Pierre-Emerick Aubameyang a facut spectacol in partida pe care echipa sa, Borussia Dortmund, a castigat-o, in deplasare, cu Hamburger SV, scor 5-2, in etapa a X-a a campionatului Germaniei. Atacantul a marcat patru goluri si a pasat decisiv la reusita lui Dembele. Bayern Munchen a remizat, pe teren propriu, scor 1-1, cu formatia TSG Hoffenheim.

Pierre-Emerick AubameyangFoto: bvb.de

Aubameyang a marcat pentru Dortmund in minutele 4, 23, 27 si 48 si a pasat decisiv la reusita lui Dembele, din minutul 76. Golurile gazdelor au fost inscrise de N. Muller, in minutele 55 si 82.

In confruntarea dintre Bayern si Hoffenheim, Demirbay (16') a deschis scorul pentru Hoffenheim, iar gazdele au reusit egalarea prin autogolul lui Zuber, in minutul 34.

S-au disputat sambata:

Bayer Leverkusen - SV Darmstadt 3-2

Bayern - Hoffenheim 1-1

Ingolstadt - FC Augsburg 0-2

SC Freiburg - VfL Wolfsburg 0-3

Hamburger - Dortmund 2-5

Partida Eintracht Frankfurt - FC Koln se va disputa in aceasta seara, iar meciurile RB Leipzig - FSV Mainz si Schalke 04 - Werder Bremen vor avea loc duminica.

1. Bayern Munchen (24-6) 24 puncte

2. RB Leipzig (17-6) 21 (- un joc)

3. Hoffenheim (18-11) 20

4. Hertha Berlin (17 -10) 20

5. Dortmund (25-12) 18 etc.