni se arunce bucatele de catre sistem in schimbul unei taceri complice, chit ca e vorba de sistemul comunist sau cel mafiot de acum;
    - echipa Rapid poate fi salvata prin forta proprie a suporterilor, sunt sigur ca daca 100 000 de suporteri dau 100 de euro pe an, echipa poate supravietui fara probleme. Problema reala sunt mafiotii care s-au tot perindat pe la conducere.
    • -2 (6 voturi)    
      bine ma, atunci sa ia sportul studentesc (Luni, 13 februarie 2017, 12:16)

      miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui RazC82

      eu zic sa ia sportul nu rapidul
    • +7 (7 voturi)    
      corect (Luni, 13 februarie 2017, 12:18)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui RazC82

      milogii au iesit la cersit. Au cheltuit necorespunzator sa se descurce.
      Cum spunea Taracila despre cei care "au jucat" pe franci elvetieni
      - e imoral sa nu vezi strazile, trotuarele pline cu masini parcate, apa ruginita la robinet, costurile de incalzire (mai bine e decentralizarea), gropa de gunoi a capitalei (asta se si miroase decat sa se vada), soferii care gonesc cu peste 50 la ora pe strazile orasului si multe altele
    • +9 (9 voturi)    
      un alt fan rapidist (Luni, 13 februarie 2017, 12:34)

      rider [utilizator] i-a raspuns lui RazC82

      dar total de accord cu tine. Clubul trebuie sa se ridice prin forte/capital propriu/privat. Nu din taxele platite de mine, de tine si de toti bucurestienii
      P.S: m-am trecut primul deoarece am vrut sa evidentiez ca desi sunt rapidist, nu sunt de acord cu aceste actiuni ale primariei.
  • +11 (13 voturi)    
    Ifdiotulq! (Luni, 13 februarie 2017, 11:38)

    Kevi [utilizator]

    "Firmele românești performante și multinaţionalele de top" isi platesc taxele la Bucuresti pt ca asa cere legea fiscala (mari contribuabili), nu pentru ca sunt infiintate si isi desfasoara activitatea in Bucuresti.

    Clar?

    Pleaca inapoi la Abecedar!
    • -3 (5 voturi)    
      total fals! (Luni, 13 februarie 2017, 12:19)

      miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui Kevi

      http://vranceamedia.ro/anaf-criterii-pentru-stabilirea-marilor-contribuabili-si-contribuabililor-mijlocii-2017/
    • -3 (5 voturi)    
      minti ca o gazeta ruseasca (Luni, 13 februarie 2017, 12:21)

      miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui Kevi

      https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/legislatie/dgamc.pdf
  • +11 (11 voturi)    
    Rapid, rapid... (Luni, 13 februarie 2017, 11:46)

    gayon [utilizator]

    ca timpul e scurt si inca mai sunt bani in bugetul primariei. Si in afara de asta, problemele Bucurestiului sunt solutionate 100%, inca de pe vremea cand doctoru cu infrastructura suspendata privea mandru spre viitor. Suporterii de suflet ai clubului de legenda doresc reinvierea clubului din propria cenusa ca legendara pasare Phoenix, dar nu din bani furati, asfel echipa v-a ajunge inca o data praf, iar in praf nu exista renastere. Luati mana de pe Rapid si de pe banii publici, dar rapid, rapid.
  • +11 (11 voturi)    
    inteligenta de limax! (Luni, 13 februarie 2017, 11:50)

    Lucian* [utilizator]

    Multinationalele au venit cu aproape intreaga baza tehnica si in conditiile in care statul roman nu si-a respectat angajamentele fata de acestea (autostrazi, facilitati in parcuri industriale).
    Contributia Romaniei este din pacate doar forta de munca ieftina si ramasitele unei educatii mai riguroase facuta in trecut dar care acum se prabuseste.
    Daca suprataxezi aceste companii, in cat timp credeti ca aceste companii vor pleca?
    Nu de alta dar Ucraina este langa si langa granita de vest nu este nici o opreliste sa se faca alte companii.
    Multinationalele isi platesc pana la ultimul cent toate contributiile si taxele la stat si nu au restante la salarii ceea ce nu putem spune si despre firmele de stat care au fost capusate de toata clientela politica.
    Tovarasu' Dragnea, daca sperii multinationalele, pe ce mama sfantului iti mai bazezi cresterea economica?
    Poate pe taxa pusa la mita, pentru ca de unde nu este nici D-zeu nu cere!
  • +12 (12 voturi)    
    o mare hotie PSD! (Luni, 13 februarie 2017, 11:51)

    independentu [utilizator]

