Barcelona si-a adjudecat fara probleme victoria in partida cu Celtic Glasgow, scor 2-0, si a obtinut calificarea in optimile Champions League pentru a 13-a oara consecutiv. Lionel Messi a fost eroul meciului de pe "Celtic Park", reusind sa-l invinga de doua ori pe portarul scotienilor.

Lionel Messi, dubla contra lui CelticFoto: fcbarcelona.com

Conform fcbarcelona.com, Messi a ajuns la 100 de goluri marcate pentru gruparea catalana in competitiile internationale. Argentinianul are un bilant de 92 de goluri (110 meciuri) in Liga Campionilor, trei goluri (4 meciuri) in Supercupa Europei si cinci goluri (5 meciuri) la Campionatul Mondial al Cluburilor.

Grupa C:

Borussia Monchengladbach - Manchester City 1-1

Au marcat: Raffael '23 / Silva '45+1

In minutul 51, de la gazde a fost eliminat Stindl, iar in minutul 63 a fost eliminat si Fernandinho, de la oaspeti.

Celtic Glasgow - FC Barcelona 0-2

A marcat: Messi '24, '56 (penalti)

1. Barcelona (16-4) 12 puncte

2. Manchester City (11-9) 8

3. B. Monchengladbach (5-8) 5

4. Celtic (4-15) 2

Vezi aici rezumatul partidei Celtic - Barcelona.