Steaua s-a calificat in optimile de finala ale Cupei Romaniei, dupa o victorie la limita, scor 2-1, pe terenul celor de la Foresta Suceava, echipa din Liga a II-a.

In partida disputata pe nocturna, o premiera pentru Suceava, Ovidiu Popescu a deschis scorul in minutul 9. Acesta l-a invins pe portarul sucevenilor cu un sut puternic din interiorul careului. Noua minute mai tarziu, Foresta a restabilit egalitatea prin Matei, dupa o greseala a lui Bogdan Mitrea.

Acelasi Ovidiu Popescu a marcat din nou in minutul 24, dar golul sau a fost anulat pentru ofsaid. In minutul 36, Steaua a cerut penalty pentru un hent al lui Lung, dar arbitrul a lasat jocul sa continue

Steaua a trecut in avantaj imediat dupa pauza, croatul Aganovic (47') stabilind scorul final. Mitrea a fost aproape de autogol in minutul 73, insa Nita a intervenit la timp. Steaua a ratat doua ocazii uriase in finalul partidei, prin Aganovic (85') si Dennis Man (87').

Foresta ar fi putut trimite meciul in prelungiri, dar Cainari (90+1') nu a putut trimite in poarta din doar cativa metri.

In editia de anul trecut a Cupei Romaniei, Steaua a ajuns pana in semifinale, unde a fost eliminata de Dinamo.