Mijlocasii romani Alex Chipciu si Nicolae Stanciu au marcat golurile echipei Anderlecht, care a fost invinsa, la Bruxelles, cu scorul de 3-2 de AS Saint-Etienne, joi seara, in ultima etapa a grupelor competitiei de fotbal Europa League, potrivit Agerpres.

Vicecampioana Belgiei a condus cu 2-0, prin golurile reusite de Chipciu (21) si Stanciu (31), dar a incasat trei goluri, marcate de Soederlund (62, 67) si Kevin Monnet-Paquet (73), ratand si un penalty, prin Henri Saivet (54).

Stanciu a fost integralist, iar Chipciu a fost inlocuit in min. 60.

Un meci de senzatie a avut loc la Plzen, care a adus practic calificarea Astrei Giurgiu in saisprezecimi.

Austria Viena a condus cu 2-0, prin golurile marcate de Raphael Holzhauser (19 - penalty) si Lukas Rotpuller (40), dupa ce echipa ceha a ramas in zece oameni, Lukas Hejda fiind eliminat la faza penalty-ului. Campioana Cehiei a avut o revenire formidabila, marcand de trei ori, prin Tomas Horava (44) si Michal Duris (72, 84).

Fenerbahce a invins-o pe Feyenoord la Rotterdam cu 1-0, iar Manchester United a castigat la Odesa, 2-0 cu Zaria Lugansk, ambele echipe invingatoare mergand mai departe.

Zenit Sankt Petersburg, echipa antrenata de Mircea Lucescu, a pierdut primele puncte, succesul obtinut de AZ Alkmaar (3-2), aducand si calificarea echipei batave.

Gent a reusit calificarea in extremis, gratie golului marcat de Kalifa Coulibaly (90+4), la Konya, perdanta fiind Sporting Braga, invinsa acasa de Sahtior Donetk cu 4-2. Ioan Hora a jucat 66 de minute la Konyaspor.

Fiorentina, cu Ciprian Tatarusanu intre buturi, a castigat in Azerbaidjan, 2-1 cu Qarabag FK, terminand si pe primul loc in grupa.

Dundalk, cu portarul Gabriel Sava rezerva, a fost invinsa cu 2-1 de Maccabi Tel Aviv si a ocupat ultimul loc in grupa sa.

Ovidiu Hoban a jucat 56 de minute la Hapoel Beer Sheva, care a remizat in deplasare cu Southampton, 1-1. Campioana Israelului a fost egalata in prelungiri, dar s-a calificat gratie rezultatelor directe.

Raul Rusescu a intrat in minutul 77 la Osmanlispor, victorioasa cu 2-0 in meciul cu FC Zurich, succes care a parafat calificarea in faza urmatoare.

S-au calificat in saisprezecimile de finala: Fenerbahce, Manchester United, APOEL Nicosia, Olympiakos Pireu, Anderlecht Bruxelles, AS Saint-Etienne, AZ Alkmaar, Zenit St. Petersburg, Astra Giurgiu, AS Roma, Athletic Bilbao, KRC Genk, Ajax, Celta Vigo, Sahtior Donetk, KAA Gent, Schalke 04, FC Krasnodar, Fiorentina, PAOK Salonic, Sparta Praga, Hapoel Beer Sheva, Osmanlispor, Villarreal, la care se adauga echipele venite din Liga Campionilor - Ludogoret, Besiktas, Borussia Moenchengladbach, FC Rostov, Tottenham Hotspur, Legia Var;ovia, FC Copenhaga si Olympique Lyon.