ASA Targu Mures a invins-o pe Dinamo Bucuresti cu scorul de 2-1 (0-0), luni seara, pe teren propriu, in ultima partida din etapa a saptea a Ligii I de fotbal, potrivit Agerpres.

ASA a cucerit primele sale puncte din acest campionat, dupa sase esecuri consecutive, dar ramane la minus (3) in clasament.

Dinamo a suferit primul esec, intr-un meci pe care l-a avut in mana, dar l-a scapat in ultimul sfert de ora.

Dinamo a controlat categoric prima repriza si a avut cateva ocazii, printre care si un penalty ratat de Gnohere (32), sut pe langa poarta.

Echipa lui Ioan Andone a fost privata de un nou penalty dupa pauza, cand Gnohere a fost faultat in careu de Gabi Matei (51), dar a reusit sa deschida scorul prin Dorin Rotariu (60). Gnohere (67) a luftat incredibil din careu, irosind sansa de a incheia conturile.

ASA a revenit pe tabela in minutul 78, cand Ianis Zicu l-a surprins pe portarul Laurentiu Branescu la coltul scurt din lovitura libera.

Dinamo a ratat golul victoriei in minutul 86 prin Romera, singur cu portarul, iar un minut mai tarziu ex-dinamovistul Ianis Zicu a marcat golul victoriei pentru ASA.

Dinamo a marcat in minutul 89, prin Ionut Nedelcearu, dar golul a fost anulat pentru ofsaid la Maxi Oliva.

Meciul a fost intrerupt in minutul 10 pentru cateva minute dupa ce un suporter dinamovist a cazut pe scari si a fost transportat la spital cu ambulanta.

Dan Alexa, antrenorul echipei ASA, a fost trimis in tribune in minutul 84, pentru proteste.

La Dinamo au debutat cu acest prilej Dan Nistor si Adam Nemec, ambii intrati in repriza secunda.

ASA Targu Mures - FC Dinamo Bucuresti 2-1 (0-0), Stadion Trans-Sil - Targu Mures

Au marcat: Ianis Zicu (78, 87), respectiv Dorin Rotariu (60).

Harlem Gnohere (Dinamo) a ratat un penalty in minutul 32 (pe langa poarta).

Arbitru: George Catalin Gaman (Craiova)