Episodul 265 din "El Clasico" s-a terminat nedecis, Barcelona si Real Madrid remizand, scor 1-1, in etapa cu numarul XIV din Primera Division. Luis Suarez a deschis scorul pentru catalani in minutul 53, dupa o lovitura libera executata perfect de Neymar. Barcelona a scapat printre degete victoria, echipa lui Zinedine Zidane reusind egalarea in minutul 90 al partidei de pe Camp Nou. Sergio Ramos a fost autorul golului egalizator.

"Nu stiu daca e un rezultat complet drept. A fost un meci foarte disputat, ambele echipe au vrut posesia in prima repriza si poate am avut mai multe ocazii dupa pauza. Am primit o pasa de exceptie de la Modric. Era foarte important sa insistam pentru un punct. Am muncit din greu pentru acest rezultat. Nu am fost atat de eficienti pe cat ne-am fi dorit, dar un punct e mai bun decat nimic si ne pastreaza avantajul in clasament. Am dat totul pe teren si e o recompensa pentru munca buna pe care am prestat-o de la startul sezonului", a declarat Sergio Ramos, potrivit Digi Sport.

In urma acestui rezultat, Real Madrid isi pastreaza avansul de 6 puncte in clasament fata de rivala Barcelona.

Final de meci. Barcelona - Real Madrid 1-1

90+3' Barcelona putea sa dea lovitura pe final de meci, insa Casemiro a scos de pe linia portii mingea trimisa cu capul de Sergi Roberto

90' Gool Real Madrid! Sergio Ramos reia cu capul dupa o lovitura libera executata de Modric si inscrie golul egalizator. Barcelona - Real Madrid 1-1

89' Ocazie uriasa pentru Ronaldo! Alba are un reflex incredibil si respinge din fata portii mingea trimisa cu capul de portughez

87' Real Madrid cauta golul egalizator. Ramos reia cu capul dupa o centrare a lui Carvajal, insa mingea nu prinde spatiul portii

80' Iniesta inventeaza o pasa formidabila pentru Messi. Argentinianul trimite la coltul lung, dar rateaza incredibil. Barcelona domina acest final de meci

69' Catalanii bifeaza o noua ocazie la poarta oaspetilor. Nou-intratul Iniesta suteaza cu piciorul stang din interiorul careului, insa mingea se duce in plasa laterala

68' Ocazie uriasa pentru Barcelona! Neymar patrunde in careu, il depaseste usor pe Carvajal, dar suteaza mult peste poarta lui Navas

53' Gool Barcelona! Luis Suarez deschide scorul pe Camp Nou, dupa o lovitura libera executata perfect de Neymar. Uruguayanul, scapat din marcaj de Varane, a inscris cu o lovitura de cap. Echipa lui Luis Enrique a marcat la al doilea sut pe poarta

46' A inceput repriza secunda

45' Se termina prima repriza. Barcelona - Real Madrid 0-0

44' Ocazie pentru Real Madrid! Pique a fost aproape de autogol, dupa ce a deviat mingea trimisa de Benzema. Catalanii au reusit sa respinga in cele din urma in corner. Varane a reluat cu capul la corner, dar balonul a ajuns in bratele lui Ter Stegen

40' O noua faza controversata, de data aceasta in careul oaspetilor. Elevii lui Luis Enrique au cerut penalty la o interventie cu mana a lui Carvajal

38' Ronaldo il pune din nou la incercare pe Ter Stegen. Atacantul portughez trece de doi adversari, insa suteaza fix pe directia portarului

37' Cristiano Ronaldo ia o actiune pe cont propriu, patrunde in careu si suteaza la coltul scurt. Portarul catalanilor respinge in corner

21' Neymar centreaza in careu pana la Luis Suarez, insa sutul sau este blocat foarte bine de Varane

18' Leo Messi executa slab o lovitura libera din afara careului, iar Navas retine in doi timpi

9' Prima ocazie importanta la poarta lui Navas, dupa o faza construita de Messi si Neymar. Sergi Roberto finalizeaza cu un sut din interiorul careului, insa Sergio Ramos respinge in corner. Catalanii cer si ei penalty pentru un hent al lui Ramos, dar arbitrul nu acorda nimic

3' Faza controversata in careul lui Ter Stegen. Macherano a comis un fault evident asupra lui Lucas Vazquez, dar arbitrul Carlos Clos Gomez a lasat jocul sa continue

1' A inceput meciul. Lovitura de start le-a apartinut madrilenilor.

Inainte de start s-a tinut un minut de reculegere in memoria victimelor accidentului aviatic din Columbia, in care a fost implicata echipa braziliana de fotbal Chapecoense.

Coregrafie superba afisata de suporterii Barcelonei

Echipele de start:

FC Barcelona (4-3-3): Ter Stegen - S. Roberto, Pique, Mascherano, Alba - Rakitic, Busquets, A. Gomes - Messi, L. Suarez, Neymar. Antrenor: Luis Enrique.

Real Madrid (4-3-3): Navas - Carvajal, Ramos, Varane, Marcelo - Isco, Modric, Kovacic - Lucas, Benzema, Ronaldo. Antrenor: Zinedine Zidane.

Meciul va fi condus la centru de Carlos Clos Gomez.

Barcelona - Real Madrid 1-1, 3 decembrie 2016

• Meciuri in Primera Division: 173. Victorii Real - 72, Victorii Barcelona - 68, Remize - 33. Golaveraj: 281-274.
  • Meciuri in Cupa Regelui: 33. Victorii Real - 12, Victorii Barcelona - 14.
  • Meciuri in Supercupa Spaniei: 12. Victorii Real - 6, Victorii Barcelona - 4.
  • Meciuri in Champions League: 8. Victorii Real - 3, Victorii Barcelona - 2.
  • In toate competitiile: 233 de partide. Victorii Real - 93, Victorii Barcelona - 91, Remize - 49.
  • Toate meciurile (plus amicale): 265. Victorii Real - 97, Victorii Barcelona - 109, Remize - 59.