Inter Milano, una dintre cele mai titrate formatii din Europa League, a fost eliminata din competitie inaintea ultimei etape din faza grupelor, dupa ce a fost invinsa de Hapoel Beer Sheva, campioana Israelului, cu scorul de 3-2, in deplasare, potrivit Agerpres.

Inter a condus cu 2-0 la pauza, dar Hapoel a redus din diferenta dupa pauza, iar apoi a ramas in zece oameni, dupa eliminarea portarului Handanovic, egalarea fiind adusa din penalty de Anthony Nwakaeme (ex-U Cluj, Petrolul). Ben Sahar a marcat golul victoriei in prelungirile unui meci in care Ovidiu Hoban a jucat 81 de minute la gazde.

Manchester United a facut scor cu Feyenoord Rotterdam, 4-0, si are din nou sanse de calificare mai departe.

Nicolae Stanciu a jucat 70 de minute la Anderlecht, care s-a impus cu 3-1 la Qabala, in Azerbaidjan, dupa un final dramatic. La 1-1, azerii au ratat un penalty in min. 75, iar vicecampioana Belgiei a marcat de doua ori in ultimele minute de joc, obtinand victoria.

Zenit, echipa antrenata de Mircea Lucescu, a invins-o cu 2-0 pe Maccabi Tel Aviv, in timp ce Dundalk, cu portarul roman Gabriel Sava rezerva, a cedat acasa cu Alkmaar, 0-1.

AS Roma a dispus cu 4-1 de Viktoria Plzen, dupa o tripla a bosniacului Edin Dzeko, si va venit la Bucuresti, pentru meciul cu Astra, din postura de echipa calificata in saisprezecimi.

Sahtior Donetk a surclasat-o pe Konyaspor cu 4-0, la oaspeti atacantul roman Ioan Hora jucand timp de 83 de minute.

Portarul Ciprian Tatarusanu a fost doar rezerva la Fiorentina, iar echipa ''viola'' a cedat acasa cu 2-3 in fata formatiei PAOK Salonic.

FC Zurich si Villarreal au terminat nedecis, 1-1, gazdele egaland pe final, prin Roberto Rodriguez (87 - penalty), dupa ce ''submarinul galben'' deschisese scorul prin Bruno Soriano (14).

Pana acum 12 echipe si-au asigurat calificarea in saisprezecimile de finala: Ajax, Krasnodar, Schalke, Sahtior Donetk, Sparta Praga, Zenit, APOEL Nicosia, Anderlecht, AS Saint-Etienne, AS Roma, KRC Genk, Athletic Bilbao.

Pe langa Inter Milano, mai sunt eliminate din competitie Konyaspor, Zaria Lugansk, Mainz, Nice, Panathinaikos, Viktoria Plzen, Qabala, Rapid Viena, Red Bull Salzburg, Sassuolo.