Viitorul lui Gica Hagi a platit un milion de euro comision unei firme din Malta, la transferul jucatorului Cristian Manea

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 5 decembrie 2016, 9:18 Sport | Fotbal

Gica Hagi
Foto: academiahagi.tv
Gheorghe Hagi, patronul clubului Viitorul, a platit un milion de euro comision unei firme din Malta din suma de 2,5 milioane de euro incasata pentru transferul jucatorului Cristian Manea de la gruparea constanteana la Apollon Limassol, informeza Gazeta Sporturilor.

Gsp a intrat in posesia unor contracte din dosarul Football Leaks, ce cuprinde peste 18 milioane de documente, cercetate in ultimele 7 luni de 60 de jurnalisti stransi in consortiul European Investigative Collaborations, sustine News.ro.

In mai 2014, Hagi a semnat un contract cu compania Dito Trading and Consulting Limited din St. Julians (Malta), reprezentata de agentul FIFA, Thorsten Weck, pentru evaluarea unui posibil transfer al lui Manea.

Conform documentului, Hagi a acceptat sa platesca firmei Dito orice suma care ar fi depasit 1,5 milioane de euro la efectuarea transferului tanarului fotbalist.

Cristian Manea a fost cedat in iulie 2014 de la FC Viitorul la clubul cipriot Apollon Limassol, pentru suma de 2,5 milioane de euro, astfel ca Dito a incasat imediat un milion de euro din partea lui Hagi.

Potrivit gsp.ro, Manea nu a fost niciodata in Cipru, el a facut vizita medicala si a semnat contractul in Belgia. El a mai ramas un sezon la FC Viitorul, conform intelegerii cu Apollon. In vara anului 2015, Apollon l-a imprumutat la echipa belgiana Mouscron, unde jucatorul roman evolueaza si acum. Initial, in presa s-a scris ca Manea a semnat cu Chelsea Londra, de unde ar fi fost imprumutat la Mouscron.

Conform informatiilor cuprinse in emailuri si documente Football Leaks, impresarul israelian Pini Zhavi, ce-l are sub contract, printre altii, pe Neymar, controleaza cluburile Apollon si Mouscron si evita astfel regulile FIFA care interzic detinerea de drepturi economice la jucatori de catre terte parti (Third Party Ownership).

La adresa la care este inregistrata Dito Trading and Consulting Limited, figureaza si alte firme controlate de impresari de fotbal. Potrivit anchetei efectate de gsp.ro, Dito ar avea legaturi cu impresari importanti din fotbalul european, ca Abdilgafar Ramadani si Pini Zahavi.

Dupa incheierea transferului lui Manea, Apollon a platit catre Viitorul suma de 2,5 milioane de euro. Apoi, Hagi a trimis mai departe suma de un milion de euro firmei malteze.


Citeste mai multe despre   





















9079 vizualizari

  • +5 (25 voturi)    
    Regele de mucava (Luni, 5 decembrie 2016, 9:31)

    Siddha [utilizator]

    Pentru analfabetul asta strainii nu sunt buni cand vin la noi in tara sa intreprinda ceva ( sa joace fotbal de pilda). Sunt buni doar banii lor, sunt buni sa faci afaceri murdare cu ei si inseli statul roman ( implicit compatriotii) cu milioane de euro . Asa gandeste "Regele" de mucava pe care il tine in brate in continuare toata presa ca pe un peste de sticla de pe televizoarele alb negru de pe vremuri.
    • +5 (17 voturi)    
      De ce rege? (Luni, 5 decembrie 2016, 10:16)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Siddha

      Nu rețin ca vreo-un rege să fie mare fotbalist. Sa rămas în logica lui Iliescu care la făcut pe Cioabă rege pentru a batjocori pe regele Mihai și România.Unii jurnaliști parcă sunt școliți de kgb!
    • -3 (9 voturi)    
      Jenant (Luni, 5 decembrie 2016, 14:20)

