FC Viitorul Constanta este noul lider al Ligii I de fotbal, dupa ce a invins-o in deplasare pe Concordia Chiajna, cu scorul de 2-1 (1-0), luni seara, in ultimul meci din etapa a 20-a, potrivit Agerpres.

FC Viitorul are un avans de doua puncte fata de urmatoarele doua clasate, Gaz Metan Medias si Steaua.

Echipa antrenata de Gheorghe Hagi s-a impus prin golurile marcate de Romario Benzar (12), din lovitura liber de la 17 metri, si Florin Purece (70), fost jucator al Concordiei, introdus dupa pauza.

Marian Cristescu (85) a marcat golul ilfovenilor, care au fortat egalarea pe final.

Concordia a avut si o bara transversala, la un sut al lui Robert Raducanu (56).

In min. 55 al partide, un stalp de nocturna s-a stins, insa meciul a continuat. Becurile s-au reaprins apoi pe parcursul reprizei secunde.

FC Viitorul s-a impus si in tur cu acelasi scor.

FC Viitorul e neinvinsa de cinci meciuri, iar pe ultimele patru le-a castigat.

Concordia a pierdut cele patru jocuri care au urmat dupa victoria cu Steaua.

Concordia a castigat un singur meci cu Viitorul din zece jucate in campionat (4 victorii FC Viitorul, 5 egaluri).