Real Madrid s-a impus fara drept de apel in partida de pe teren propriu cu Sevilla, scor 3-0, in prima mansa a optimilor de finala ale Cupei Regelui Spaniei. James Rodriguez (11' 43') si Raphael Varane (29') au adus victoria pentru echipa pregatita de Zinedine Zidane.

Real Madrid, victorie in Cupa Regelui SpanieiFoto: Real Madrid

James Rodriguez a deschis scorul pe "Santiago Bernabeu" in minutul 11, cu un sut de la marginea careului. In minutul 29, Raphael Varane a dublat avantajul "galacticilor", cu o lovitura de cap, dupa un corner executat de Toni Kroos. Scorul final a fost stabilit de James Rodriguez, dupa ce a transformat fara probleme o lovitura de la 11 metri.

Au evoluat echipele:

Real Madrid: Casilla - Carvajal, Varane, Nacho, Marcelo - Modric, Casemiro, Kroos - Rodriguez (Danilo 79'), Morata (Diaz 83'), Asensio (Isco 67'). Antrenor: Zinedine Zidane.

Sevilla: Rico - Mariano, Rami, Mercado, Escudero - N'Zonzi, Iborra (Kranevitter 59') - Nasri, Ganso (Sarabia 46'), Vitolo - Correa (Ben Yedder 82'). Antrenor: Jorge Sampaoli.

S-au disputat miercuri in Cupa Spaniei:

Alcorcon - Cordoba 0-0

Real Sociedad - Villarreal 3-1

Real Madrid - Sevilla 3-0

Intalnirile retur ale optimilor Cupei Spaniei vor avea loc in 10, 11 si 12 ianuarie.