Scrisoare deschisa a lui Gheorghe Hagi catre mass-media si lumea fotbalului romanesc

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 21 septembrie 2016, 14:11 Sport | Fotbal

Gheorghe Hagi
Foto: academiahagi.tv
Asa cum a promis la finalul partidei dintre Viitorul Constanta si Dinamo (scor 1-1), Gica Hagi a prezentat, miercuri, o scrisoare deschisa adresata mass-media si celor implicati in lumea fotbalului romanesc.

Scrisoarea deschisa a lui Gica Hagi

"Am slujit peste 20 de ani fotbalul romanesc ca jucator activ, iar dupa ce am abandonat activitatea fotbalistica investesc intr-un proiect frumos pentru tineri, lucru pe care il fac de mai bine de sapte ani. Avem cea mai noua baza sportiva privata de dupa Revoluţie, avem 300 de copii, suntem campionii Romaniei U19 in ultimii cinci ani, reprezentam Romania in Youth League, iar in urma cu trei ani am devenit campioni la toate categoriile (juniori A, B si C) - lucru unic in fotbalul romanesc.

Doresc sa prezint doar câteva argumente solide legate de selecţia de la loturile naţionale, lucruri care dovedesc faptul ca eu sunt cel atacat, nicidecum ca eu sunt cel care atac, asa cum s-a tot prezentat în presa în ultima perioada:

1. Mitriţa a disparut de la lotul U21 dupa ce era cel mai bun jucator „unu contra unu” din Liga I (conform statisticilor InStat) chiar daca juca în Italia la o echipa care a reusit promovarea in Serie A.

2. Balasa, liderul generaţiei ‘95, n-a mai fost convocat nici el dupa ce a jucat meci de meci pentru echipa de club cu care a promovat în Serie A.

3. Manea, cel mai tanar debutant din istoria naţionalei de seniori a României si capitanul generaţiei ’97, a disparut si el din anturajul lotului U21.

4. Tanase, cel mai decisiv jucator U21 din sezonul precedent al Ligii I (goluri si assist-uri), a ajuns sa fie rezerva sau neconvocat la lotul de tineret, in condiţiile in care alţi jucatori nu evoluau constant la echipele de club si erau titulari sau "capitani" la tineret.

5. Un alt argument solid este ceea ce se petrece cu Ianis Hagi. Este de patru ani capitanul echipei naţionale de juniori (generatia 98), in sezonul trecut a evoluat in 31 de meciuri pentru FC Viitorul (echipa cu cel mai bun atac din Liga I) fiind si capitanul echipei, a fost declarat cel mai bun tanar jucator din Liga I pe baza voturilor antrenorilor si capitanilor de echipa din Liga I si a fost transferat intr-unul din cele mai puternice campionate ale Europei la o echipa din primele cinci din Serie A.

Toate aceste performanţe nu au fost suficiente pentru ca Ianis sa primeasca vreo promovare la un lot naţional superior ca varsta, nici macar sa fie chemat la vreun antrenament.
Rog mass-media si ziarele de sport sa scoata din arhive si sa ne spuna daca a mai existat vreun jucator U21 talentat si valoros cu astfel de performante, care sa nu fi obtinut nici macar o promovare.

Prin doar cateva argumente sper ca am demonstrat ca eu sunt cel atacat constant prin diferite forme. Eu m-am nascut sa castig si sa fac diferenţa, nu sa atac.

Cu acelasi respect, Gheorghe Hagi (manager tehnic FC Viitorul si Academia Hagi)".


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
11061 vizualizari
  • +21 (21 voturi)    
    Pai, bine mai, Hagi (Miercuri, 21 septembrie 2016, 14:40)

    ICosmin [utilizator]

    ... ia zi tu cine impresariaza jucatorii astia?
  • -4 (14 voturi)    
    Alo, Federatia? (Miercuri, 21 septembrie 2016, 14:46)

    ipsilon [utilizator]

    Bagati-l, dom'le, si pe Iannis in seama la lot, chiar daca e egoist si tine mingea cam mult, dar "vrem sa fie bine, ca sa nu fie rau" ...
    • +10 (14 voturi)    
      lol (Miercuri, 21 septembrie 2016, 16:01)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui ipsilon

      La cum arata nationala de fotbal, cu flacai care dau in minge ca sa scape de ea, chiar ar trebui unul caruia sa ii placa mingea.
  • +9 (15 voturi)    
    pe undeva are dreptate Hagi (Miercuri, 21 septembrie 2016, 14:50)

    Mihaitza_P [utilizator]

    In fotbal pare o mancatorie poate peste media din intreaga societate.