      George50 [utilizator] i-a raspuns lui Siddha

      Ca de altfel ce ati scris amandoi.
      Invidia pentru rezultatele lui ca fotbalist si acum ca proprietar de club nu va lasa sa spuneti simplu - Felicitari pentru rezultate!
      Sunt sigur ca voi 2 sunteti soareci de birou care in viata lor nu au gestionat o societate, care nu isi asuma nici un risc pentru ca e ilegal nu stiu ce.
      Frica de necunoscut face multi oameni sa nu faca nimic.
      El (Hagi) macar face!
      Si face in Romania - nu ceilalti 3000 000 romani care s-au saturat de gandirea voastra coelctiva si au plecat.
      Haide sa il felicitam pentru rezultate si sa ne vedem fiecare de nasul nostru
      • +6 (6 voturi)    
        Georgica, cine are "gandire colectiva"? :) (Luni, 5 decembrie 2016, 19:15)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui George50

        "Haide sa il felicitam..." ;)
    • -1 (1 vot)    
      Daca s-a legat de (Marţi, 6 decembrie 2016, 9:09)

      Ion2050 [anonim] i-a raspuns lui Siddha

      niste straini de 2 lei, rataciti prin fotbalul romanesc sa ne cotonogeasca jucatorii nu inseamna ca Hagi gandeste cum spui despre straini.
      Hagi dupa cate a facut in fotbalul romanesc si mondial, face in continuare mai mult decat intreaga federatie romana, crescand jucatori.
      Strain sau autohton, daca nu ai valoare cum poti fi atata lipsit de respect si bun simti sa ridici mana impotriva lui.
      Normal, jucatorii lui costa banii investiti si noi generatii de copii vor creste din banii astia. Si cei care nu-si permit sa plateasca atatia bani aduc toate baragladinele ratate puse pe cotonogeala juniorilor. Ar fi ridicat mana impotriva lui Hagi un Messi, C Ronaldo sau Ibrahimovici?
  • +6 (14 voturi)    
    .... (Luni, 5 decembrie 2016, 9:32)

    tirolez [utilizator]

    Unora nu le mai ajunge.
  • +6 (22 voturi)    
    Sa stam stramb si sa judecam drept (Luni, 5 decembrie 2016, 10:06)

    mithrill [utilizator]

    Eu inteleg ca Hagi a obtinut pe jucator suma ceruta, adica 1,5 mil. Va asteptati ca cineva sa munceasca pe gratis? Care e problema ca domnul celalalt a castigat si el?
    • +2 (2 voturi)    
      cel mai tare ar fi fost (Luni, 5 decembrie 2016, 15:55)

      tba [utilizator] i-a raspuns lui mithrill

      sa fie vandut jucatorul pe 5 mil euro si firma respectiva sa traga comision de 3.5 mil euro!
      • 0 (2 voturi)    
        :)))) (Luni, 5 decembrie 2016, 18:07)

        Lebada Neagra [utilizator] i-a raspuns lui tba

        si statul sa revendice 1,5 mil euro !
      • +1 (1 vot)    
        ... dar nu ilegal ! (Luni, 5 decembrie 2016, 19:18)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui tba

        It is not like that ?
  • +1 (19 voturi)    
    care sa fie??? (Luni, 5 decembrie 2016, 10:16)

    cepreudonim [utilizator]

    care sa fie problema?
    ce fel de stire e asta? ce informatii sunt in acest articol?

    imi amintesc ca asa am procedat si eu la vanzarea unui teren, folosind un intermediar.
    am platit impozit pe tranzactie. facem stiri din orice? inclusiv din folosirea hartiei igienice?
    • +2 (8 voturi)    
      ... (Luni, 5 decembrie 2016, 10:25)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui cepreudonim

      40%? Bun intermediar. Cumparatorul, tot asa ca in cazul de fata, nici macar nu avea nevoie de teren?
      • +8 (8 voturi)    
        e impropriu spus comision (Luni, 5 decembrie 2016, 10:56)

        stefansb [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        Din ce prezinta ei e impropriu spus comision. E exact ca la terenurile aflate in litigiu, cand unul vinde drepturile litigioase. Exact asa si aici, s-au vandut drepturile federative ale jucatorului catre o firma. La fel ca si in cazul drepturilor litigioase e probabi ca cel care le-a cumparat sa obtina mai mult decat a platit, dar asta nu e comision, e comert in toata regula. cumperi ceva ieftin si dai scump.
        Asa e si aici. Viitorul a vandut drepturle federative ale jucatorului Manea cu 1,5 milioane. Doar ca nu a gasit un club care sa plateasca banii astia, a gasit o societate dispusa sa riste banii si sa incerce sa vanda apoi jucatorul mai scump. Asta nu incalca legea, dar incalca regulamentul FIFA. Deci probabil FIFA va lua masuri, dar statul nu are de ce, decat daca povestea continua, in sesnul ca se demonstreaza ca banii aia tot la Hagi au ajuns, nu au ramas profit la firma respectiva
        • +1 (1 vot)    
          Mi-e teama (Luni, 5 decembrie 2016, 12:13)

