Fiorentina si Napoli au terminat la egalitate, scor 3-3, intr-un meci contand pentru etapa a XVIII-a din Serie A. Condusa de doua ori, Fiorentina a reusit sa revina si chiar sa preia conducerea, dar Napoli a egalat din penalty in minutul 90+4'.

Gabbiadini inscrie de la 11 metriFoto: sscnapoli.it

Golurile gazdelor au fost marcate de Bernadeschi 51', 69' si Zarate 82', in timp ce pentru oaspeti au inscris Insigne 24', Mertens 68' si Gabbiadini 90+4' din penalti.

Fundasul Vlad Chiriches (Napoli) a iesit accidentat de pe teren in minutul 43 al partidei de pe stadionul "Artemio Franchi". Portarul Ciprian Tatarusanu a jucat tot meciul, iar mijlocasul Ianis Hagi nu a fost convocat pentru acest meci la Fiorentina.

S-au mai disputat joi:

Cagliari - Sassuolo 4-3

Au marcat: Sau '14, Borriello '62, Farias '73, '75 / Adjapong '29, Pellegrini '33, Acerbi '58 (penalti)

US Palermo - Pescara 1-1

Au marcat: Quaison '33 / Biraghi '90+3 (penalti)

AS Roma - Chievo Verona 3-1

Au marcat: El Shaarawy '45+1, Dzeko '52, Perotti '90+3 (penalti) / De Guzman '37

Sampdoria Genova - Udinese 0-0

FC Torino - Genoa 1-0

A marcat: Belotti '49.

Partidele Crotone - Juventus Torino si Bologna - AC Milan au fost amanate. Juventus Torino si AC Milan se vor intalni in Supercupa Italiei, vineri, de la ora 18:30. Meciul va putea fi urmarit in direct la Digi Sport.