Nicolae Stanciu: Imi cer scuze pentru ca am ratat. Imi asum acest lucru, dar probabil ca nu va fi ultima oara cand bat penalti

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 5 septembrie 2016, 1:34 Sport | Fotbal

Nicusor Stanciu
Foto: Facebook
Mijlocasul Nicolae Stanciu si-a cerut scuze, duminica seara, pentru penaltiul ratat in meciul cu Muntenegru, scor 1-1, el precizand ca isi asuma esecul, dar nu va fi ultima oara cand executa o lovitura de la 11 metri, relateaza News.ro.

"E foarte greu. Daca marcam, incepeam cu o victorie, ceea ce era foarte important. Imi cer scuze colegilor si romanilor pentru ca am ratat! Din pacate nu am marcat si acum avem doar un punct. S-a intamplat sa ratez, imi asum acest lucru si faptul ca nu am castigat, dar probabil ca nu va fi ultima oara cand bat penalti. Nu a fost vorba de oboseala. Era un simplu 11 metri si nu am reusit sa marchez. Nu a fost nici primul, nici ultimul penalti pe care l-am ratat. Cu siguranta o sa mai bat", a spus Stanciu, potrivit Digisport.ro.

Nicolae Stanciu considera ca tricolorii ar fi trebuit sa se impuna indiferent de starea terenului. "Trebuia sa castigam indiferent de teren. Si noi, si ei am jucat pe acelasi gazon. Speram sa invatam din greselile de azi si sa castigam dubla din octombrie. Sunt trist pentru aceasta seara, cred ca meritam victoria, dar trebuie sa ne reincarcam bateriile, sa mergem la echipele de club, unde trebuie sa jucam bine pentru a fi din nou chemati la nationala. Sunt cativa baieti noi, pe care trebuie sa-i ajutam sa se integreze. Am lucrat toti impreuna, nu a contat ca suntem stelisti, dinamovisti sau stranieri, si cred ca a fost un meci bun, am facut un efort mare si doar nesansa a facut sa nu castigam", a mentionat Stanciu.

Reprezentativa Romaniei a inceput preliminariile Cupei Mondiale din 2018 cu o remiza, scor 1-1 (0-0), duminica seara, pe Cluj Arena, in compania selectionatei Muntenegrului, in grupa E de calificare, partida la care Nicolae Stanciu a ratat un penalti in minutul 90+6.

Romania a deschis scorul prin Adrian Popa, in minutul 85, Muntenegru reusind egalarea prin Stevan Jovetici, in minutul 87.












Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
1773 vizualizari
  • +4 (8 voturi)    
    Respect (Luni, 5 septembrie 2016, 2:12)

    JoshuaTree [utilizator]

    Cred ca e prima data când un fotbalist roman are tăria de caracter sa își ceara scuze
    • -3 (5 voturi)    
      Cum....????????? (Luni, 5 septembrie 2016, 7:13)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui JoshuaTree

      "Acel" Stanciu ......ala de 10 mil de Eur ??????? Ai,ai,ai.....:))))))
  • +4 (8 voturi)    
    Sunt curios cum ar fi putut.... (Luni, 5 septembrie 2016, 5:06)

    gigiN [utilizator]

    ...sa nu isi asume ratarea penaltiului ?!?!?!
  • -1 (5 voturi)    
    Cosmin Moți (Luni, 5 septembrie 2016, 7:40)

    nick24 [utilizator]

    E cel mai bun la penalty.
    s-a uitat? Cu Steaua, când a și apărat la 11m.
    Au fost articole de pagini prin presă, cum râmâne după antrenament și bate sute de lovituri de la 11m.

    De ce n-a tras el?
  • +1 (3 voturi)    
    macar... (Luni, 5 septembrie 2016, 9:16)

    liviu_ [utilizator]

    nu a dat vina pe gazon sau pe antrenor...

    dar sigur o sa apara carcotasii de servici care o sa ceara demisia lui Daum...
    becali abia assteapta! deci acum s-ar putea sa se abtina fiind omu lui care a ratat
  • -1 (5 voturi)    
    Să ne cerem scuze corect (Luni, 5 septembrie 2016, 9:31)

    cato [utilizator]

    Vă/ îţi cer scuze, nu îmi cer scuze *
    * exceptând situaţia în care vorbeşti cu oglinda.

    În rest, acesta e nivelul fotbalului românesc şi niciun antrenor - românsau străin - nu poate face din rahat bici.
  • 0 (4 voturi)    
    Draga Nicusor... (Luni, 5 septembrie 2016, 10:25)

    minos [utilizator]

    ....te rog, daca vrei sa devii fotbalist bun si sa nu te retransferi la Steaua dupa un an, sa ramai dupa antrenamente si sa exersezi stopurile si loviturile de la colt. Cred ca ai batut vreo 15 lovituri si doar 1-2 au fost bunicele, restul la adversari. Cu stopurile, este valabil pentru toti jucatorii nationalei. pai eu nu am jucat fotbal organizat decat la nivel de campionat colar orasenesc si nu sarea mingea din mine asa cu sare din voi, la 2-3 m. Daca nu puteti, exersati cate o ora dupa antrenamente, va fi mai uitil decat sa mergeti in mall sau sa va jucati pe calculator. Doar o ora pe zi, nu e mult. Cand eram copil, in anii 80, mergeam la meciuri de divizai B in mod frecvent si nu vedeam asa ceva, sa sara mingea ca din perete si stopurile jucatorilor.
  • +2 (6 voturi)    
    Penalty-urile la Steaua (Luni, 5 septembrie 2016, 10:29)

    aqualung [utilizator]

    Din câte îmi amintesc, Stanciu nu bătea penalty-uri la Steaua, că era cunoscut ca ratangiu. Mă întreb de ce a fost pus el să bată. Dacă te uiți pe ce jucători erau în teren, erau cel puțin 2 variante mai bune. Plus Pantilimon.
  • 0 (8 voturi)    
    propunerea mea si nu numai...... (Luni, 5 septembrie 2016, 11:04)

    samariteanul [utilizator]

    Nu stiu pentru ce Ajax a putut plati pe un jucator mediocru ,9,8 milioane euro,dar pot spune cu mana pe inima ca eu nu as fi dat nici macar un milion pe el.Stanciu provine dintr-un fotbal care s-a facut de ras la Paris,un fotbal care de zeci de ani nu mai inseamna nimic,pe aceasta planeta si in Europa.Valoarea lui Stanciu ,reala,ar fi pana intr-un milion de euro si asta cu maxima indulgenta.
    Stanciu si-a dovedit valoarea la meciul cu Muntenegru! Este complet nepregatit,este supraestimat de o presa bolnava si de un smecheras de albanez .
    Ca multi altii,Stanciu este o facatura de presa si de marketing si nu are nimic comun cu realitatea.