Dinamo isi umileste inca o data rivala Steaua, scor 4-1, in prima mansa a semifinalelor Cupei Ligii. Vicecampioana Romaniei spera la o revansa, dupa ce in urma cu trei saptamani era invinsa de echipa lui Ioan Andone, scor 3-1, in confruntarea din campionat, insa Dinamo s-a dovedit a fi un rival de neinvins in partida de pe "Arena Nationala". In urma acestei victorii, formatia din Stefan cel Mare a ajuns la noua meciuri consecutive fara infrangere in fata Stelei.

Jucatorii echipei FC SteauaFoto: fcsteaua.ro

Ros-albastrii au inceput mai bine partida de pe Arena Nationala, insa Dinamo a echilibrat rapid jocul si a deschis scorul in minutul 19, prin Mahlangu.

Repriza secunda a debutat cu o actiune frumoasa a Stelei, dar De Amorim a trimis putin pe langa poarta lui Penedo. Echipa lui Andone a majorat avantajul gratiei golului marcat de Nistor in minutul 65. Stelistii au dat semne de revenire si au reusit sa inscrie in minutul 78, prin Aganovic.

Dinamo nu le-a lasat timp stelistilor sa isi faca prea multe sperante. Lazar a refacut diferenta de pe tabela la prima actiune dupa golul rivalei. Dorin Rotariu a stabilit scorul final in minutul 90.

La meciul de pe Arena Nationala au asistat 9.276 de spectatori.

Asistentul Aurel Onita, aflat la ultimul meci din cariera, a fost premiat de LPF si a primit flori si tricouri ale celor doua echipe semnate de toti jucatorii.

Partida retur a semifinalei Cupei Ligii se va juca la inceputul lunii martie.

Cele mai importante momente ale partidei:

Final de meci. Dinamo - Steaua 4-1.

90' Gool Dinamo! Dorin Rotariu isi trece si el numele pe lista marcatorilor. Un nou contraatac al echipei lui Andone, iar Nita este executat de Rotariu, cu un sut in vinclu. Dinamo - Steaua 4-1

84' Ultima mutare facuta de Ioan Andone: Adam Nemec e inlocuit cu Popescu

82' Schimbare in echipa Stelei: Moke ii lasa locul lui Alexandru Tudorie.

79' Gool Dinamo! Dinamovistii nu o lasa pe Steaua sa spere prea mult la un rezultat pozitiv. Lazar scapa pe contraatac si il invinge pe Nita, cu un sut plasat la coltul lung. Portarul Stelei a fost din nou spectator la golul dinamovistilor. Dinamo - Steaua 3-1

78' Gool Steaua! Adnan Aganovic, scapat din marcaj, reduce din diferenta dupa ce a reluat in plasa o centrare foarte buna a lui Momcilovic. Dinamo - Steaua 2-1

70' Schimbare la Dinamo: Rotariu a intrat in locul lui Dudea

65' Gool Dinamo! Nistor majoreaza avantajul pe tabela, dupa un nou contraatac rapid al echipei sale. Dinamo - Steaua 2-0

60' A doua schimbare in echipa Stelei: iese Enache, intra Aganovic

49' Faza de atac superba reusita de echipa lui Laurentiu Reghecampf. De Amorim a trimis putin pe langa poarta lui Penedo, de la marginea careului de 16 metri

46' A inceput repriza secunda

Schimbare in echipa Stelei: Adi Popa intra in locul lui Boldrin

Se termina prima repriza. Dinamo - Steaua 1-0

45' Lovitura de cap a lui Hanca trece putin peste poarta lui Nita

44' Echipa lui Ioan Andone a avut ocazia de a-si dubla avantajul, dar Moke a respins incredibil din fata lui Hanca. Centrarea i-a apartinut lui Vali Lazar

40' Adam Nemec suteaza din interiorul careului si il prinde nepregatit pe Nita. Portarul Stelei nu reuseste sa evite cornerul

29' Mahlangu s-a accidentat si nu mai poate continua partida. Sud-africanul este inlocuit de Vali Lazar

28' Contraatac rapid al dinamovistilor, Nistor face o cursa incredibila, ii depaseste in careu pe Tosca si Ovidiu Popescu, insa suteaza pe directia lui Nita si iroseste o sansa foarte buna de marca

24' Boldrin suteaza puternic de la distanta, Penedo respinge cu dificultate in corner

19' Gool Dinamo! Mahlangu preia la marginea careului de 16 metri si suteaza superb, pe jos, fara nicio sansa pentru Nita. Dinamo conduce cu 1-0 pe Arena Nationala

13' Dennis Man il gaseste foarte bine pe Ovidiu Popescu, insa sutul acestuia din unghi loveste bara transversala

7' Steaua are prima actiune importanta a meciului. Dennis Man avanseaza in flancul drept, patrunde in careu si centreaza in fata portii, dar Maric respinge in corner. Penedo intervine si boxeaza lovitura executata de Boldrin

1' Arbitrul Horatiu Fesnic, aflat la primul derbi din cariera, a fluierat startul meciului de pe Arena Nationala. Steaua a avut prima lovitura

Suporterii dinamovisti au afisat o coregrafie dedicata eroilor Revolutiei din 1989, cu mesajul "Eroi au fost, eroi sunt inca".

Echipele de start:

Dinamo: Penedo Cano - Romera Navarro, Nedelcearu, Maric, St. Filip - D. Nistor, Dudea, Palic (cpt) - Hanca, Nemec, Mahlangu. Antrenor: Ioan Andone.

Rezerve: Branescu - M. Popescu, V. Lazar, D. Rotariu, D. Popa, M. Oliva, Ceccarelli.

Steaua: Nita (cpt) - Ovidiu Popescu, Tamas, Tosca, Momcilovic - Moke, Boldrin - Enache, Achim, De Amorim - Man. Antrenor: Laurentiu Reghecampf.

Rezerve: Stancioiu - Simion, Tudorie, Vilceanu, Jakolis, Aganovic, Popa.

Lovitura de start a meciului de pe Arena Nationala va fi data de suporterul dinamovist Mircea Barbu, in varsta de 88 de ani. Mircea Barbu a fost prezent, in tribuna, si la meciul care a adus primul titlu in "Stefan cel Mare", in 1955. Dinamo era antrenata de Angelo Niculescu.

Meciul va fi condus la centru de arbitrul Horatiu Fesnic. Acesta va fi ajutat la cele doua linii de Valentin Avram si Aurel Onita, in timp ce rezerva va fi Alexandru Tudor.

Observatorii partidei vor fi Eduard Dumitrescu si Paul Mincu.