Echipa nationala a statului Kosovo, aflata la primul meci oficial din istorie, a terminat la egalitate, luni, in deplasare, scor 1-1 (0-1), cu reprezentativa Finlandei, in prima etapa a grupei I a preliminariilor Cupei Mondiale din 2018, potrivit News.ro. Finlanda a deschis scorul prin Arajuuri, in minutul 18, Kosovo reusind egalarea prin Valon Berisha, in minutul 60, din penalti.

Alte rezultate înregistrate în partidele disputate, luni, în prima etapă a preliminariilor Cupei Mondiale din 2018:

Grupa D

Serbia - Irlanda 2-2

Au marcat: Kostici '62, Tadici '69 (penalti) / Hendrick '3, Murphy '80

Ţara Galilor - Moldova 4-0

Au marcat: Vokes '38, Allen '44, Bale '50, '90+5 (penalti)

Grupa G

Israel - Italia 1-3

Au marcat: Ben Chaim '35 / Pelle '14, Candreva '31 (penalti), Immobile '83

Spania - Liechtenstein 8-0

Au marcat: Diego Costa '10, '66, Sergi Roberto '55, David Silva '59, '90+1, Vitolo '60, Morata '82, '83

Grupa I

Croaţia - Turcia 1-1

Au marcat: Rakitici '44 (penalti) / Hakan Calhanoglu '45+3

Ucraina - Islanda 1-1

Au marcat: Iarmolenko '41 / Finnbogason '5.

Partida Albania - Macedonia, din grupa G, a fost întreruptă în minutul 77, la scorul de 1-1, din cauza unei furtuni puternice