Nicolae Stanciu, jucatorul echipei belgiene Anderlecht, a ratat un penalty in minutul 97 al partidei Romania - Muntenegru, scor 1-1, irosind sansa de a aduce Romaniei primele 3 puncte in grupa pentru calificarea la Campionatul Mondial din 2018. Ratarea romanului a atras imediat comentariile belgienilor, mai ales ca Anderlecht a platit cea mai mare suma din istoria clubului pentru un jucator.

Nicusor Stanciu, in meciul cu MuntenegruFoto: fifa.com/ afp

In varsta de 23 de ani, Stanciu a semnat un contract valabil pe cinci ani cu Anderlecht. Steaua a incasat 4 milioane de euro la semnarea contractului, va primi 3,8 milioane peste 10 luni si inca doua milioane daca fotbalistul va juca in cel putin 50 la suta din meciuri in doua sezoane din urmatoarele cinci.

"Bine ai venit la Anderlecht!", a scris un fan al lui Anderlecht pe Twitter, alaturi de un video cu ratarea lui Stanciu.

Jurnalistul Jeroen van der Loop a scris: "Bun scouting, Anderlecht! Stanciu a ratat un penalty pentru Romania, este perfect pentru culorile violet si alb", potrivit Digi Sport.

Un alt jurnalist, Jarno Bertho, a notat ca "pentru cei care s-au gandit ca Stanciu nu isi are locul la Anderlecht: tocmai a ratat un penalty pentru Romania in fata Muntenegrului".

Un al treilea jurnalist, Jonas De Pooter, a ironizat investitia record a formatiei belgiene, scriind ca "Anderlecht a platit 10 milioane de euro pentru un jucator care rateaza un penalty pentru tara sa in ultimul minut".