          MirceaVoda [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

          ca n-ai inteles. N-a vindut drepturile federative catre o companie, lucru interzis, ci a mandatat o companie care are ca obiect de activitate acest lucru sa-l vinda pe jucator. Comisionul putea fi 1E sau 10 mil E, asta depindea numai de valoarea jucatorului si de clubul care e dispus sa plateasca suma.
          • +1 (1 vot)    
            nu chiar (Luni, 5 decembrie 2016, 12:54)

            stefansb [utilizator] i-a raspuns lui MirceaVoda

            Nu chiar. El practic l-a vandut cu 1,5 milioane. Comisionul e in general procentual, aici e vorba de o suma fixa incasata de Viitorul. Exact ca la oric tranzactie de vanzare.
            In plus, chiar daca ar fi vorba de comision, aceasta tranzactie nu poate fi infractiune decat daca acel comision ar fi fictiv, banii fiind incasati tot de Hagi, care ar evita plata unui impozit.
            Din moment ce Viitorul, indiferent care e modalitatea de instrainare, nu a incasat mai mult decat a dclarat la fisc, 1,5 milioane, si nici uun euro peste nu a ajuns prin vreo schema cu interpusi la Hagi inapoi, el nu a incalcat nici o lege, si nu a facut evaziune.
            Viitorul (Hagi) a incasat doar 1,5 milioane, pe care i-a si declarat. Deci ce lege a incalcat?
            Aaaa...daca se dovedeste ca firma aia e tot a lui Hagi se schimba lucrurile, dar din cum sunt prezentate e firma unuia care astfel ocoleste un regulament si nu o lege.
            Repet...pe statul roman il poate interesa doar atat: cati bani a incasate efectiv Hagi? I-a declarat pe toti? Daca nu se dovedeste ca Hagi a incasat mai mult decat a declarat e caz inchis din punct de vedere al statului roman.
            Tu din ce se prezinta ce intelegi? Cat a incasat Hagi? 1,5 sau 2,5 milioane?
          • +1 (1 vot)    
            incalcarea legii1 (Luni, 5 decembrie 2016, 13:05)

            stefansb [utilizator] i-a raspuns lui MirceaVoda

            Deci, ca sa rezum, dezvaluirea in sine nu il incrimeaza pe Hagi in nici un fel din punct de vedere legal. Nu exista nici o lege care sa te impiedice sa oferi comision (daca esta e comision, raman la parerea ca e impropriu spus, pt ca firma respectiva platea oricum suma aia de 1,5 milioane catre Viitorul, si daca nu reusea sa vanda jucatorul, deci mie mi se pare o vanzare urmata de o revanzare).
            Chiar si considerand comision, nu exista nici o infractiune aici, decat daca acel comision nu e profit al firmei care il incaseaza, ci revine sub o forma mascata la vanzatorul initial, adica Hagi.
            In caz ca nu revine...despre ce incalcare a legii vorbim? Care lege a fost incalcata?
            • 0 (0 voturi)    
              Pai asta (Luni, 5 decembrie 2016, 13:26)

              MirceaVoda [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

              am spus si eu, n-a incalcat nicio lege. In continuare faci o confuzie, Hagi nu a vindut jucatorul catre acea firma. Aici au facut multi confuzia si au impresia ca e o ilegalitate.
            • +1 (1 vot)    
              Depinde (Luni, 5 decembrie 2016, 17:00)

              Andradda [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

              ..daca a fentat sau nu fiscul. Acolo e de fapt singura problema.
              • -1 (3 voturi)    
                depinde doamna, depinde! (Luni, 5 decembrie 2016, 18:17)

