Ciprian Tatarusanu: "Nu ar fi un esec daca nu ne-am califica la Campionatul Mondial de Fotbal"

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 4 octombrie 2016, 10:50 Sport | Fotbal

Ciprian Tatarusanu
Foto: HotNews / DP
Nationala de fotbal a Romaniei se afla cu doar cateva zile inainte de "dubla" cu Armenia si Kazahstan din preliminariile pentru CM din 2018. "Nu ar fi un esec daca nu ne-am califica la Campionatul Mondial. Este fotbal, se poate intampla orice", a precizat Ciprian Tatarusanu, portarul echipei antrenate de Christoph Daum.

"N-ar fi un esec nici daca nu ne-am califica. De ce sa fie eșec? Este fotbal, in fotbal se poate intampla orice. Noi dam totul, dar daca adversarul este mai bun ca noi merita sa castige si sa se califice. Este inceputul campaniei de calificari, putem sa vorbim despre sanse cand jucam un numar important de meciuri" - Ciprian Tatarusanu, pentru Digisport.

Despre viitoarele adversare

"Am vazut cum Kazahstanul a facut egal cu Polonia, dar dupa un meci in care Polonia a ratat foarte mult. Vom vedea la ora jocului. Niciun meci nu este usor. Echipele care inainte erau mici acum nu mai sunt mici. Exista internet, toti antrenorii se informeaza, stiu foarte bine sa pregateasca tactic o partida. Deci meciurile nu mai pot fi castigate asa usor ca inainte", a completat Tatarusanu la Digisport.

Grupa E, clasament:

1 Danemarca 3 puncte (1-0)
2 Polonia 1 (2-2)
3 Kazakhstan 1 (2-2)
4 Romania 1 (1-1)
5 Muntenegru 1 (1-1)
6 Armenia 0 (0-1).

Iata programul complet al disputelor din grupa tricolorilor:

sursa: frf.ro

► 8 octombrie 2016: Armenia - România, Muntenegru - Kazahstan (ora 19:00), Polonia - Danemarca (ora 21:45)
► 11 octombrie 2016: Kazahstan - România (ora 19:00), Danemarca - Muntenegru, Polonia - Armenia (ora 21:45)
► 11 noiembrie 2016: Armenia - Muntenegru (ora 19:00), Danemarca - Kazahstan, România - Polonia (ora 21:45)
► 26 martie 2017: Armenia - Kazahstan (ora 19:00), Muntenegru - Polonia, România - Danemarca (ora 21:45)
► 10 iunie 2017: Kazahstan - Danemarca (ora 19:00), Muntenegru - Armenia, Polonia - România (ora 21:45)
► 1 septembrie 2017: Kazahstan - Danemarca (ora 19:00), Danemarca - Polonia, România - Armenia (ora 21:45)
► 4 septembrie 2017: Armenia - Danemarca (ora 19:00), Muntenegru - România, Polonia - Kazahstan (ora 21:45)
► 5 octombrie 2017: Armenia - Polonia (ora 19:00), Muntenegru - Danemarca, România - Kazahstan (ora 21:45)
► 8 octombrie 2017: Danemarca - România, Kazahstan - Armenia, Polonia - Muntenegru (ora 19:00)

Castigatoarele celor 9 grupe de calificare obtin dreptul de a juca la Campionatul Mondial de fotbal, in timp ce 8 din cele 9 ocupante ale locurilor secunde vor disputa un baraj, in dubla mansa.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
2155 vizualizari
  • +13 (15 voturi)    
    Atitudine tipic romaneasca (Marţi, 4 octombrie 2016, 11:02)

    UpNext [utilizator]

    ...c-asa-i in fotbal: de ce sa gandim cu creierul cand avem picioare? In fond, vorba "geniului" - este fotbal, se poate intampla orice;)
  • +11 (11 voturi)    
    corect, ar fi de-a dreptul un succes... (Marţi, 4 octombrie 2016, 11:18)

    zet [utilizator]

