Cristiano Ronaldo: "Sunt cel mai bun din lume"

de A.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 11:18 Sport | Fotbal

Cristiano Ronaldo
Foto: Facebook
In aceasta saptamana, Cristiano Ronaldo a primit din partea Gazzetta dello Sport si Marca un premiu pentru evolutiile din sezonul trecut al Champions League, competitie castigata de Real Madrid, formatie la care evolueaza atacantul lusitan. "In mintea mea, sunt cel mai bun jucator din lume", a precizat Ronaldo facand referire la stagiunea recent incheiata.

Dupa un sezon foarte bun cu Real Madrid in Champions League, Ronaldo a fost premiat de Gazzetta dello Sport si Marca. Cu aceasta ocazie, portughezul a acordat un interviu.

"In mintea mea, sunt cel mai bun jucator din lume. Muncesc in fiecare zi cu aceeasi ambitie si imi doresc sa fiu cel mai puternic. Dupa asta, depinde de altii sa ma judece. Vreau intotdeauna sa-mi imbunatatesc jocul. Sunt mereu foarte motivat si cred ca acesta este secretul din spatele succesului meu pe terenul de fotbal" - Cristiano Ronaldo, pentru Gazzetta Dello Sport.

"E adevarat, am suferit o accidentare destul de serioasa in finala Campionatului European si am stat departe de gazon doua luni si jumatate, insa acum ma simt foarte bine. Ma aflu din nou la nivelul meu obisnuit si sunt gata pentru inca un sezon de exceptie" a completat Ronaldo.

Cristiano Ronaldo este, conform presei de specialitate, mare favorit la castigarea Balonului de Aur, editia din 2016. Atacantul a castigat alaturi de Real Madrid trofeul Champions League, iar alaturi de nationala Portugaliei Euro 2016.


Citeste mai multe despre   






















2206 vizualizari

  • +1 (13 voturi)    
    . (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 12:17)

    theo667 [utilizator]

    mda. esti mai tare decat marianacurdefier
  • +2 (12 voturi)    
    Poate la...suflet,..... (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 12:26)

    gigiN [utilizator]

    ...caci la modestie si caracter-nu prea !!!
  • +4 (12 voturi)    
    Siigur ca da ! (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 12:29)

    Aquariuss [utilizator]

    Cel mai bun , cel mai frumos si cel mai modest ! Dar mai ales ,modest !
  • +4 (8 voturi)    
    Vorba aia: (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 12:45)

    CosminMaricari [utilizator]

    Cine trebuie să spună el însuși că este cel mai bun, nu este cel mai bun. Și-atât.
    • -3 (5 voturi)    
      esti cam simplu.. (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 14:31)

      OnePiece [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

      daca asta spune inseamna doar ca duce lispa de atentie, nu elimina posibilitatea de a fi cel mai bun..
  • +3 (7 voturi)    
    "Sunt gata pt inca un sezon de exceptie" ! (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 13:02)

    Susufler0 [utilizator]

    Totdeauna am stiut ca Ronaldo e mult prea laudaros pt a fi cel mai bun !

    Lasand la o parte faptul ca intr-un clasament all time al celor mai buni fotbalisti din lume inaintea lui se afla cel putin doi argentinieni si doi brazilieni, baietasul asta gelat nici macar nu are proprietatea termenilor : auzi "sezon de exceptie" ! Sezon de exceptie va avea Ronaldo daca va castiga in 2017
    campionatul, Cupa si Supercupa Spaniei, UEFA Champions League, Supercupa Europei si Gheata de Aur, precum Messi in 2009.

    PS. Pana atunci...
  • -1 (3 voturi)    
    are dreptate (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 13:07)

    levierul [utilizator]

    de aia nu ma mai uit la fotbal!
  • 0 (2 voturi)    
    cel mai bun... (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 14:48)

    liviu_ [utilizator]

    si mai ales cel mai modest!

    sicer mie ii place mai mult Ronaldo ca messi ca jucator... da omu nu prea stie cand sa taca!
    • -3 (5 voturi)    
      de ce sa taca daca are ce spune? (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 19:42)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      e cel mai bun!
      • -1 (1 vot)    
        altii decid... (Duminică, 16 octombrie 2016, 14:11)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        daca tu esti cel mai bun, nu te autoproclami cel mai bun
        • 0 (0 voturi)    
          cand spui "in mintea mea" (Luni, 17 octombrie 2016, 14:24)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          tu esti SINGURUL care decide!! da' mai invata sa intelegi ce citesti (citeste declaratia completa, nu ciuntita de invidia ta)
    • +1 (1 vot)    
      Mie nu (Duminică, 16 octombrie 2016, 7:01)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Ronaldo e foarte ambitios si foarte muncitor, chestii care dupa parerea mea sunt de apreciat. In plus, are un fizic care il ajuta - chestie pentru care n-are vreun merit personal, poate doar pentru faptul ca-l intretine.