                Lebada Neagra [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

                fiecare fenteaza ce poate; unii care sta saracutii la birou fenteaza orarul, sau fenteaza seful, sau fenteaza biroul cu totul ca munca-i grea, doamna! E grea.
                Altii care ie patroni, manca-i-ar cainii de patroni, fenteaza doamna si ei statul, ca daca Hagi ajunge la faliment, pe stat nu intereseaza, nici ca o platit impozite, nici ca o avut salariati, ca o dat niste bani la unii pe statul de plata, nu intereseaza doamna. Si Hagi, buf ! Faliment.
                Si statul durut la curuț.
                Fenteaza doamna, toata lumea fenteaza.
                Eu nu, ca io mi-s ghinionista... rau, rau, rau di tât. Amu sincer, as fenta si io ...dar nu mai pot :)))))
                • 0 (0 voturi)    
                  De cand caut un om cinstit, (Luni, 5 decembrie 2016, 19:30)

                  Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Lebada Neagra

                  (fie si de frica) si, uite, Dumnezeu v-a scos in calea mea ! Iti multumesc, Doamne !

                  Sunteti interesata de o intreprindere privata in care dvs sa veniti cu cinstea iar eu cu capitalul ?
                  • 0 (2 voturi)    
                    de la dumneata nu vreau, (Luni, 5 decembrie 2016, 22:33)

                    Lebada Neagra [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                    nici macar cu o virgula.

                    Te vad om hotarat,creativ, si ma tem ca iei matale o codita de la virgula, faci un cerculet, pa virgula gata ingeras; apoi iei matale codita cealalta si faci niste aripi : iata fluturasi ! si dup-aia, iei matale o casca de pilot, o pui in capu la fluturaș , il faci astronaut si-l trimiti la cer, sa aduca luna!

                    Dar, eu nu vreu LUNA.

                    Hai, Craciun fericit! (si tie :P)
                    • 0 (0 voturi)    
                      Ne cunoastem deja de vreo doua (Marţi, 6 decembrie 2016, 0:20)

                      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Lebada Neagra

                      daca nu chiar de trei comentarii, asa ca te rog, da-mi voie sa ma adresez tie la "intaia".

                      Nu vrei luna de pe cer. Ok, atunci am s-o las acolo. Dar de ce, totusi de la mine nu vrei nimic? Nu stiu, ma faci sa ma simt de parca as fi ciumat.

                      PS. Btw, azi e Mos Nicolae, pana la Craciun mai sunt vreo trei saptamani. Nu urezi prea in avans ?
                      • 0 (2 voturi)    
                        mereu te superi asa, (Marţi, 6 decembrie 2016, 8:40)

                        Lebada Neagra [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                        precum vacaru pe sat?

                        ..am dat liber la fabulat si v-ati suparat pe mine stimabile, numai ca vedeti dumneavoastra, pareti chiar un om fabulos din moment ce eu nu de frica statului, nu ma pui ca sa-l fentez; ci pentru ca imi place sa dorm mult, si acest lucru nu se poate realiza cand faci pungăşeală.

                        As avea o iexplicatie si pentru Craciun, dar sa o lasam asa propun.
                        • 0 (0 voturi)    
                          Indraznesc sa insist ! (Marţi, 6 decembrie 2016, 11:08)

                          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Lebada Neagra

                          Nu e totusi prea devreme pt urarile de sezon ? Abia ce trecuram de black friday.

                          PS. Cat priveste cu supararea, cu vacaru si cu satul, ce ciudat ! A mai fost cineva pe site-ul acesta care a observat lucrul asta si s-a apucat sa ma dezvete de prostul obicei, dar la un moment dat, cand "terapia" mergea excelent... a disparut ! Oare...
                          • 0 (0 voturi)    
                            Well.. (Miercuri, 7 decembrie 2016, 8:54)

