Revenita in grupele Champions League dupa o perioada de 21 de ani, Legia a fost invinsa categoric de Borussia Dortmund, scor 6-0, in cadrul unei partide din Grupa F. Borussia a inceput perfect partida de pe stadionul Wojska Polskiego, marcand de trei ori in primele 17 minute. Dupa pauza, Guerreiro, Castro si Aubameyang si-au trecut numele pe lista marcatorilor.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Golurile victoriei au fost inscrise de Goetze (7'), Papastathopoulos (15'), Bartra (17'), Guerreiro (51'), Gonzalo Castro (76') si Aubameyang (87').

Vezi aici rezumatul partidei.

In tribune, Legia a fost superioara. Suporterii polonezi au sarbatorit revenirea Legiei in grupele Champions League, afisand o coregrafie spectaculoasa inaintea partidei.

Rezultatele serii:

Grupa C:

Manchester City - Monchengladbach 4-0 (Aguero '9, pen. '28, '77, Iheanacho '90+1)

Grupa E:

Leverkusen - CSKA Moscova 2-2 (Mehmedi '9, Calhanoglu '15 / Dzagoev '36, Eremenko '38)

Tottenham - Monaco 1-2 (Alderweireld '45 / Bernardo Silva '15, Lemar '31)

Grupa F:

Real Madrid - Sporting 2-1 (Cristiano Ronaldo '89, Morata '90+4 / Bruno Cesar '48)

Legia - Dortmund 0-6 (Gotze '7, Sokratis '16, Bartra '17, Guerreiro '51, Castro '76, Aubameyang '87)