    Uite ca si la nationala mare, ne vaitam de selectia lui Piturca sau Iordanescu, si a venit un neamt sa convoace aceiasi jucatori pentru care ceilalti erau injurati, sau alte petarde si mai mari.

    Cluburile care erau bazinul de talente al tarii (FC Arges, U Craiova) au fost ingropate. La fel Rapid. Au aparut in schimb noile "Fc Scornicesti" ,Victoria...

    Noroc ca nu ma mai uit deloc la fotbal. Apropos, la Divizia A se mai uita cineva?
    • -2 (12 voturi)    
      A jucat 31 de meciuri si a dat 2 goluri, parca ! (Miercuri, 21 septembrie 2016, 16:23)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Mihaitza_P

      Fara suparare, e gretos ceea ce face Hagi pt fi-sau !
    • -4 (10 voturi)    
      A jucat 31 de meciuri si a dat 2 goluri, parca ! (Miercuri, 21 septembrie 2016, 16:23)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Mihaitza_P

      Fara suparare, e gretos ceea ce face Hagi pt fi-sau !
  • +11 (15 voturi)    
    Respect! Dl.Hagi. (Miercuri, 21 septembrie 2016, 14:50)

    Soro [utilizator]

    Omul asta a fost si e o valoare pentru tara noastra. Dar precum stim asta nu mai e de mult un criteriu valabil. Parandaratul si influenta sunt criteriile care guverneaza cum.
    Nu stiu ca sfat sa va dau. Daca la seniori mergi la un club valoros si castigi bani acolo, la juniori nu stiu ce trebuie facut.
    Am vazut cateva meciuri de juniori si am vorbit cu cativa dintre parinti. Aproape toti parintii sunt deceptionati de ce se intampla si nu au solutii
  • +13 (15 voturi)    
    domnul Hagi (Miercuri, 21 septembrie 2016, 15:12)

    ..13 [utilizator]

    Face o treaba buna.

    Este bine ca mentioneaza cateva nume care au disparut ca si cum nu ar fi fost. Pierderea apartine nationalei, deci este si a mea, si nu numai a unuia sau a altuia.

    Parerea mea este ca zilele inca nu au intrat in sac si deci este loc pentru mai bine.

    Pentru cei care spun ca unii jucatori tin prea mult mingia, joaca numai ei si nu sunt prea cuminti pot sa spun ca si din greseli se invata - daca nu faci nimica sigur nu gresesti, dar asta vrem?

    Pana la urma este arta antrenorului sa isi alinieze fotbalistii din echipa - de venit pot sa vina multi, dar sa ramana si sa aduca valoare in echipa sunt mai putini.
  • -2 (4 voturi)    
    asta se cheama conflict de interese (Joi, 22 septembrie 2016, 13:09)

    EXEs [utilizator]

    Nu cred ca individul este in masura sa-si mai dea cu parerea cu privire la fotbalul romanesc in mod corect si onest. Ar trebui mai bine sa se abtina si sa-si vada de afacerile lui cu Jiji. Cei care se-aseamana se-aduna asa ca parerea lui este la fel de irelevanta cum sunt rudele proaste de care nu s-a dezis niciodata.
    Bah astora nu le e deloc rusine dupa ce cara geamantanele cu bani ale mafiotilor. Chiar nu mai exista deloc bun simt in tara asta de rahat.
    • 0 (2 voturi)    
      Pe vremuri . . . (Joi, 22 septembrie 2016, 14:33)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

      , , , aveam un secretar de partid care imi spunea cam asa: Vali, cand e vorba de bani si case nu mai exista nici prietenie, nici omenie si nici macar grade de rudenie. Astazi fotbalul si alte cateva sporturi inseamna BANI si cand e vorba de bani nu poti cere nici din partea lui Hagi nici din partea oricarui patron sau manager de club sa dea dovada de bun simt sau rusine. Bani si rusine sunt doua notiuni complet antagomice!