                            Lebada Neagra [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                            Cand Theodore Roosevelt a parasit Casa Alba in 1908, el l-a sustinut pe Taft, care a fost presedinte. Apoi Theodore Roosevelt a plecat in Africa sa impuste lei. La intoarcere, a avut o reactie incendiara. L-a denuntat pe Taft, pentru conservatorism, a incercat sa isi asigure nominalizarea pentru un al treilea mandat, a fondat partidul Bull Moose, dar a distrus G.O.P(Grand Old Party). Cu ocazia alegerilor care au urmat, William Howard Taft si Partidul Republican au intrunit sufragiile a doua state- Vermont si Utah. Cea mai dezastroasa infangere pe care o suferise vreodata partidul.
                            Theodore Roosevelt l-a invinut pe Taft, dar si-a gasit oare presedintele Taft vreo vina? Evident ca nu. Taft a declarat cu lacrimi in ochi: ”Nu vad cum as fi putu face altceva decat ce am facut”.
                            Alfred Adler spunea ca ”acela care isi pierd orice interes pentru semenii sai si loveste cat mai mult posibil, se va izbi in viata de cele mai mari obstacole. In acesti oameni prinde radacini sentimentul esecului si multi vor deveni niste ratati”.

                            ..asa ca lasa lebedele, trage aer in piept..si nu uita cine esti.

                            oamenii nu sunt perfecti, si matale care l-ai citi pe Confucius ar trebuie sa stii ca nu ne putem plange de zapada pe de acoperisul vecinului, cand nici pragul nostru nu este curat.

                            So, don”t worry, be happy.. si nu mai cauta piatra filozafala.
                            • 0 (0 voturi)    
                              Ce ti-e si cu viata asta ! (Miercuri, 7 decembrie 2016, 15:01)

                              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Lebada Neagra

                              In cateva luni trece omul de la
                              "keep calm and carry on" la
                              "So, don't worry, be happy"!

                              PS.
                              • 0 (0 voturi)    
                                Domnu' Susuler! (Miercuri, 7 decembrie 2016, 21:44)

                                Lebada Neagra [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                                ...până nici Dumnezeu nu ne judeca, până ce nu ne-am dat si ultima suflare!

                                Acuma, sa nu intelegeti ca vreau sa moriți in pace

                                de pe-acuma :))

                                Și, pânăși Romania a bătut Rusia, dom'le

                                la handbal
                                • 0 (0 voturi)    
                                  Dar cine a judecat (Miercuri, 7 decembrie 2016, 23:56)

                                  Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Lebada Neagra

                                  pe cine lebado, pt ca eu nu am facut decat o simpla constatare !

                                  Mai in clar, ce vrei sa spui ?
          • 0 (0 voturi)    
            samsar (Luni, 5 decembrie 2016, 13:11)

            stefansb [utilizator] i-a raspuns lui MirceaVoda

            practic e exact cum ti-ai vinde masina unui samsar. o dai cu 10.000 euro, samsarul o vinde mai departe cu 13.000. ca i-o vinzi direct si el o revinde, ca negociezi cu el ca ce vinde peste 10.000 sunt ai lui, in orice varianta, tu trebuie sa patesti impozit pt aia 10.000 pe care i-ai incasat, daca doar atat ai incasat. Pt restul e treaba samsarului sa se achite de taxe.
            Exact asa e si aici. Daca a incasat doar 1,5 milioane, si tot atat a declarat, ce lege a incalcat?
      • +3 (3 voturi)    
        deci e ilegal? (Luni, 5 decembrie 2016, 11:26)

        George50 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        atata timp cat nu avem o decizie ca e legal - consideram tranzactia ilegala?

        numai bugatarii gandesc asa
  • -1 (13 voturi)    
    Unde e problema? (Luni, 5 decembrie 2016, 10:17)

    George50 [utilizator]

    Asta a fost oferta - a vandut
    Stia ca in Romania oricum nu scotea nici jumatate de milion - ce rost avea sa astepte.
    El produce jucatori tineri in fiecare an, are nevoie de pozitii libere in echipa mare in care sa promoveze tineri.
    daca nu pleca Balasa, nu exista Manea.
    Daca nu pleca Manea - nu exista Hodorogea.
    Este o afacere - nu toti o pot pricepe.
    Atata timp cat este legal - si este altfel era acum anchetat, nu vad unde este problema.

    ca sa intelegi contractele trebuie sa cunosti nevoile de finantare ale societatilor - si nu toata lumea poate intelege asta
    Comisionul se practica peste tot.
    • +2 (4 voturi)    
      ..... legal..... (Luni, 5 decembrie 2016, 10:49)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui George50

