Razvan Burleanu: "Trebuie sa construim pentru a recupera din acest handicap care este intre Est si Vest"

de A.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 9:27 Sport | Fotbal

Razvan Burleanu, presedinte al FRF
Foto: AGERPRES
Romania a fost invinsa fara drept de apel de Polonia, scor 3-0, rezultat in urma caruia sansele de calificare la Mondialul de fotbal din 2018 au scazut simtitor. "Sunt foarte mahnit, insa trebuie sa intelegem ca trebuie sa construim pentru a recupera din acest handicap care este intre Est si Vest", a punctat Razvan Burleanu, presedintele Federatiei Romane de Fotbal.

"Sunt foarte mahnit, este o dezamagire pe care am simtit-o si dupa meciul cu Albania. Am inceput repriza a doua bine, am sperat ca putem egala, dar acea intrerupere parca ne-a scos din joc. Am fost dezamagit de o mica parte a suporterilor. Transmitem o imagine eronata despre Romania, ne gandim pana la urma unde trebuie sa intervenim, dar totul tine si de educatie.

Ne asteptam la un raport dur, dar inca mai tragem sperante ca putem sa jucam cu suporteri. E un avantaj sa avem spectatori pe propriul teren. Oricum, infrangerea e mult mai dureroasa. Trebuie sa ne gandim ca Polonia are o generatie extrem de buna, aceasta este realitate.

Noi avem foarte mult de munca, trebuie sa intelegem ca trebuie sa construim si ca trebuie sa recuperam din acest handicap care este intre Est si Vest. Imi doream sa obtinem macar un rezultat de egalitate, pentru ca stiam cat de puternica este Polonia. Ne asteapta un meci foarte dificil cu Danemarca" - Razvan Burleanu, conform Dolce-sport.ro.

S-au disputat in Grupa E:

Romania - Muntenegru 1-1
Danemarca - Armenia 1-0
Kazahstan - Polonia 2-2
Armenia - Romania 0-5
Muntenegru - Kazahstan 5-0
Polonia - Danemarca 3-2
Kazahstan - Romania 0-0
Danemarca - Muntenegru 0-1
Polonia - Armenia 2-1
Armenia - Muntenegru 3-2
Danemarca - Kazahstan 4-1
Romania - Polonia 0-3

Clasament:

1. Polonia (10-5) 10 puncte
2. Muntenegru (9-4) 7   
3. Danemarca (7-5) 6   
4. Romania (6-4) 5   
5. Armenia (4-10) 3   
6. Kazahstan (3-11) 2.

Iata programul complet al disputelor din grupa tricolorilor:
sursa: frf.ro


► 26 martie 2017: Armenia - Kazahstan (ora 19:00), Muntenegru - Polonia, România - Danemarca (ora 21:45)
► 10 iunie 2017: Kazahstan - Danemarca (ora 19:00), Muntenegru - Armenia, Polonia - România (ora 21:45)
► 1 septembrie 2017: Kazahstan - Danemarca (ora 19:00), Danemarca - Polonia, România - Armenia (ora 21:45)
► 4 septembrie 2017: Armenia - Danemarca (ora 19:00), Muntenegru - România, Polonia - Kazahstan (ora 21:45)
► 5 octombrie 2017: Armenia - Polonia (ora 19:00), Muntenegru - Danemarca, România - Kazahstan (ora 21:45)
► 8 octombrie 2017: Danemarca - România, Kazahstan - Armenia, Polonia - Muntenegru (ora 19:00).


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
1742 vizualizari
  • +5 (5 voturi)    
    mda... (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 10:22)

    liviu_ [utilizator]

    noi sa facem ceva pentru icurajarea centrelor de copii si juniori si sa avem rabdare...
    altceva nu avem ce face... nu avem campionat puternic sa avem pe cine nationaliza
    • +2 (4 voturi)    
      10% in centre de copii & Becali la puscarie (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 11:57)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      cu jucatori ca Stancu si Stanciu care calca pe minge, care nu pot nici macar cu Polonia sa traga macar un sut pe poarta nu conteaza cine e antrenor sau director FRF.

      dar e interesant ca dupa doar 4 luni unii, in frunta cu Becali, ii cer demisia lui Daum si celor din federatie.

