Atacantul roman Claudiu Keseru a marcat un gol pentru Ludogoret Razgrad, dar campioana Bulgariei a fost invinsa cu 3-2, la Soia, de Arsenal Londra, marti seara, in Grupa A a Ligii Campionilor la fotbal, potrivit Agerpres.

Ludogoret a condus cu 2-0 in minutul 15, prin golurile inscrise de Jonathan Cafu (12) si Claudiu Keseru (15), dar ''tunarii'' au egalat pana la pauza, prin golurile reusite de Granit Xhaka (20) si Olivier Giroud (42), iar Mesut Ozil (88) a adus victoria pe final. In partida tur, Arsenal se impusese cu 6-0, dupa o ''tripla'' a lui Ozil.

Cosmin Moti a jucat tot meciul la Ludogoret, iar Keseru a fost inlocuit in minutul 80.

Keseru, care nu este convocat la nationala Romaniei pentru meciul cu Polonia, din 11 noiembrie, din preliminariile CM 2018, are opt goluri marcate in ultimele zece zile in toate competitiile: ''duble'' reusite cu Lokomotiv Gorna Oreahovita (4-0, pe 22 octombrie, in campionat), cu Montana (4-0 pe 25 octombrie, in cupa), tripla cu Dunav Ruse (5-3 pe 28 octombrie, in campionat), gol cu Arsenal (2-3, pe 1 noiembrie, in Champions League).

Manchester City si-a luat revansa in fata echipei FC Barcelona, de care a trecut cu 3-1, dupa 0-4 in meciul tur. Echipa antrenata in prezent de Pep Guardiola a fost condusa de Barca dupa golul lui Leo Messi, dar ''cetatenii'' au intors rezultatul prin ''dubla'' lui Ilkay Gundogan (39, 74) si reusita lui Kevin De Bruyne (51), din lovitura libera.

Arsenal, PSG, Atletico Madrid si Bayern Munchen si-au asigurat prezenta in optimile de finala.

Bayern a fost condusa cu 1-0 de PSV, la Eindhoven, dar ''dubla'' polonezului Lewandowski, adversar al Romaniei peste 10 zile, a adus victoria bavarezilor. Atletico a smuls in extremis victoria acasa cu Rostov, scor 2-1, gratie unui gol reusit in prelungiri de Griezmann (90+3). Tot francezul deschisese scorul. Mijlocasul roman Andrei Prepelita a intrat in minutul 45 in locul lui Aleksandr Ierohin.

Benfica a invins-o la limita pe Dinamo Kiev, cu 1-0, dar oaspetii au ratat un penalty prin brazilianul Junior Moraes (ex-Gloria Bistrita).