      Inca nu se stie daca a fost legal. Anchetele in Europa sunt la inceput (vezi Spania).
      • +2 (4 voturi)    
        si unde e problema? (Luni, 5 decembrie 2016, 11:24)

        George50 [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

        atata timp cat nu avem o decizie ca e legal - consideram tranzactia ilegala?

        numai bugatarii gandesc asa
        • +3 (3 voturi)    
          .... problema .... (Luni, 5 decembrie 2016, 13:06)

          cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui George50

          Deocamdata nu este o problema, este o banuiala. Fotbalul este o lume murdara si aici oamenii se pot murdari usor. Hagi a fost un mare jucator dar este si ruda cu fratii Becali mutati la Poarta Alba. Si Gica Popescu a fost mare jucator dar a fost murdarit si el in aceasta lume. Vom mai vedea.
          • -3 (3 voturi)    
            ...problema... (Luni, 5 decembrie 2016, 14:15)

            George50 [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

            e ca ne-am invatat sa judecam un om inainte de a avea o decizie.
            ma uit mai sus si ma apuca groaza ce oameni suntem.
            L-au facut in toate felurile pentru o tranzactie care - admiti si tu - este legala pana la proba contrara.
            Pana una alta, este singurul care a luat o echipa de la 0 si o creste frumos.
            Haide sa nu mai fim asa de pesimisti si nici macar invidiosi pe succesul lui.
            E muncit!!!
  • +4 (14 voturi)    
    "Regesc" comisionul de 40% (Luni, 5 decembrie 2016, 10:20)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Merge pe urmele lui Popescu? E de inteles acum graba de a pleca din tara sa antreneze.
  • +4 (10 voturi)    
    Asa, si? (Luni, 5 decembrie 2016, 10:28)

    nu-conteaza [utilizator]

    Care e problema? E acuzat de ce? Ce ilegalitate a comis? Nu inteleg din articol.
  • +5 (9 voturi)    
    regulament si lege (Luni, 5 decembrie 2016, 10:44)

    stefansb [utilizator]

    Din ce descrieti voi a incalcat cel mult un regulament, nu legea statului roman. Practic el a vandut jucatorul cu 1,5 milioane unei firme ce nu e club de fotbal, ceea ce incalca regulamentul FIFA, dar nu si legea din Romania. Ca firma l-a vandut apoi mai scump...pai de-aia il cumparase, orice negustor vrea sa faca un profit.
    Deci...probabil Viitorul se va alege cu o interdictie la transferuri si o amenda pt ca a incalcat regulamentul FIFA.
    Ca sa fie evaziune ar fi trebuit ca banii aia sa ajunga tot la Hagi, ceea ce nu rezulta din ce prezentati (rezulta ca firma asta cu asta se ocupa, cumpara jucatori ieftin si incearca sa ii vanda mai scump, deci practic profitul a ramas la firma aia, ceea ce inseamna ca nu e evaziune, ci incalcarea unui regulament FIFA; FIFA e cea care trebuie sa ia masuri, nu statul roman)
  • +1 (1 vot)    
    Cat timp nu se face dovada unui para-ndarat (Luni, 5 decembrie 2016, 19:37)

    Susufler0 [utilizator]

    nu putem sa ne inchipuim decat ca Hagi nu-i tare in afaceri ca nasu-sau Becali !
    • 0 (0 voturi)    
      Domnu' Susufler, (Miercuri, 7 decembrie 2016, 20:00)

      Lebada Neagra [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      păi, noi doi vorbim de 2-3 comentarii, si dvs imi povestiți despre ”In cateva luni trece omul de la
      "keep calm and carry on" la
      "So, don't worry, be happy"!...

      Draga domnule, nu stiu domnule, despre ce vorbesti dumneata!

      Oricum, se vede treaba ca nu stii de unde vine Here's a little song i wrote, you might want to sing it note for note, don't worry, be happy in every life we have ...
      Be happy !!!
      Oo-oo-oo-oo-ooo

      (Here, I'll give you my phone number. When you're
      Worried, call me. I'll make you happy.... :D
      auziti, domn Susufler !
      ...numai sa nu ma spuneti lu sefa care ma plateste, care e prietena cu prietena lu prietena care se cunoaste cu Doamna prietena lu vecina mea...ca nu mai primesc salariu pe luna asta)

      Call me. I need you happy :))
      • 0 (0 voturi)    
        Poate ca ai dreptate. Poate ca te confund eu ! (Joi, 8 decembrie 2016, 0:07)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Lebada Neagra

        Poate ca acum cateva luni era vorba de o lebada alba.