      Doar ca de la mama natura nu prea le are cu fotbalul. Io tot ce vad cand il vad jucand e un om care-a muncit enorm sa ajunga unde e, un om care tot ce stie a invatat. Cand il vad pe Messi, vad un spectacol cat se poate de natural - Messi parca s-a nascut facand duble, mingea parca tine cu Messi impotriva adversarului.

      Talentul si el nu tine de noroc - nu pot sa consider talentul un merit lu' Messi dupa cum nu pot sa consider fizicul de cal al lui Ronaldo un merit. Dar talentul e degeaba fara munca necesara pentru a-l pune in valoare - munca pe care Messi o face, si pentru care e de apreciat. Talentul ala insa face diferenta, si e motivul pentru care dupa parerea mea Messi e jucatorul mai bun.
  • +3 (5 voturi)    
    pele (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 15:32)

    anonimicus [utilizator]

    S-a retras cumva Messi si nu stim?
    • -3 (7 voturi)    
      da' a luat messy respectivul premiu??? (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 17:49)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui anonimicus

      nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
      asa ca felicitari castigatorului!
      • +1 (1 vot)    
        Tot pui la suflet (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 19:47)

        FriendlyUncle [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        ...dar ce premiu a castigat penaldo?Aaa de la 2 gazete de sport? Bun gata, felicitari castigatorului atunci
        • -2 (2 voturi)    
          pai vad fanii messy (Duminică, 16 octombrie 2016, 12:25)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui FriendlyUncle

          cum se infoaie ca a inscris bocciul intr-un prapadit de meci de campionat. da' arunca cu rahat intr-un jucator care a castigat un premiu frumos... crezi ca i se rupe ca ii zici tu penaldo? bati si tu campii... eu zic messy pentru e ca tipul e un dovedit evazionist si pentru asta nu are NICIO scuza
          • 0 (2 voturi)    
            Te superi degeaba, (Duminică, 16 octombrie 2016, 14:44)

            FriendlyUncle [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

            dar omul are dreptate si argumentez eu aici: penaldo are mai putine trofee importante in palmares, se arunca mult pe jos si plange cand nu i se acorda penalty, nu stie sa dribleze, isi pune mult gel in cap, se supara chiar si cand colegii lui dau gol si nu i-au pasat lui. Inainte sa ma contrazici verifica pe internet, ok? Pa
            • +1 (1 vot)    
              Ronaldo nu stie sa dribleze??=))=)) (Luni, 17 octombrie 2016, 13:28)

              zaboo [utilizator] i-a raspuns lui FriendlyUncle

              aia sa verific pe internet??=))=)) rade si motanul meu de tine... numai un pacalici poate sa sustina asa ceva
    • +1 (1 vot)    
      nu cumva e cu MUUUULT mai trist (Luni, 17 octombrie 2016, 14:25)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui anonimicus

      ca, desi messy nu s-a retras, premiul ala a mers la Ronaldo???
  • -1 (7 voturi)    
    Omul e subtil dar putini observa (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 15:53)

    Sparafucile [utilizator]

    De ce ? Fiindca el subliniza ca e cel mai bun "din mintea lui ". Desi nu pare , declaratia include o nuanta de modestie . Aceasta convingere proprie il ajuta sa se mentina performant , atita cit poate . Daca n-ai o parere excelenta despre tine insuti , dublata si de o munca de Sisif , nu poti progresa . Are cineva impresia ca Mozart sau Beethoven nu aveau aceeasi parere excelenta despre ei insisi ? Muhammad Ali declara dupa fiecare meci : "I am the best . I am FAST ! " . Chiar era , dar n-avea modestia sa precizeze ca era "the best" doar in mintea lui . De aceea lansez o propunere publica aici pe forum : sa nu dam cu pietre prea tare in Ronaldo .
    • -1 (5 voturi)    
      THINK BIG (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 17:46)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      aia e... capacitate de efort, tarie de caracter, TALENT si REZULTATE! REZULTATE! REZULTATE! el este realizat pe toate planurile si, cum bine zicea Seinfeld, cea mai buna razbunare este sa traiesti bine... si el cam asta face! in felul asta le da cu tifla celor care-l musca din dos
    • -1 (1 vot)    
      Cre' ca punerea in relatie cu Mozart ... (Duminică, 16 octombrie 2016, 7:15)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      ... e pe undeva relevanta.