    CSM este deja clubul cu cel mai mare buget din tara (exceptand fotbalul), de aprox 10,5 milioane Euro, in conditiile in care nicio federatie sportiva romaneasca nu are buget mai mare de 2 milioane. Gimnastica are 1,2 milioane.
    Asta in conditiile in care Primaria este indatorata pana peste cap, Radet-ul este in insolventa, RATB-ul trebuie sa-si innoiasca parcul de transport samd.
    Iar CSM-ul este anchetat pentru cheltuieli nejustificate de milioane de lei, 2 ani consecutivi, la solicitarea Curtii de Conturi. Vedeti vreun specific pesedist aici?
  • +10 (10 voturi)    
    Nimic nou sub soare.... (Luni, 13 februarie 2017, 11:52)

    polonyca [utilizator]

    Noi ....ai nostrii !! Traiasca.....pusculita PSD-ista...:) Incepe...Daciada...pe stil nou...!!!!
  • +10 (10 voturi)    
    super (Luni, 13 februarie 2017, 11:53)

    AlinRadu1 [anonim]

    Si asa totul este perfect in bucuresti. Tot ce lipsea e inca o echipa de fotbal care sa mai suga ceva de la buget, sa aiba fani exemplari care sa provoace la proteste, sa se omoare intre ei si, daca n-ar fi deajuns, sa mai cheltuim bani si pentru politie, sa ne pazeasca de ei.
  • +12 (12 voturi)    
    Intrebari . (Luni, 13 februarie 2017, 11:53)

    Andrei_Fieraru [utilizator]

    Cand se va da de pamant cu toate lipitorile astea care se oplosesc pe unde se nimereste , doar-doar , mai paraziteaza ceva . Pana la urma , n-ar strica si o miscare de strada care sa alunge lipitorile de oriunde ar fi . Sporturile de club sa-si caute finantare privata sau sponsori iar Statul sa aloce bani doar sportului scolar sau de masa .
  • +6 (6 voturi)    
    ce ii trebuie chelului.... (Luni, 13 februarie 2017, 12:40)

    Xorciser [utilizator]

    Adevarul ca Bucurestiul are tot ce ii trebuie (ca sa tina si multinationalele aici, sa nu plece in alta parte)- bulevarde si strazi asfaltate ca in palma, sosea de centura de jur imprejur legand toate iesirile din Bucuresti, transport in comun, spitale, scoli, gradinite, a despagubit toti proprietarii cu averi confiscate de comunisti- si acum nu stie ce sa faca cu banii si hai sa ii bagam intr-un club de fotbal.

    PS: Neurochirugul ala plangea aproape ieri ca nu mai poate lucra dupa ora 15 (doar un exemplu recent), si astia vor bani pt club de fotbal. Nu conteaza ca murim, dar vom avea fotbal de "calitate". Ingrozitor.
  • +5 (5 voturi)    
    TOTUL SE REZUMA LA BANI. (Luni, 13 februarie 2017, 12:48)

    Johanis [utilizator]

    Madam firea n-a venit pentru salariu.
    A inceput marea ciordeala! Cu mana altora, fireste!
    Auzi, 2.000 de crese si 2.500 de scoli!

    Cat de mult sa-ti desconsideri poporul!
  • +3 (3 voturi)    
    mai da-ti o data o lege cu (Luni, 13 februarie 2017, 14:27)

    yellowdog [utilizator]

    dreptul psd la furt...

    ce o tot luati pe ocolite, chiar ne luati de prosti, atata dispret aveti fata de omul care munceste... nu stiti cum sa il jupuiti mai bine?
  • +3 (3 voturi)    
    baze gratuite pt toti (Luni, 13 februarie 2017, 14:34)

    Bogdan31415 [anonim]

    nu milioane bagate pentru 100 sportivi
  • +5 (5 voturi)    
    Luati labele de pe Rapid! (Luni, 13 februarie 2017, 14:37)

    Federer [utilizator]

    Felicit pe suporterii Rapidisti care au luat deja pozitie impotriva tentativei de furt patronata de Petrache& Firea.
    Dupa 1945, Rapid a fost echipa corecta, dizidenta, care NU e in gratiile PCR, ci lupta impotriva echipelor fanion ale Statului comunist (nu le mai numim acum).
    Prin definitie, RAPID NU are nevoie de Firea, Petrache si alti smenari dubiosi.

    Forza Rapid!!
  • +3 (3 voturi)    
    adică... (Luni, 13 februarie 2017, 15:32)

    barbu007 [utilizator]

    ...Rapid să devină CSM București, iar banii scoși de la cetățeni să umfle buzunarele unora... și altora?!?