La primul meci fara Messi, Barcelona a castigat fara nicio emotie pe terenul lui Sporting Gijon, scor 5-0, intr-o partida din etapa a sasea din La Liga. Suarez (29') si Rafinha (32') au inscris in prima repriza pentru catalani, intr-un interval de doar trei minute. In ultimele zece minute ale partidei, Neymar (81', 88') a reusit o "dubla", iar Arda Turan (85') si-a trecut si el numele pe lista marcatorilor.

Barcelona, victorie cu GijonFoto: fcbarcelona.com

Sporting Gijon a terminat meciul in zece oameni, dupa ce Lora a fost eliminat in mintul 74 pentru cumul de cartonase.

Dupa sase etape, Barcelona se afla pe primul loc in clasament, cu 13 puncte, la egalitate cu Real Madrid. Echipa lui Zinedine Zidane se va confrunta cu Las Palmas, de la ora 21:45. In etapa urmatoare, catalanii vor juca in deplasare la Celta Vigo.