AS Roma a surclasat-o pe Astra Giurgiu, campioana Romaniei, scor 4-0, in a doua partida din Grupa E a Europa League. Echipa lui Luciano Spalletti s-a distrat cu defensiva giurgiuvenilor si a marcat cate doua goluri in fiecare repriza. Francesco Totti, care a implinit 40 de ani in urma cu cateva zile, a fost decisiv la trei dintre golurile marcate pe Stadio Olimpico.

Franceso Totti, decisiv pentru italieni in meciul cu AstraFoto: asroma.it

Astra a avut prima mare ocazie a partidei, Nicoara (5') a scapat singur cu portarul in urma unei pase a lui Teixeira, dar nu l-a putut invinge pe Alisson Beker. Strootman a deschis scorul pentru AS Roma dupa primele 15 minute ale meciului de pe Stadio Olimpico, in urma unei lovituri libere executate de Totti. Italienii si-au marit avantajul pe tabela in prelungirile primei reprize, Fazio (45+2') a marcat tot dupa o lovitura libera executata de Totti.

Imediat dupa pauza, Perotti a centrat de pe partea stanga in interiorul careului, iar brazilianul Fabricio (47') a marcat in propria poarta. Salah a inchis tabela in minutul 54, dupa o pasa a lui Totti.''Giallorossi'' si-au mai creat ocazii de gol prin Totti (74'), care a sutat puternic din lovitura libera, Paredes (75') si Iturbe (76'), ambii au trimis putin pe langa poarta. Astra si-a trecut si ea in cont o ocazie pe final de meci, sutul lui Alibec (81') fiind respins de portarul Alisson.

In celalalt meci al grupei, Austria Viena a incheiat la egalitate cu Viktoria Plzen, scor 0-0.

Se termina meciul. AS Roma - Astra 4-0

88' Din nou o pasa senzationala a lui Totti pentru Iturbe. Astra a scapat fara gol la aceasta faza

81' Alibec scapa pe contraatac dupa o pasa a lui Niculae, insa Alisson respinge sutul romanului

76' Astra este dominata clar de italieni. Paredes si Iturbe au trimis putin pe langa poarta giurgiuvenilor

74' Totti executa o lovitura libera de langa linia careului, de pe partea drepata. Sutul italianului a fost deviat in plasa laterala

55' Gool AS Roma! Totti trimite o pasa perfecta pana la Salah, iar egipteanul reia din prima si il invinge pe Siviu Lung Jr.

47' Autogol Astra! Fabricio a marcat in propria poarta, dupa o centrare a lui Perotti

46' A inceput repriza secunda

Final de repriza. AS Roma - Astra 2-0

45+2' Gool AS Roma! Totti trimite incredibil din lovitura libera, Lung intervine si deviaza in bara, dar mingea ajunge apoi la Fazio care inscrie pentru 2-0

34' Ocazie pentru Roma! Silviu Lung Jr. intervine foarte bine la un sut al lui Salah

30' Astra nu a reusit sa isi mai creeze nicio ocazie, italienii domina meciul

15' Gool AS Roma! Totti executa excelent o lovitura libera, Strootman reia din cativa metri si deschide scorul pentru italieni

5' Ocazie uriasa pentru Astra! Nicoara scapa singur spre poarta, dar suteaza in portarul Alisson