      Mozart, spre deosebire de alti compozitori, scria muzica cam cum canta o pasare cantatoare - fara efort. De-aia foarte mute dintre compozitiile lu' Mozart au fost redactate direct, fara nici o ciorna. Mai mult, pe multe Mozart le-a scris si nu le-a auzit niciodata interpretate - primele interpretari au avut loc la ani de zile dupa ce Mozart deja murise.

      Alti compozitori scriau muzica muncind mult - trecand o piesa prin multe variante, colaborand cu instrumentisti ca sa-si auda lucrarea, macar pe bucati, ajungand la varianta finala doar dupa mult efort.

      Messi, cu mingea, e Mozart - o simte, n-o gandeste. Ronaldo e doar foarte muncitor - a invatat, cu mult efort, cum sa o controleze. Parerea mea.
  • -1 (1 vot)    
    Este evident ca il uraste pe Messi ! (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 19:23)

    Susufler0 [utilizator]

    Desi traieste foarte bine !
    • -1 (3 voturi)    
      ura e atributul celor marunti (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 23:34)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      de-aia numai asta invocati pe aici... n-o mai tot puneti in carca altora pentru ca altfel nu stiti!
  • -1 (1 vot)    
    Eu nu ma uit la fotbal, (Duminică, 16 octombrie 2016, 12:28)

    hic sunt leones [utilizator]

    pentru ca mi se pare un sport dedicat celor cu mintea odihnita, insa o persoana care da atâtea goluri s-ar putea sa aibă dreptate.
    • 0 (2 voturi)    
      nu face efortul sa te uiti, puisor! (Duminică, 16 octombrie 2016, 13:23)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      odihneste-ti mintea mai departe
      • -1 (1 vot)    
        Prefet sa ma "odihnesc", citind o carte (Duminică, 16 octombrie 2016, 13:53)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        decat să-mi excit neuronii, explicând altora cum se da cu piciorul intr-o minge.
        • 0 (2 voturi)    
          pai habar n-ai (Duminică, 16 octombrie 2016, 15:20)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

          tocmai ce te-ai falit ca nici nu te uiti, asa ca ce te-ar califica pe tine sa explici pe tema asta? get over yourself!! si ca veni voeba: ce ai citit azi? asul de trefla?
          • -1 (1 vot)    
            Cand înveți despre ceva (Duminică, 16 octombrie 2016, 15:33)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

            sa zicem ca despre medicina, nu-ți bagi degetele prin mațele altora, insa ai cărți pe care le citești ca sa afli lucruri din domeniul respectiv.
            Asa si cu fotbalul: o persoana inteligenta nu trebuie sa urmărească meciuri ca sa vadă daca un jucător marchează sau nu goluri, trebuie doar sa se uite la statistici.
            Asta ma califica sa vorbesc pe aceasta tema: faptul ca am informații.
            • +1 (1 vot)    
              la medicina faci disectii pe cadavre (Luni, 17 octombrie 2016, 13:26)

              zaboo [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

              bai "informatule".... nici atata lucru nu stiai?? mare valoare
    • +1 (3 voturi)    
      nu te uiti la fotbal (Duminică, 16 octombrie 2016, 13:25)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      da' simti nevoia sa comentezi... ce clovn! ce relevanta are ce spui daca glasuiesti in necunostinta de cauza? ZERO!
      • -2 (2 voturi)    
        Am comentat, pentru ca am văzut (Duminică, 16 octombrie 2016, 14:00)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        articole despre viața personală a acestuia si i-am urmărit - ca statistca - o parte din cariera.
        Fotbalul - din putinele cunoștințe pe care le am - se joaca pe goluri, iar Ronaldo are o medie de cel puțin un gol pe meci. Daca știți alți fotbaliști in activitate care sa aibă - la cel maj înalt nivel - o medie mai buna decat a lui, să-i vedem; daca nu, poate e mai bine ca voi sa nu vorbiți in necunoștință de cauza.
        • -2 (2 voturi)    
          deci citesti despre viata lui personala (Duminică, 16 octombrie 2016, 15:21)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

          da' comentezi activitatea sportiva... ce clovn!
          • -1 (1 vot)    
            Am plecat de la un lucru care mi-a atras atentia (Duminică, 16 octombrie 2016, 15:36)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

            si i-am urmarit activitatea.
            Concluzia mea nu este bazată pe faptul ca Ronaldo este tata, are o mașina roz si vorbește portugheza cu pe faptul ca MARCHEAZĂ MULTE GOLURI.
            • 0 (2 voturi)    
              pai parca nu te uiti la meciuri (Duminică, 16 octombrie 2016, 19:50)

              zaboo [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

              cum exact i-ai urmarit "activitatea"? nu vezi ca iti dai singur la gioale?