        Oricum promit ca nu te spun lui sefa daca si tu promiti ca faci o vizita la US Open de anul acesta la meciul Simonei din 1 septembrie si te plimbi prin Muzeul de acolo ! Au ramas pe salile Muzeului cateva "lovituri" memorabile !!!

        PS. Zau ca merita revazute iar unele chiar VAZUTE ! ;)
        • 0 (0 voturi)    
          mda, (Joi, 8 decembrie 2016, 9:15)

          Lebada Neagra [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          sa spui ca nu judeci, este ca si cum ai spune ca ai o problema de vedere, toti facem asta, unii mai mult altii mai putin, insa depinde de lentilele prin care-i vezi pe ceilalti, d-aia nici nu vroiam vreo virgula de la dumneata,pentru ca orice comentariu de-al meu este asemeni unui porumbel calator, caruia-i dau drumul spre vazduh , dar care se intoarce mereu acasa, ori eu nu am nimic cu dumneata, in plus nu stiu care-i treaba cu muzeul, cred ca esti intr-o companie proasta sau ai influente de prin alte parti(gen zaboo) de simti nevoia sa ma trimiti si matale la muzeu, cum ma mai trimise si cucoana asta... la scoala. :))
          • 0 (0 voturi)    
            Memoria femeilor imi pare a fi un lucru pe cat de (Joi, 8 decembrie 2016, 16:56)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Lebada Neagra

            misterios, pe atat de fascinant, o arma extrem de redutabila, cand de aparare, atunci cand nu isi amintesc nimic, cand de atac (feroce !), atunci cand amintirile le napadesc.

            Nu mai devreme de ieri-alaltaieri iti aminteai cat de nedrept, de rau, de nepotrivit, m-am purtat cu potaissa, cu Victor L , cu europiu iar astazi nu iti amintesti de US Openul din septembrie anul acesta, pe parcursul caruia tocmai ce am avut conflictele cu persoanele la care ai facut referire.

            PS. Esti sigura ca ti se intorc acasa toti, absolut toti "porumbeii" ?

            PPS. Esti sigura ca unii nu s-au ratacit prin case straine, prin "Muzee", ca unii nu au fost prinsi de "pasarari" ? Esti sigura ca i-ai trimis pe toti ca sa se intoarca la tine ?
            • 0 (0 voturi)    
              Toate bune si frumoase, (Joi, 8 decembrie 2016, 22:24)

              Lebada Neagra [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              mai ales ca eram cu gandul la concluzia din exemplul dat mai sus. ”Iata deci natura umana in actiune: raufacatori care dau vina pe oricine in afara de ei insisi. Toti suntem la fel. Reprosul este ca un porumbel calator. Se intoarce mereu acasa. Sa fim constienti ca persoana pe care o vom corecta si condamna se va justifica probabil si va arunca vina asupra noastra; sau, asemenea blandului Taft, va exclama : ”Nu vad cum as fi putut face altceva decat am facut”. ”

              Din interogatia retorica (din PS-urile dvs) inteleg ca amandoi ”stim” despre ce este vorba, semn ca nu aveti nevoie de raspuns, motiv pentru care, nici nu va dau.

              Acuma, sigur ca, eu sunt o lebada linistita, pe lacul meu, nici prea buna, nici prea rea, de inteligenta nici nu poate fi vorba, din moment ce nu stiu a-l scrie corect pe curcubitaceu; si, chiar daca ma mai dau pe net-ul asta, matale ar trebui sa intelegi ca nu este foarte indicat sa incerci a ma lasa fara pene, pentru ca așa iti dau un cioc in cap [editat de moderator].

              Prin urmare, ia matale tableta, laptopul, telefonul din dotare si joaca-te frumos cu fetele si baietii pe net, fara sa te iei la trântă cu mine, mai cu seama ca, iti tot spun întruna ca nu am nimic cu dumneata.