Hoffenheim a inregistrat prima infrangere a sezonului, dupa ce a pierdut partida disputata pe terenul celor de la RB Leizig, scor 2-1, in etapa cu numarul XVIII din Bundesliga. In alt meci al zilei, liderul Bayern Munchen s-a impus in fata lui Werder Bremen, scor 2-1.

In partida de pe "Red Bull Arena", golurile invingatorilor au fost marcate de Werner '38 si Sabitzer '77, in timp ce pentru oaspeti a inscris Amiri, in minutul 18.

Hoffenheim a ramas in 10 oameni din minutul 60, dupa ce Sandro Wagner a primat cartonas rosu si a fost eliminat.

Bayern Munchen s-a impus gratie golurilor marcate de Robben '30 si Alaba '45+1, in timp ce Kruse a punctat pentru Werder Bremen in minutul 53.

Alte rezultate inregistrate sambata:

FC Ingolstadt - Hamburger SV 3-1

Au marcat: Gross '14, Suttner '22, Cohen '47 (penalti) / Sakai '63

SV Darmstadt - FC Koln 1-6

Au marcat: Sam '66 (penalti) / Osako '32, '36, '72, Modeste '42, Jojici '85, Rudnevs '89

VfL Wolfsburg - FC Augsburg 1-2

Au marcat: Gomez '4 / Halil Altintop '25, Kohr '69.

Partida Bayer Leverkusen - Borussia Monchengladbach se va disputa in aceasta seara, iar meciurile SC Freiburg - Hertha Berlin si FSV Mainz - Borussia Dortmund vor avea loc duminica.