    ... în ritmul ăsta, peste vreo 20 ani o să privim în urmă nostalgic și o să spunem: ehei, unde sunt vremurile de aur când NU ne calificam la CM, uite astăzi, nici măcar NU PARTICIPĂM la calificări? :))))))))))))
  • +8 (8 voturi)    
    pf.. (Marţi, 4 octombrie 2016, 11:25)

    misunel [utilizator]

    Pai cu mentalitatea asta..intelegem mai bine esecurile din ultimii ani..ca asa e in fotbal ... :))
    Daca taceai ...
  • +8 (8 voturi)    
    Nu? Dar ce-ar fi, o mare realizare? (Marţi, 4 octombrie 2016, 11:25)

    andipetre [utilizator]

    Eu propun sa ii dam si un premiu lui Daum daca rateaza si calificarea asta.
  • +9 (9 voturi)    
    Normal (Marţi, 4 octombrie 2016, 11:26)

    banel [utilizator]

    Cand castigi milioane pe an, cum sa fie un esec o amarata de necalificare?
  • +10 (10 voturi)    
    Pai mai bine nu ne mai prezentam (Marţi, 4 octombrie 2016, 11:44)

    titirica [utilizator]

    Cu asa atitudine, mai bine stam acasa si nu mai jucam nici calificarile. Ca e cu deplasari, posibile accidentari, oboseala...nu are rost...

    Vai de capul nostru!
  • +9 (9 voturi)    
    Ar fi (Marţi, 4 octombrie 2016, 11:54)

    V. Veroiu [utilizator]

    O mare reusita. Suntem atat de buni ca trebuie chiar sa ne straduim sa nu ne calificam si vom munci pentru aceasta reusita de a nu ne califica.
  • +8 (8 voturi)    
    Pentru el e normal (Marţi, 4 octombrie 2016, 11:58)

    M. G. [utilizator]

    Ce-l intereseaza, joaca pe multi bani la echipa de club, vine la nationala cu atitudine de fie ce-o fi. Minte de fotbalist.
  • +7 (7 voturi)    
    intr-un turneu de calificare (Marţi, 4 octombrie 2016, 12:10)

    t_beriu [utilizator]

    Nu exista decat doua situatii, succes in cazul calificarii, esec pentru necalificare.
    Cum poate fi numita altfel decat esec o necalificare? Vorba aia cu "importanta e participarea" e doar consolarea pierzatorilor.
    Daca grupa era foarte dificila, sa zicem ca am avea o participare onorabila> Dar cu grupa asta nu reusim calificarea?
  • +2 (2 voturi)    
    dopamine-less (Marţi, 4 octombrie 2016, 13:26)

    wicked21 [utilizator]

    Da, din pãcate, nişte afirmaţii ale d-nului Tãtãrãşanu care îmi amintesc de prestaţiile acestuia din meciurile naţionalei cu Franţa, respectiv Albania.
    Ar fi o idee bunã, sã le aduca încã un psiholog deoarece performanţa fãrã motivaţie este aproape o utopie.
  • +2 (2 voturi)    
    Dar banuții sunt buni.... (Marţi, 4 octombrie 2016, 13:33)

    Mediteranean [utilizator]

    Sigur că pentru el nu ar fi o problemă necalificarea.

    Totul este bine pentru el atâta timp cât primește bani pentru fiecare prezență la un meci al Naționalei.

    Cât timp i se umple contul cu mii de euro totul e PERFECT.

    Ar trebui ca jucătorii care declară că îi doare în cot dacă Naționala se califică sau nu la un Turneul Final să nu mai fie convocați deloc la Națională!
  • 0 (0 voturi)    
    hai sa ne uitam la lot (Marţi, 4 octombrie 2016, 15:49)

    bogdan1477 [utilizator]

    Polonia: clar peste noi.
    Danemarca:
    Ca si coeficient UEFA, campionatele-s similare, cam acelasi punctaj, cam aceeasi valoare.
    Restul: sub noi

    Deci teoretic ne batem de la elga la egal cu Danemarca pentru locul 2. Loc 2 care poate duce la baraj, unde vom da peste alt loc doi , cel mai probabil peste noi. Deci sansele de calificare sunt mici, dar macar la baraj ar trebui sa speram ca ajungem. Daca nu, putem zice ca e un esec.