Liga 1: Dinamo - Steaua 3-1/ Victoria lui Andone

Miercuri, 30 noiembrie 2016, 19:52 Sport | Fotbal

Ioan Andone
Derbiul Dinamo vs Steaua (din etapa a XVIII-a) a inceput practic de la 0-1, dupa ce oaspetii au primit o lovitura de la 11 metri in secunda 9. Boldrin a deschis scorul, insa jocul liderului din Liga 1 a continuat fara stralucire, cu multe erori si intr-o viteza care nu putea surprinde apararea dinamovista. Cainii au reusit sa revina pana la pauza (2-1), iar partida de pe "Arena Nationala" s-a incheiat cu scorul de 3-1 pentru formatia pregatita de Ioan Andone.

Dinamo a fost echipa mai bine asezata pe teren, care a stiut sa profite de greselile adversarilor si care s-a impus pana la urma fara mari emotii (cel putin dupa evolutia din a doua repriza).

Desi a avut parte de inceputul perfect de meci (Boldrin a deschis scorul la a doua faza a partidei), Steaua nu a stiut sa gestioneze rezultatul. Liderul a combinat previzibil, a gresit mult in special in aparare si s-a vazut lipsa unui jucator de creatie care sa faca diferenta la centrul terenului.

De cealalta parte, Dinamo a facut diferenta printr-un presing deranjant pentru Steaua si prin combativitate, iar dupa ce a trecut in avantaj formatia lui Andone a interpretat partitura corecta, aparandu-se organizat si incercand sa dea lovitura pe contraatac.

Pentru Dinamo au marcat Hanca '37 (penalti), Nedelcearu '45+5 si Nemec '59, iar pentru Steaua a inscris Boldrin, in minutul 3, din penalti. La meci au asistat 22.785 de spectatori.

A fost victoria cu numarul 56 a lui Dinamo in fata marelui rival. Steaua s-a impus de 56 de ori, iar alte 54 de meciuri s-au incheiat la egalitate.

Echipe:

Dinamo:
Penedo Cano - Romera Navarro, Nedelcearu, Maric, St. Filip – Hanca (May ‘66), Busuladzic, D. Nistor -  D. Rotariu, Nemec (Gnohere ‘76), V. Lazar (Ceccarli ‘84). Antrenor: Ioan Andone

FC Steaua:
Fl. Nita - Ov. Popescu, Tamas, Toşca, Momcilovici – Bourceanu (Jakolis ‘53), Muniru (Pintilii ‘33)- Ad. Popa, Boldrin, De Amorim - Golubovic. Antrenor: Laurentiu Reghecampf

Cartonase galbene:
Nemec  ’71, Busuladzic ‘88/ Popescu ‘68.

S-au disputat miercuri in Liga 1:

CSU Craiova - ACS Poli Timisoara 2-0
FC Botosani - Gaz Metan Medias 0-0
Dinamo - FC Steaua 3-1

Liga 1, clasamentul in timp real:

Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
8907 vizualizari
  • 0 (22 voturi)
    as vrea (Miercuri, 30 noiembrie 2016, 20:06)

victor L [utilizator]

sa piarda amindoua :P
  • +5 (15 voturi)
    :))) (Miercuri, 30 noiembrie 2016, 21:19)

ampersand [utilizator]

- Secunda 9: penalti pentru FC Steaua
    - Minutul 4: Boldrin a deschis scorul din penalti

Foarte probabil, doua minute de-mbranceli din partea dinamovistilor, plus un minut tragere de timp din partea stelistilor; restul - elan Bodrin.
  • -4 (26 voturi)
    Meci trantit de Hategan (Miercuri, 30 noiembrie 2016, 22:52)

Anarb [utilizator]

In loc sa dea penalti cat China la Popa si sa se termine, inventeaza unul pt. FCD si intoarce jocul. Restul e istorie, iar arbitrii sint platiti prea putin, mai ales cand e un investitor de fata.
    • 0 (20 voturi)
      FCSB (Joi, 1 decembrie 2016, 0:18)

levierul [utilizator] i-a raspuns lui Anarb

Steaua nu are ce comenta vreodata arbitrajul dupa magaria cu Rapidul. De atunci nu mai vreau sa aud de fotbalul romanesc. Chiar simpatizam cu Steaua la acel moment, insa a fost mult prea mult pentru mine.
      Merita toti sa moara de foame si pare ca sunt pe drumul cel bun.
      Succes.
      • +10 (14 voturi)
        Golaniile de pe Rapid erau exagerate (Joi, 1 decembrie 2016, 8:26)

ids [utilizator] i-a raspuns lui levierul

Se scuipau jucatorii, se aruncau scaune in teren, pungi cu pp...Masurile luate atunci au respectat regulamentul si ar trebui repetate mai des, doar ca la multi a ajuns sa li se para normal ce se intampla pe stadioane si anormal cand se ia vreo masura.
    • 0 (18 voturi)
      Doar oierii... (Joi, 1 decembrie 2016, 0:24)

J.C.Denton [utilizator] i-a raspuns lui Anarb

Mda, Steaua trebuia să câștige cu 4-0, toate din penalty-uri, nu-i așa?
      • +6 (12 voturi)
        Vrei sa spui ca n-a fost penalti la Popa? (Joi, 1 decembrie 2016, 8:33)

Iomen [utilizator] i-a raspuns lui J.C.Denton

Tu te-ai uitat la meci? Pune reluarea de cate ori vrei ca tot fault face Filip. Si prietenii mei dinamovisti au recunoscut ca a fost fault.
    • +14 (16 voturi)
      Busuladzic voia sa se roage la Sf. Andrei (Joi, 1 decembrie 2016, 1:14)

krampus [utilizator] i-a raspuns lui Anarb

Penalty-ul lui Busuladzic este de antologia umorului, a simtit o mana pe umar si s-a aruncat pe burta cu mainile si picioarele raschirate, Probabil in cinstea Sf. Andrei, dar arbitrul n-a inteles si i-a dat penaltiul cel mai caraghios vazut pe un stadion.
    • +7 (9 voturi)
      Asa e! (Joi, 1 decembrie 2016, 8:16)

Ioizu [utilizator] i-a raspuns lui Anarb

Ca sa nu mai vorbim ca poate trebuia incheiat meciul inainte sa inceapa: lumina stinsa pe stadion, start intarziat 10 min (cine a aprobat astea?), penalti intarziat de petarde aruncate chiar langa minge...ce stapanire iti trebuie sa dai gol?
      Astep sa vad macar niste amenzi, daca mai exista federatie in tara asta.