Atacantul roman Florin Andone a reusit o ''dubla'' pentru Deportivo La Coruna, in meciul castigat cu scorul de 5-1 in fata formatiei Real Sociedad, luni seara, pe El Riazor, in etapa a 14-a a campionatului de fotbal al Spaniei, potrivit Agerpres.

Depor nu mai castigase de sase etape (doua egaluri, patru esecuri), iar acum a reusit sa invinga categoric una dintre cele mai in forma echipe din campionat, Real Sociedad dominand in runda precedenta campioana FC Barcelona (1-1).

Andone a marcat in minutul 42, din drop, la centrarea lui Juanfran, si in minutul 77, pe contraatac, cu un sut sub bara. Pentru internationalul roman a fost prima ''dubla'' reusita in La Liga, el marcand acum pentru a patra etapa consecutiva pentru echipa galiciana. Andone a fost inlocuit in minutul 81 cu Joselu. El are 5 goluri marcate in 14 partide.

Pentru Deportivo au mai inscris Sidnei (13), Inigo Martinez (29, autogol) si Ryan Babel (64), dupa ce ratase in prima instanta un penalty. Golul bascilor a fost semnat de Yuri (57).

In clasament, pe primul loc se afla Real Madrid, cu 34 puncte, urmata de FC Barcelona, 28 puncte, Sevilla FC, 27 puncte, Atletico Madrid, 25 puncte, Villarreal CF, 23 puncte, Real Sociedad, 23 puncte, etc. Deportivo La Coruna ocupa locul 16, cu 13 puncte, fiind urmata de Valencia CF, 12 puncte.