      Cand HAGI a pierdut o calificare nu i-au cerut demisia
  • +5 (11 voturi)    
    Burleanu Cartonaș Roșu (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 10:23)

    Caucazian [utilizator]

    Right. Ai dreptate. Să începem să construim prin a scăpa de tine și de șleahta incompetentă de la FRF. Tu ești parte a problemei, nu a soluției. Cum a ajuns habarnistul ăsta acolo? Câtă nesimțire, si pe tine si pe hahalera aia bătrână de Daum, căruia îi curgeau mucii pe margine, probabil de la prea mult praf. Declarațiile voastre sunt ca si cum criminalul ar explica crima așa, păi victima a murit in urma unei lovituri de cuțit, omițând să spună că el a aplicat lovitura. Out! Afară cu voi! Numai la bani vă stă mintea, și sunteți incompetenți până la os.
    • -1 (7 voturi)    
      alo, alo (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 12:21)

      lucus [utilizator] i-a raspuns lui Caucazian

      mai ușor un pic. Ce ți-a făcut Daum? Tu ai văzut meciul și cum au jucat băieții? Și acum altă întrebare: ce le poate face Daum?
      Să repare Daum în cîtev luni un fotbal defect de zeci de ani.
      De curiozitate, pe cine ai pune tu în locul neamțului?
      • +3 (3 voturi)    
        Dan Petrescu (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 23:48)

        Caucazian [utilizator] i-a raspuns lui lucus

        Dan Petrescu
    • 0 (6 voturi)    
      Nici macar unul ca tine nu poate fi concediat (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 12:33)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui Caucazian

      nu poti da afara un om dintr-o slujba dupa 4 luni, el trebuie lasat macar 1 an sau pana se termina aceasta calificare.
      • +2 (2 voturi)    
        Pana își halește milionul. (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 23:49)

        Caucazian [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        Pana își halește milionul.
    • 0 (2 voturi)    
      nu este vina lei Daum (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 19:16)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Caucazian

      ca, campionatul este trucat si plin de petarde.
  • +10 (12 voturi)    
    Nu stiam ca Polonia e in vestul Europei (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 10:34)

    MasP [anonim]

    Bun, bun asa.
    • -2 (6 voturi)    
      Toate tarile sunt mai la WEST, meridional vorbind! (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 11:13)

      Amad [utilizator] i-a raspuns lui MasP

      Doar bulgaria este la sud.
      La est doar RUSIA.
      • +1 (1 vot)    
        Ma refer dpdv cultural, fotbalistic, (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 17:56)

        MasP [anonim] i-a raspuns lui Amad

        civilizational. Parca ne doream sa adoptam civilizatia occidentala, n-am reusit si acum e buna si Polonia ca model. E bine si asa dar nici la nivelul ei nu vom ajunge.
  • +10 (10 voturi)    
    care Vest? (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 10:52)

    victor L [utilizator]

    Polonia?
    Nea Burlenau, vezi ca a inceput scoala, nu chiuli :P
  • +4 (6 voturi)    
    Despre declaratia lui burleanu (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 13:03)

    Theros [utilizator]

    Acest analfabet ,neavenit si corupt pana in maduva oaselor distruge fotbalul din tara noastra . TREBUIE IMEDIAT SA-SI DEA DEMISIA SAU SA FIE SCHIMBAT DE SEFII DE CCUBLURI UN FOTBALIST DE RENUME-HAGI, GICA POPESCU, COSMIN CONTRA, ANDONE, REDNIC etc. ROG PE TOTI IUBITORII DE FOTBAL SA ACTIONEZE PENTRU SCHMIBAREA ACESTUI INDIVID burleanu SI SA-I DESCOPERE PE CEI CARE AU ARUNCAT CU PETARDE ASEARA CARE SA FIE ITERZISI PE VIATA DE A MAI INTRA PE STADIOANE .
  • +3 (3 voturi)    
    Cand ai participat la alegrei nu stiai asta ? (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 14:13)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Cand ai dorit functia nu stiai in ce stadiul este fotbalul romanesc ? Trebuia sa lasi pe altul sa castige, care putea sa faca mai mult. Ai promis ca o sa faci, ca o sa dregi si acum te plangi.
    Tu ai vrut de fapt functia, banii, business class, calatorii pe toata planeta, diurna, hoteluri scumpe, limuzine etc si cand vine vorba sa performezi vii cu astfel de explicatii.
    Ar trebui sa demisionezi daca nu poti sa faci mai mult cu acesti jucatori.
    Profitorule.
  • +3 (5 voturi)    
    Cadere libera... (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 14:35)

    OvidiuStoica [anonim]

    Fotbalul romanesc e in cadere libera de vreo 16 ani incoace. Dupa 1989 am mai mers o vreme bazat pe ce s-a construit pe timpul lui Ceausescu dar apoi a venit inevitabil scadenta.
  • +2 (2 voturi)    
    wow (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 21:45)

    Sophie [utilizator]

    ...Polonia e cumva in Vest?? N-am stiut...)